Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy państwo będzie pomagać w spłacie kredytów mieszkaniowych

(GEG)
Prawo. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądać pomoc dla spłacających kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich, a politycy już proponują ustawę wspierającą osoby mające problemy ze spłatą kredytów mieszkaniowych.

W tym tygodniu Sejm powinien uchwalić ustawę o wsparciu kredytobiorców będących w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc państwa mieliby uzyskiwać ci, którzy kiedyś pożyczyli pieniądze na dom lub mieszkanie, a teraz są bezrobotni lub na spłatę kredytu przeznaczają ponad 60 proc. swoich miesięcznych dochodów albo wartość ich nieruchomości jest niższa niż spłacana pożyczka.

Pomoc można by otrzymywać przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy. Bank Gospodarstwa Krajowego przekazywałby co miesiąc do 1,5 tys. złotych na spłatę zobowiązań wobec banku. Wnioski o udzielenie takiego wsparcia będzie można składać do końca 2018 roku. O pomoc będzie się można ubiegać bez względu na to, w jakiej walucie ktoś zaciągnął kredyt. W uzasadnieniu do projektu ustawy jest nawet mowa o tym, że szczególnie pomoc jest potrzebna tym, którzy spłacają kredyty w walucie obcej.

Zgodnie z „Raportem o stabilności systemu finansowego” Narodowego Banku Polskiego ze stycznia 2015 roku, szacunkowy średni wzrost rat kredytów we franku szwajcarskim udzielonych w latach 2005-2010 na koniec października 2014 r. wynosił około 21 proc. a maksymalny wzrost - 30 proc. W niektórych przypadkach w związku z umocnieniem się franka szwajcarskiego wysokość kredytu, czasami spłacanego już przez wiele lat, zaczęła przewyższać wartość nieruchomości stanowiącej podstawowe zabezpieczenie tych zobowiązań.

Z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego w „Raporcie o sytuacji banków w 2014 roku” na koniec 2014 r. banki raportowały o liczbie 236,4 tys. kredytów mieszkaniowych (12,8 proc. ogólnej liczby kredytów) o wartości 84,1 mld zł (24,3 proc. ogólnej wartości kredytów), w przypadku których bieżąca wartość zobowiązań przekraczała wartość nieruchomości stanowiących podstawowe zabezpieczenie kredytu.

W tym samy raporcie KNF wskazano również, iż uwzględniając rodziny kredytobiorców około 100-150 tysięcy osób dotkniętych jest problemem związanym z obsługą kredytu mieszkaniowego (ok. 38 tys. kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych na nieruchomości mieszkalnej posiada status kredytu zagrożonego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski