Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy sztuki robienia interesów można się nauczyć w szkole?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Piotr Buła: - Tak jak artysta plastyk uczy się technik malarskich, tak menedżer i przedsiębiorca poznaje techniki zarządzania.
Piotr Buła: - Tak jak artysta plastyk uczy się technik malarskich, tak menedżer i przedsiębiorca poznaje techniki zarządzania. Katarzyna Prokuska
Szwajcar zarządza inaczej niż Francuz - mówi dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu.

Panie dyrektorze, rozumiem naukę malarstwa, albo sztuki aktorskiej. Ale biznes? Czy robienia dobrych interesów można się nauczyć?

Oczywiście, że jest to możliwe. Malarstwo, o którym pan wspomniał, wymaga przecież także wiedzy, np. jak prawidłowo trzymać pędzel. Również w biznesie osoby zarządzające dużymi korporacjami lub instytucjami, czy też małymi i średnimi firmami, muszą się nauczyć metod i technik, jak to się najlepiej robi.

Czy te techniki to jest polski wynalazek, czy też na przykład niemiecki lub anglosaski?

Są cztery podstawowe modele zarządzania. Inaczej patrzy na te kwestie Francuz, a inaczej Szwajcar. Inny jest model anglosaski, czyli angielski i amerykański, a inny, również bardzo ważny i wyrazisty, azjatycki. Każdy ma swą specyfikę i odpowiednio dobrany do niej styl zarządzania.

Którego z tych modeli my uczymy w Krakowie? A może to jest jakaś mieszanka dostosowana do polskich warunków?

Uczymy tego, co jest nam najbliższe, czyli z jednej strony bierzemy pod uwagę warunki polskie, a z drugiej - europejskie. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiaj biznes nie jest już lokalny, tylko w ogromnej mierze - globalny. Dlatego staramy się przybliżyć wszystkie typy i rodzaje zarządzania.

Na wypadek, gdyby krakowianin lub Małopolanin chciał zainwestować w Europie, Azji lub USA - a tak się coraz częściej zdarza...

Owszem.

To czym się różni ten Szwajcar od Francuza?

Szwajcar zwraca uwagę na detale, wszystko musi być u niego mocno dopracowane...

Studenci MBA z góry planują ścieżkę swej kariery i często od razu po skończeniu studiów awansują, dostają wyższe płace, wielu z nich decyduje się też na otwarcie własnego biznesu.

Jak w zegarku...

Właśnie. Tymczasem Francuzi są nastawieni na ogarnięcie całości problemu, w związku z czym podejmują decyzje biznesowe znacznie wolniej.

A Niemcy są pośrodku?

Można tak powiedzieć. Niemiecka maszyna - jak się często mówi o dużych korporacjach zza Odry - musi być dobrze poukładana. Całkiem inny jest model anglosaski. Amerykanie są bardzo szybcy, błyskawicznie podejmują decyzje, są nastawieni na większe ryzyko, a zarazem większe zyski. Pojmują ryzyko zupełnie inaczej niż Europejczycy, w tym zwłaszcza Polacy.

Ilu ludzi ukończyło dotąd Krakowską Szkołę Biznesu?

Jeśli popatrzymy na studia podyplomowe i MBA łącznie, to w ciągu ostatnich 25 lat były to tysiące absolwentów. Jeśli weźmiemy samo MBA - to będzie to ok. 800 osób.

I co ci ludzie po MBA robią?

Co 3-4 lata robimy badania kariery naszych absolwentów. Wynika z nich, że studenci MBA z góry planują ścieżkę swej kariery i często od razu po skończeniu naszych studiów awansują, dostają wyższe płace, wielu z nich decyduje się też na otwarcie własnego biznesu.

Przygotowujecie związane z MBA wydarzenie. Jakie?

Będzie to kolejny kongres MBA, zapoczątkowany w 2005 roku. Wydarzenie to łączy kilka typów osobowości menedżerów - na średnim, wyższym i najwyższym szczeblu zarządzania. Są właściciele przedsiębiorstw. Są ludzie nauki. To znakomita okazja do wzajemnego dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Jest też networking, w trakcie którego nasi studenci i absolwenci mogą się spotkać ze starszymi kolegami i wymienić doświadczenia z różnych dziedzin, sektorów, branż.

Też tam będziemy jako patron medialny.

Serdecznie zapraszam wszystkich absolwentów MBA na nasz kongres. Szczegółowe informacje pojawią się wkrótce na stronie internetowej Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

***

XIV Międzynarodowy Kongres MBA odbędzie się 18-20 maja w Krakowie pod hasłem „Lokalne zasoby biznesowe a globalna działalność firm”. To największa w Polsce inicjatywa integrująca środowisko MBA. Uczestniczą w nim menedżerowie wyższego i średniego szczebla legitymujący się tytułem MBA, studenci oraz absolwenci programów MBA w Polsce, członkowie klubów MBA, dyrektorzy programów MBA, naukowcy oraz praktycy środowiska biznesu. W programie znajdą się wykłady , panele tematyczne, warsztaty, wizyty studyjne w czołowych małopolskich firmach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski