Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Polak ma wpływ na swoją karierę?

Dorota Dejmek
Fot. 123RF
Sondaż. Aż jedna trzecia respondentów przyznała, że wybór pierwszej pracy był dla nich przypadkowy. Dotyczy to aż połowy wchodzących obecnie na rynek pracy młodych ludzi.

Polacy są jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów Europy – pokazują wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad. Naszą mobilność wykorzystujemy jednak chaotycznie, rzadko myśląc o swojej przyszłości na rynku pracy. Blisko połowa badanych nie ma poczucia wpływu na własną sytuację zawodową.

Pracę najczęściej zmieniali najmłodsi respondenci – ponad 60 proc. osób plasuje się w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat, a tylko 10 proc. ma ukończony 55. rok życia. Dla 41 proc. badanych zmieniających pracę głównym powodem była chęć polepszenia warunków zatrudnienia. Kolejnym wskazywanym powodem było osobiste pragnienie zmiany (31 proc.).

– Jednak 82 proc. badanych jako główną przyczynę potencjalnej zmiany pracy wskazało wyższe wynagrodzenie, co jest najlepszą wskazówką dla pracodawców w kwestii zatrzymania pożądanych pracowników – zwraca uwagę Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org.

Wyniki sondażu pokazują również, że z dużą otwartością na zmianę pracy weszliśmy w drugą połowę roku. Stworzony przez Randstad indeks mobilności, pokazujący gotowość do zmiany zatrudnienia w bieżącym półroczu, wzrósł od końca pierwszego kwartału o 4 pkt osiągając poziom 108 pkt. W porównaniu do końcówki 2013 r. zmiana ta wynosi już 7 pkt. W gronie przebadanych krajów UE jedynie Francja ma wyższy poziom tego wskaźnika (110 pkt), a równy polskiemu wynikowi jest rezultat Wielkiej Brytanii (108 pkt).

– Jako naród jesteśmy naprawdę otwarci na perspektywę zmiany pracy i to dobrze, bo dzięki temu może zwiększać się efektywność rynku pracy – mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.

Jednak odpowiedzi badanych Polaków na pytania odnoszące się do planowania własnej kariery wskazują również inny, mniej optymistyczny kontekst mobilności zawodowej. Aż jedna trzecia respondentów przyznała, że wybór pierwszej pracy był dla nich przypadkowy. Co ważniejsze, dotyczyło to aż połowy wchodzących obecnie na rynek pracy dwu­dziestokilkulatków (52 proc.).

Tymczasem w gronie obecnych pięćdziesięciolatków jedynie 28 proc. stwierdziło, że podejmując pierwszą pracę zdawali się na zbieg okoliczności. Przy tak dużym jak obecnie odsetku przypadkowości podejmowanych decyzji zawodowych, pojawia się oczywiste ryzyko nietrafionego pierwszego wyboru.

Brak kontroli nad karierą zawodową zaczyna się jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy – badani już na etapie podejmowania decyzji o swoim wykształceniu często nie mają planu działania. W konsekwencji 1/3 ankietowanych przyznaje, że posiada wykształcenie, które nie jest spójne z wykonywaną pracą i blisko połowa z nich (47 proc.) deklaruje, że gdyby mieli możliwość, aby zacząć naukę od początku, nie powtórzyliby swoich wcześniejszych wyborów.

– Odpowiedzi badanych pokazują nie tylko bardzo duży brak wiary w kontrolę nad własną karierą zawodową, ale też brak pomysłu na nią – komentuje Kajetan Słonina. – Począwszy od wybranego profilu edukacji, przez początek drogi zawodowej, po kolejne jej etapy – wydaje się, że bardzo wiele osób działa chaotycznie, bez planu. Otwarcie na zmianę pracy może być w tym kontekście kolejnym zdaniem się na los.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski