Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Olkusz miał swój zamek? [WIDEO]

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Elewacja domu parafialnego prowadzonego przez siostry zakonne pokazuje przebieg muru, który odnaleziono pod ziemią w 2001 r. Mógł to być fragment zamku
Elewacja domu parafialnego prowadzonego przez siostry zakonne pokazuje przebieg muru, który odnaleziono pod ziemią w 2001 r. Mógł to być fragment zamku Katarzyna Ponikowska
To, czy w Srebrnym Mieście był kiedyś kasztel, nadal jest tajemnicą, nawet dla lokalnych historyków. Część osób uważa, że jest to prawdopodobne. Budowla byłaby dopełnieniem systemu obronnego Olkusza.

Olkuskie podziemia wciąż skrywają wiele nieodkrytych tajemnic. Nadal nie wiadomo, czy w mieście stał kiedyś zamek obronny. Jednak jak podkreślają historycy, jest to możliwe, ponieważ Olkusz był kiedyś bogatym miastem i musiał mieć solidny system obronny.

O zamku pisał XIV-wieczny kronikarz Janko z Czarnkowa. W swoich zapiskach użył słów „castrum hilcus”, czyli „zamek Olkusz”. Historycy uważali jednak, że w ten sposób mógł opisywać pobliski zamek Rabsztyn.

W 2001 r. podczas budowy domu parafialnego przy Bazylice Św. Andrzeja archeolodzy dogrzebali się murów, które są zdecydowanie za grube jak na ściany kamienicy. Miały prawie dwa metry. - Wtedy pojawiła się hipoteza, że jeśli istniała w Olkuszu rezydencja obronna, to mogłaby być właśnie w tym miejscu - podkreśla Dariusz Rozmus, który wówczas kierował grupą archeologów prowadzących badania przy kościele. - Odkopaliśmy zarysy budowli. Mnóstwo elementów nadal jest nieodkopanych - zaznacza.

Zamek stanowiłby doskonałe dopełnienie systemu obronnego miasta. Obecnie najbardziej okazałą budowlą dawnej fortyfikacji jest niewątpliwie olkuska baszta przy ul. Szpitalnej wraz z przylegającymi do niej murami. - Turyści odwiedzający Olkusz nie zdają sobie sprawy, iż są one współczesną rekonstrukcją fragmentu średniowiecznego systemu obronnego miasta - mówi Jacek Sypień, olkuski historyk i regionalista. - Kiedy w 1968 r. przypadkowo odkryto fundamenty baszty zainspirowało to grupę miłośników historii Olkusza skupioną w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, która podjęła się odbudowy - dodaje. Prace trwały kilkanaście lat. Zakończyły się w 1986 r.

Fragment rynku. Widoczna wieża ciśnień i kościoła św. Andrzeja

Zobacz, jak wyglądał Olkusz przed laty i jak zmieniało się S...

Jeśli dobrze przyjrzeć się budowlom w centrum miasta w wielu miejscach można natrafić na ślady i rekonstrukcje dawnych murów, m.in. w okolicy Bazyliki, na kamienicach przy ul. Szpitalnej, Krakowskiej czy choćby przy Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Floriańskiej. - Ciekawostką dla badaczy był przebieg obwarowań miejskich w północno - wschodnim narożniku. W 2012 r. w ul. Augustiańskiej odkryto mury wyburzonego na początku XIX w. kościoła i okazało się, iż przylegają one do miejskiego muru. Pierwotnie sądzono, iż pomiędzy ścianą kościoła, a obwarowaniami rozciągała się uliczka przymurna - zdradza historyk.

Na początku XIX wieku mury rozebrano, a fosę zasypano. Na jej miejscu utworzono miejskie planty, z kolei fragmenty niektórych baszt i części murów wykorzystano w stawianych wtedy budynkach. Dlatego np. część kamienic przy ul. Szpitalnej jest odsunięta od ulicy. - Od lat 90-tych przy remontach zabytkowe mury są eksponowane i nadbudowywane. Działania rekonstrukcyjne pozwoliły przywrócić ten fragment dziedzictwa historycznego miasta - uważa Jacek Sypień.

WIDEO: Czy Olkusz miał swój zamek?

Autor: Katarzyna Ponikowska, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy Olkusz miał swój zamek? [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski