Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy praca lub inne czynności zarobkowe dzieci są dopuszczalne?

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dzieci poniżej szesnastego roku życia jest co do zasady zakazane. Jedyny dopuszczalny wyjątek zawarty został w art. 3045 Kodeksu pracy, w którym określono zamknięty katalog przesłanek koniecznych do spełnienia dla zgodnego z prawem podjęcia wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej przez dzieci, przy czym praca ta nie może mieć charakteru stałego.

Wykonywanie pracy przez dzieci może następować wyłącznie na rzecz podmiotów (osób prawnych, osób fizycznych, ułomnych osób prawnych), które prowadzą działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i tylko w sytuacji uzyskania uprzedniej zgody wyrażonej przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka.

Ponadto wykonywanie pracy przez dziecko jest uzależnione od uzyskania zezwolenia inspektora pracy, właściwego ze względu na miejsce siedziby podmiotu chcącego zatrudnić dziecko.

Powołany wyżej przepis wskazuje precyzyjnie, jakie dokumenty powinny zostać załączone przez wnioskującego, w tym m.in. orzeczenie lekarza stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy, opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, a także opinię dyrektora szkoły, o ile dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu.

Inspektor pracy przy wydawaniu zezwolenia kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, ochroną jego zdrowia, prawidłowego rozwoju psychofizycznego.Bada też, czy podjęcie zatrudnienia nie wpływie negatywnie na wypełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego. W tym celu w treści samego zezwolenia określa się warunki zatrudnienia, w szczególności dopuszczalny okres wykonywania przez dziecko pracy, a także dobowy wymiar czasu pracy.

Zezwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej, a zatem w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia wnioskujący może skorzystać z trybu odwoławczego regulowanego przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

W razie zmiany sytuacji faktycznej, zwłaszcza przy jakimkolwiek negatywnym oddziaływaniu prowadzonej pracy lub innej działalności na dziecko, jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun może wnioskować o cofnięcie zezwolenia. Inspektor pracy jest także uprawniony do cofnięcia zezwolenia, jeśli stwierdzi, że faktyczne warunki pracy dziecka nie odpowiadają warunkom określonym w wydanym przez niego zezwoleniu.

ul. Kielecka 1, Kraków
[b]www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

[/b]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski