Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kino ma płeć?

(UW)
Czy istnieje zjawisko  kina kobiecego? Czy powinniśmy w ogóle mówić o kinie tworzonym przez kobiety, kinie dla kobiet, kinie o kobietach? Czy powinniśmy wyznaczać tę granicę? Czy po prostu mówić o kinie? Jaki jest status kobiet w branży filmowej w Polsce i w innych krajach? Na te pytania próbowali odpowiedzieć wczoraj uczestnicy debaty „Czy kino na ma płeć”, która odbyła się wczoraj na festiwalu PKO Off Camera. Udział w niej wzięły przedstawicielki branży filmowej: Leah Meyerhoff , Anka Sasnal, Anna Trzebiatowska, Monika Lenczewska i Kim Yutani.

- Przed rozpoczęciem festiwali ktoś zapytał mnie, czy wybór filmów do Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi” nie był przypadkiem zdeterminowany przez moją płeć, ponieważ właściwe w każdym filmie, który znalazł się w programie występuje bardzo silna – kobieca postać. Byłam zaskoczona.

Powiem więcej było to dla mnie obraźliwe – powiedziała Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna festiwalu PKO Off Camera. – Co w tym dziwnego, że w konkursie znalazło się aż tak wiele silnych bohaterek? Taki mamy rok – nie ma to nic wspólnego z płcią. Najważniejsze było dla mnie, by w konkursie znalazły się jak najlepsze filmy – tłumaczyła Trzebiatowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski