Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy doczekamy się obwodnicy?

Redakcja
- Mamy problemy z uzgodnieniem kwestii środowiskowych i przebiegu drogi, konsultujemy to z udziałem mieszkańców i liczę, że uda się wypracować optymalne rozwiązanie. Niestety, proces przygotowania dużych inwestycji tyle trwa. W przypadku budowy wiaduktu w Chrzanowie było to siedem lat - mówił podczas ostatniego spotkania w Olkuszu Marek Sowa, członek zarządu województwa.

Obwodnica "odsunie się" od bloków przy ul. Armii Krajowej. FOT. JACEK SYPIEŃ

OLKUSZ. Budowa miała się rozpocząć w przyszłym roku. Nic z tego. Może ruszy w 2012 roku?

Najbardziej sporny okazał się planowany przebieg odcinka obwodnicy skrajem olkuskiego os. Pakuska. Według pierwotnych planów droga miała przebiegać kilkanaście metrów od bloków. Na szczęście, po protestach mieszkańców, przesunięto nieco przebieg obwodnicy, tak, aby znalazła się dalej od bloków przy ul. Armii Krajowej. Ta ulica pozostałaby drogą "serwisową" dla mieszkańców osiedla. Dodatkowo powstanie tam nasyp, który zatrzyma hałas drogowy. Przesunięcie obwodnicy będzie wymagało przeniesienia dwóch słupów linii wysokiego napięcia, która przebiega w tym terenie. - W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie, na którym zaakceptowano pomysł usypania wału oddzielającego obwodnicę od osiedla, zamiast budowana ekranów. Firma, która wykonuje projekt techniczny ma czas do końca marca przyszłego roku, aby przedłożyć projekt z prawomocnym pozwoleniem na budowę i decyzją środowiskową. Liczę, że ten termin będzie dotrzymany - mówi burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.

Obwodnica Olkusza o długości prawie 7,5 km ma się zaczynać skrzyżowaniem przy drodze 791 na os. Młodych. Potem będzie przebiegać południowym skrajem osiedli Pakuska i Młodych. Po przecięciu trasy 94, gdzie powstanie rondo lub skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, obwodnica zostanie poprowadzona ulicą Zagaje, następnie wzdłuż torów kolejowych i połączona z drogą wojewódzką 783 za przejazdem kolejowym w Rabsztynie, gdzie powstanie rondo. - Budowa tego fragmentu obejścia miasta zwiększy atrakcyjność terenów inwestycyjnych w pobliżu ul. Zagaje - mówi burmistrz Rzepka.

Przed ponad czterema laty władze województwa, gminy i powiatu zawarły umowę, której efektem było opracowanie wstępnego studium wykonalności z elementami koncepcji programowej obejścia Olkusza. Budowa samej obwodnicy miała się rozpocząć w 2011, a zakończyć w 2013 roku. Koszt inwestycji jest szacowany na 50 mln 750 tys. zł, z czego ponad 36 mln 562 tys. zł ma stanowić unijne dofinansowanie. W grudniu ub. roku budowa obwodnicy Olkusza wypadła z Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego i została przesunięta na listę rezerwową. Prace projektowe są jednak kontynuowane.

Jacek Sypień

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski