Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy poczta może ścigać osoby niepłacące abonamentu rtv

GEG
MEDIA. Jutro Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy Poczta Polska może kontrolować wywiązywanie się z obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz karać za niepłacenie abonamentu.

Będzie to już trzecie podejście do tego problemu. Sędziowie TK już dwukrotnie odraczali wydanie wyroku w sprawie zgodności ustawy abonamentowej z konstytucją. O wydanie takiego orzeczenia wnioskował w lipcu 2008 r. rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Trybunał zajmował się sprawą w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Ostatnie odroczenie wyroku wynikało z tego, że przedstawiciele Sejmu i prokuratury zmienili swoje stanowisko co do wniosku RPO (np. początkowo Sejm był za uchyleniem całej ustawy, ostatnio wnioskował o stwierdzenie niekonstytucyjności nieskutecznych mechanizmów dotyczących płacenia abonamentu rtv).

Według rzecznika praw obywatelskich Poczta Polska nie może kontrolować, czy ktoś korzysta z niezarejestrowanego odbiornika. Za niezgodne z konstytucją rzecznik uznaje także przepisy przewidujące egzekucję administracyjną w przypadku niepłacenia abonamentu. Np. w ustawie abonamentowej nie wskazano terminu, w jakim należy zapłacić karę za używanie niezarejestrowanego odbiornika, a wysokość tej kary - 30 miesięcznych opłat - jest niezależna od okresu, w jakim korzystano z radia lub telewizora.

Zgodnie z ustawą abonamentową każdy, kto posiada sprawny odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek zarejestrowania go w Poczcie Polskiej i płacenia opłat, których wysokość ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Teoretycznie Poczta Polska powinna kontrolować, kto nie dopełnił obowiązku rejestracji i kto nie płaci abonamentu.

Bartłomiej Kierzkowski, rzecznik PP w Krakowie, przyznaje, że dużo łatwiej jest kontrolować firmy, podczas gdy wejście do mieszkania i sprawdzenie, czy stoi w nim radio lub telewizor takie proste nie jest. - Wystarczy, że właściciel mieszkania odmówi wpuszczenia nas do środka - nie kryje Bartłomiej Kierzkowski. Kontroli takiej nie mogą przeprowadzać listonosze, tylko specjalnie do tego przygotowani pracownicy PP.

Kierując wniosek do TK rzecznik praw obywatelskich zwracał uwagę na brak sprawnych mechanizmów poboru i egzekucji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Z danych KRRiT wynika, że w Polsce zarejestrowane odbiorniki ma tylko połowa z 14 - 14,5 mln gospodarstw domowych. Wśród osób, które dopełniły obowiązku blisko 2 mln to grupa zwolnionych z płacenia abonamentu, a kolejne 3,1 mln zalega z płaceniem za radio i telewizor. Z roku na rok maleją wpływy z abonamentu. Jeszcze w 2007 r. sięgały 980 mln zł, gdy na ten rok szacowane są na 330 mln zł, a więc trzykrotnie mniej niż trzy lata temu. W tym roku weszły w życie przepisy zwalniające z abonamentu rencistów, emerytów i bezrobotnych. Ta grupa może przestać płacić od 1 kwietnia, o ile jeszcze w marcu złoży odpowiednie dokumenty na poczcie.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski