Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nowy prezes NBP utrzyma niezależność

Zbigniew Biskupski
A. Glapiński był posłem, senatorem, ministrem. Teraz jest szefem NBP
A. Glapiński był posłem, senatorem, ministrem. Teraz jest szefem NBP Fot. wojciech barszczynski / polska press
Gospodarka. Adam Glapiński zastąpi Marka Belkę na fotelu szefa banku centralnego.

Sejm powołał prof. Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Za było 284 posłów, przeciw 124 posłów, a 34 wstrzymało się od głosu. Adam Glapiński zastąpi Marka Belkę, który kończy 6-letnią kadencję.

- Wybór prezesa NBP jest wydarzeniem o potencjalnie dużych konsekwencjach. Nominacje personalne PiS w wielu obszarach państwa i gospodarki budzą wątpliwości czy wręcz zaniepokojenie. Nowa Rada Polityki Pieniężnej i nowy prezes NBP takich wątpliwości, przynajmniej na razie, na szczęście nie budzą - mówi prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, członek Narodowej Rady Rozwoju. Według niego poważnym testem dla nowego prezesa będzie odniesienie się do dotychczasowych propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących kredytów hipotecznych we frankach i innych walutach wymienialnych. - Prezes NBP powinien nalegać, aby te propozycje uległy ewolucji w dobrym kierunku, takim aby nie doszło ani do obciążenia sektora publicznego, ani też do załamania zdolności kredytowej kilku ważnych banków - podkreśla prof. Gomułka.

Adam Glapiński od 1 marca jest już członkiem zarządu NBP. Deklarował, że jeśli zostanie prezesem NBP, będzie dbał o niezależność banku centralnego oraz utrzymanie stóp procentowych na poziomie zbliżonym do obecnego. Zapowiadał też, że włączy Komisję Nadzoru Finansowego w struktury NBP.

- Umiejscowienie nadzoru finansowego jest kwestią drugorzędną w stosunku do jego uprawnień, które powinny być nadal duże - ocenia prof. Gomułka. Przypomina, że w kontekście tzw. planu Morawieckiego pojawia się propozycja masowego zwiększenia bardzo nisko oprocentowanych kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw przez banki państwowe (BGK, PKO BP), w oparciu o specjalne linie kredytowe NBP dla tych banków. - NBP powinien zadbać o to, aby nie doszło do eksplozji tzw. złych długów - ostrzega ekspert BCC.

Prof. Glapiński jest zwolennikiem „stabilnej i konserwatywnej polityki monetarnej”. W wywiadzie dla Bloomberga mówił: „Nie ma wątpliwości, że będziemy kontynuować wprowadzanie polityki stabilizującej i unikać wszelkich przejawów nierównowagi. To będzie konserwatywna, tradycyjna i klasycz- na polityka monetarna. Nie będzie zwiększonych wydatków, jeśli nie będzie większych wpływów do budżetu”.

Prezes NPB zakładał PC

Adam Glapiński ur. w 1950 r. w Warszawie. Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 2013 r. otrzymał tytuł profesora.

W latach 80. działał w podziemnej Solidarności. W 1990 r. był współzałożycielem Porozumienia Centrum (potem jego wiceprzewodniczącym) i warszawskiego oddziału Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Stanowisko ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej zajmował w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą. Był posłem i senatorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski