Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy noszenie maseczki może wpływać na problemy z zębami? Syndrom "mask mouth" a higiena jamy ustnej

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Maseczki a zęby. Jak nieodpowiednie noszenie maseczek może wpłynąć na problemy z dziąsłami i uzębieniem?
Maseczki a zęby. Jak nieodpowiednie noszenie maseczek może wpłynąć na problemy z dziąsłami i uzębieniem? Engin Akyurt/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Wielu z nas z powodu nieodpowiedniego noszenia maseczek może borykać się z problemami skórnymi - trądzikiem czy wypryskami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że na problemy narażone są także nasze zęby. W jaki sposób noszenie maseczek może wywołać choroby zębów, dziąseł i jamy ustnej? Jak się przed nimi uchronić? Przeczytajcie poniżej.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

od 16 lat

Mask mouth - czym jest choroba zębów wywołana noszeniem maseczki?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna - nawyk regularnego mycia zębów wpaja się nam od dzieciństwa. W dorosłym życiu zdarza się, że trochę o tym zapominamy, ograniczając się do codziennego szczotkowania i, przy dobrych wiatrach, jednej wizycie rocznie u dentysty. Okazuje się jednak, że higiena jamy ustnej staje się szczególnie ważna właśnie teraz - gdy naszą codziennością stało się noszenie maseczek. Coraz więcej osób boryka się z chorobami dziąseł czy próchnicą, co często jest spowodowane niewłaściwą higieną podczas noszenia maseczki. Na określenie problemów tym spowodowanych amerykańscy stomatolodzy ukuli specjalny termin - mask mouth.

W jaki sposób maseczka może wpłynąć na choroby zębów?/

Duże znaczenie ma tutaj oddychanie przez usta i ślina.

Mechanizm, który doprowadza do pojawienia się chorób zębów i dziąseł jest w zasadzie prosty: maseczki sprawiają, że łatwiej jest nam oddychać przez usta, podczas gdy naturalną drogą dostarczania tlenu do organizmu jest nos. – wyjaśnia lekarz stomatolog Romana Markiewicz-Piotrowska. - Oddychając przez buzię doprowadzamy do nadmiernego przesuszenia jamy ustnej, co skutkuje stanem, który stomatolodzy nazywają kserostomią. Kserostomia charakteryzuje się uczuciem suchości, pieczeniem, a nawet utrudnionym mówieniem, czy odczuwaniem smaków. Co jednak najważniejsze, brak wystarczającej ilości śliny prowadzi do powstania różnego rodzaju infekcji, owrzodzeń i zmian próchniczych. – dodaje ekspert.

Ślina ma szczególne znaczenie w oczyszczaniu i nawilżaniu naszej jamy ustnej - jej niedostateczna ilość sprawia, że nasza buzia jest bardziej narażona na różnego rodzaju problemy.

Maseczka a problemy z zębami - jak się przed nimi uchronić?

Kluczem w ochronie przed syndromem mask mouth jest odpowiednia higiena - nie tylko jamy ustnej, ale także ta związana z noszeniem maseczek. Żeby jak najbardziej zneutralizować negatywny wpływ nieodpowiedniego noszenia maseczek warto pamiętać o kilku zasadach:

  • regularnym zmienianiu maseczki na nową - w szczególności wyrzucać maseczki jednorazowe po jednym użyciu;
  • regularnym odparzaniu i praniu maseczek materiałowych;
  • wyrobieniu sobie nawyku oddychania przez nos;
  • zadbaniu o odpowiednie nawodnienie organizmu, co przełoży się na większy poziom nawilżenia jamy ustnej;
  • w przypadku odczuwalnej suchości w ustach, warto zaopatrzyć się w preparaty nawilżające - tabletki czy spraye.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy noszenie maseczki może wpływać na problemy z zębami? Syndrom "mask mouth" a higiena jamy ustnej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski