Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy promieniowanie z anten jest szkodliwe? Badacze to zmierzą

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
fot. piotr krzyżanowski
Środowisko. Powstanie raport, z którego dowiemy się, czy w Krakowie są przekraczane normy. Kolejnym krokiem ma być zmiana przepisów.

Jaki wpływ na zdrowie mieszkańców mają pola elektromagnetyczne wytwarzane przez stacje bazowe telefonii komórkowej? Powstanie raport na ten temat, a opracuje go Collegium Medicum UJ oraz Instytut Łączności z Warszawy. W tym dokumencie (obie jednostki przygotują go w ramach własnych kosztów) mają zostać zebrane badania międzynarodowe i polskie.

- Raport ma wyjaśnić, czy obawy mieszkańców dotyczące wpływu promieniowania anten na zdrowie rzeczywiście są uzasadnione - wyjaśnia Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.

Gdy dokument będzie gotowy - co ma nastąpić jeszcze w tym roku - ministerstwo planuje rozpocząć kampanię edukacyjną. - Dla nas celem podstawowym jest rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej. Nie chcemy jednak, by dokonywała się ona kosztem spokoju mieszkańców. Tam, gdzie brak informacji, tam się rodzą demony. Do tej pory argumenty strony społecznej były lekceważone, my chcemy ich w końcu wysłuchać, nawet jeśli obawy mieszkańców okazałyby się nieuzasadnione - tłumaczy Karol Manys.

Raport będzie nie tylko podsumowaniem stanu wiedzy na temat wpływu promieniowania na zdrowie mieszkańców. Ma także zawierać sugestie dotyczące zmian przepisów. Ich efektem będzie powstanie nowej ustawy, która miałaby doprowadzić m.in. do lepszego nadzoru nad promieniowaniem z anten. Mogą zostać np. wprowadzone kontrole bez uprzedzenia. Teraz protestujący przeciwko budowie stacji bazowych skarżą się, że operatorzy zwiększają nielegalnie moc promieniowania, ale kontrole tego nie wykrywają, ponieważ zawsze są zapowiedziane.

Z planów przygotowania raportu cieszy się Barbara Gałdzińska-Calik z Fundacji Instytut Badań Elektromagnetycznych im. Jamesa Clerka Maxwella w Krakowie. Jej zdaniem problem szkodliwości promieniowania był do tej pory w Polsce pomijany. - W Narodowym Funduszu Zdrowia nie ma nawet procedur, jak postępować w przypadku podejrzeń o nadwrażliwość elektromagnetyczną. Większość badań rodzice muszą wykonywać na swój koszt - mówi Barbara Gałdzińska-Calik.

W raporcie mają się znaleźć także dane na temat faktycznego promieniowania, a nie tego, które deklarują operatorzy telefonii komórkowej. Sprawdzą to specjaliści z warszawskiego Instytutu Łączności. - Wybierzemy losowo kilkadziesiąt stacji bazowych sieci komórkowych (może nawet będzie ich 100), na terenie Krakowa i Rzeszowa. Zmierzymy, jakie są wokół nich poziomy promieniowania - wyjaśnia dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności.

W ten sposób dowiemy się, czy gdziekolwiek są przekraczane normy. Określone zostaną także źródła promieniowania - może się bowiem okazać, że to głównie hotspoty i domowe punkty dostępu wi-fi lub naziemna telewizja cyfrowa odpowiadają za zbyt dużą moc promieniowania elektromagnetycznego. Badania zostaną przeprowadzone m.in. w mieszkaniach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach i galeriach handlowych.

Raport ma także rozwiać mity na temat promieniowania. - Niektórzy traktują promieniowanie elektromagnetyczne jak zanieczyszczenie środowiska, a jest ono nieodłącznym elementem przyrody. Promieniowanie słoneczne jest także promieniowaniem elektromagnetycznym, bez niego nie byłoby na świecie życia - tłumaczy Jerzy Żurek. Jak mówi, promieniowanie może być szkodliwe dla zdrowia, jeśli jest go za dużo. - Każdy środek w nadmiarze szkodzi. Nawet jeśli zażyjemy w nadmiarze lekarstwa, to możemy umrzeć. Podobnie jest z promieniowaniem: gdy jest go za dużo, może mieć to wpływ na zdrowie - dodaje Jerzy Żurek.

Rozpoczęcie prac nad raportem jest także efektem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Według tej instytucji stacje bazowe powstają i rozbudowują się na podstawie nieprecyzyjnych przepisów. Pozwalają one na to, że w przypadku anten o wysokości do trzech metrów nie trzeba nawet stacji zgłaszać nadzorowi budowlanemu. Wystarczy zgoda zarządcy budynku. Można też zwiększyć moc nadajnika, ponieważ nie istnieje obowiązek badania oddziaływania stacji na otoczenie po jej planowanej rozbudowie. Wszystkie te zastrzeżenia, a także argumenty protestujących mają być wzięte pod uwagę przy opracowywaniu nowych przepisów.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski