18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy farbę łatwo zdrapać z klocka?

DOROTA DEJMEK
Zabawki powinny być bezpieczne pod każdym względem Fot. Ingimage
Zabawki powinny być bezpieczne pod każdym względem Fot. Ingimage
Miś, któremu oczka trzymają się na słowo honoru, rowerek z ostrymi krawędziami albo klocki o dziwnym chemicznym zapachu.

Zabawki powinny być bezpieczne pod każdym względem Fot. Ingimage

HANDEL. Na Dzień Dziecka zabawki kupujmy po dokładnym ich obejrzeniu. Istnieje bowiem ryzyko, że wybierzemy taką, która nie spełnia wymagań prawa.

Rodzice i dziadkowie! Zabawki na Dzień Dziecka dla swych ukochanych maluchów kupujcie z głową. Uważnie oglądajcie, naciskajcie, wąchajcie, czytajcie dołączone etykiety i instrukcje. Co trzecia sprawdzona zabawka nie spełnia bowiem wymagań prawa - to wynik badań Inspekcji Handlowej przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspektorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązkowe oznakowanie, dołączane instrukcje, a także bezpieczeństwo materiałów, z których zostały wykonane zabawki.

Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 728 zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 260 przypadkach. 15 zabawek zawierało szkodliwe ftalany (substancje chemiczne stosowane do zmiękczania plastikowych części) w ilości przekraczającej dopuszczalne normy. Większość z 260 zakwestionowanych produktów nie miała wymaganych prawem ostrzeżeń i informacji.

Przypominamy, o czym należy pamiętać kupując zabawkę na Dzień Dziecka.

Wybierz zabawkę odpowiednią do wieku twojego dziecka. Pomocne w tym będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Przykładowo, zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto się upewnić, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą się one znajdować np. w kierownicy roweru lub samochodu, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą.

Sprawdź, czy przy lekkim naciśnięciu z zabawki nie odpadną drobne elementy (np. oczy misia)? Czy farbę lub lakier da się łatwo zdrapywać? Jeśli tak, zabawka nie nadaje się dla dziecka poniżej 3. roku życia. Drobne części, lakier dziecko może połknąć lub się nimi udławić.

Zanim kupisz zabawkę, zawsze ją powąchaj. Jeśli zapach jest silny, odłóż ją na półkę. Może to bowiem świadczyć o tym, że z zabawki ulatniają się szkodliwe substancje. Zabawki drewniane, np. klocki, kupujmy, jeśli drewno nie zostało polakierowane - jest szansa, że substancje chemiczne nie zostały użyte. Najlepsze i najbezpieczniejsze dla maluchów są proste szmaciane przytulanki i lalki.

Sprawdź, czy do produktu dołączona jest instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek, np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje jak należy je użytkować, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym, również instrukcje montażu.
Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić, czy nie są one zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

Pamiętajmy też, że przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku się nie podoba, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (czyli produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).

Jeżeli uważamy, że zabawka, którą bawi się nasze dziecko nie jest bezpieczna, sprawdźmy, czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami na stronie UOKiK (http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/). Możemy również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji o producencie zabawki, miejscu i dacie zakupu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski