Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy możliwe jest przekwalifikowanie się w aktualnej pracy? Firmy mówią „tak”, ale przeważnie tylko w teorii

OPRAC.: LR
Choć firmy mają problemy z rekrutacją pracowników, to reskilling nie jest obecnie metodą ich rozwiązania.
Choć firmy mają problemy z rekrutacją pracowników, to reskilling nie jest obecnie metodą ich rozwiązania. Joanna Urbaniec / Polska Press
Ponad 62 proc. badanych firm pozytywnie ocenia przekwalifikowywanie pracowników. W praktyce jednak tylko 7 proc. przedsiębiorstw borykających się z niedoborem pracowników zdecydowało się na wdrożenie takiego rozwiązania – wynika z raportu. Czego obawiają się pracodawcy?

Spis treści

Rynek pracy mierzy się obecnie z wieloma wyzwaniami, z których najpoważniejszymi są problemy z rekrutacją pracowników, braki w kompetencjach cyfrowych i automatyzacja pracy.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 9 na 10 firm zgłasza problemy z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Dodatkowe wyzwanie w niedalekiej przyszłości stanowi automatyzacja – według szacunków Światowego Forum Ekonomicznego w jej wyniku 50 proc. pracowników będzie musiało się przekwalifikować do 2025 r.

ICAN Research na zlecenie Future Collars sprawdził, jakie podejście mają przedstawiciele HR do wdrażania programów reskillingu (przekwalifikowania, przebranżowienia) w Polsce. O zagadnienie to zapytano 300 specjalistów HR.

Firmy deklarują, że są gotowe na reskilling

W teorii firmy są gotowe na reskilling i mają pozytywne opinie na temat tego procesu. Na poziomie deklaratywnym dostrzegają liczne korzyści płynące z tego rozwiązania, takie jak łatwiejszy dostęp do pracowników z kompetencjami, których potrzebuje firma, czy też mniejsze koszty rekrutacji. Co więcej, 64 proc. firm deklaruje, że ma ustrukturyzowany proces od zgłoszenia pracownika po rozwój nowych kompetencji.

Praktyka pokazuje jednak inny trend

Jednak wyniki badania wykazały, że choć firmy mają problemy z rekrutacją pracowników, to reskilling nie jest obecnie metodą ich rozwiązania – tylko 7 proc. korzysta z przebranżowienia w takiej sytuacji. Znacznie chętniej firmy sięgają po rozwiązania reskillingu w przypadku automatyzacji pracy (robi to połowa przebadanych firm).

Mimo deklarowanej gotowości oraz pozytywnych opinii na temat przekwalifikowania, firmy nie korzystają z tego typu rozwiązań w praktyce – tylko 6 proc. pracowników przeszło przekwalifikowanie.

Pracownicy HR dostrzegają liczne trudności i bariery, które powstrzymują ich przed stosowaniem reskillingu, takie jak:

  • brak budżetu na reskilling,
  • brak wsparcia zarządu,
  • obawa o lojalność przeszkolonego pracownika
  • brak doświadczenia specjalistów HR we wdrażaniu programów reskillingowych.

Jak przekonać firmy do reskillingu?

Autorzy raportu wskazują, że jedną z odpowiedzi na bariery w stosowaniu strategii reskillingu może być dzielenie się dobrymi praktykami, czyli przykładami firm, które z powodzeniem korzystają z programów reskillingowych i upskillingowych (podnoszenie umiejętności).

Niezbędna jest również edukacja na temat korzyści płynących z przebranżowienia oraz zagrożeń, wynikających z jego niestosowania. Odpowiedzią na brak doświadczenia specjalistów HR w reskillingu może być także korzystanie z know-how firm szkoleniowych.

Wiceminister Socha: Reskilling daje poczucie wolności

O pozytywnych właściwościach możliwości przekwalifikowania pracowników przekonywała podczas premiery raportu wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

– Reskilling to jeden ze sposobów nadążania za rynkiem i zmianami w gospodarkach. Zmiany są dynamiczne i nieprzewidywalne. Jestem matką maturzysty. Nie wiem jaki zawód bym mu doradziła. Reskilling daje poczucie wolności. Jeśli po kilku latach poczuję impuls do zmiany, dzięki takim możliwościom jestem w stanie coś zmienić. To dobra informacja dla ludzi, którzy chcą coś zmienić – mówiła.

Z kolei dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK wskazała, że „dziś mówimy o life balance, a work jest tylko jego częścią”. – Trzeba znaleźć równowagę i reskilling nam to umożliwia poprzez dokładanie nowych umiejętności i kompetencji. Reskilling to nie tylko technologie, że można zrobić coś innego w nowy sposób. Zachęcam do włączenia się w prace Instytutu Reskillingu, który będziemy prowadzić – przekonywała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy możliwe jest przekwalifikowanie się w aktualnej pracy? Firmy mówią „tak”, ale przeważnie tylko w teorii - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski