Czy w Brzesku powstaną przedszkola społeczne?

ZS
Udostępnij:
Dotacje do przedszkoli są zbyt wysokie - twierdzą władze Brzeska

Miasto i rodzice zapłacą za remont

Miasto i rodzice zapłacą za remont

Dotacje do przedszkoli są zbyt wysokie - twierdzą władze Brzeska

Obecnie w gminie Brzesko działa dwanaście przedszkoli publicznych, jedno przedszkole parafialne w Mokrzyskach i jedno przedszkole niepubliczne w Jasieniu. Uczęszcza do nich siedemset osiemdziesięciu wychowanków, pracuje zaś sto szesnaście osób.
Na utrzymanie tych placówek gmina przeznaczyła dwa miliony sto pięćdziesiąt tysięcy złotych. Oprócz tego kasa miasta dotuje utrzymanie dwunastu oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych w szkołach podstawowych. Oddziały obejmują opieką dwustu sześciolatków, środki na ten cel wynoszą rocznie ponad dwieście osiemdziesiąt tysięcy. - Z prostych obliczeń wynika, że na jedno dziecko korzystające z opieki przedszkolnej miasto dokłada ponad trzy tysiące złotych rocznie. Musimy myśleć o zmniejszeniu tych kosztów i starać się jednocześnie nie pozbawiać dzieci możliwości korzystania z przedszkoli - _powiedział burmistrz Stanisław Pacura.
Prawdopodobnie już od września w Brzesku pracować zacznie pierwsze przedszkole niepubliczne. Powstanie ono na bazie obecnego przedszkola nr 1, które zostanie przeniesione do nowego budynku i przekształcone w placówkę niepubliczną. O zamiarze tym poinformowani zostali rodzice i dyrekcja przedszkola już w styczniu tego roku.
Dotychczasowy lokal zajmowany przez "jedynkę" został wypowiedziany przez Cech Rzemiosł Różnych. Jednak udało się znaleźć budynek, który po remoncie i adaptacji doskonale spełni funkcję placówki dla milusińskich. Budynek na osiedlu Ogrodowa, tzw. "Jedynakówka", był własnością Spółdzielni Mieszkaniowej, która przekazała go miastu za teren pod budowę bloku. Remont i adaptacja obiektu kosztować będą dwadzieścia tysięcy złotych. Kasa miasta wyłoży trzynaście, resztę zobowiązali się pokryć rodzice - zarówno w postaci wolnych datków jak i robocizny.
- Decyzję o przekształceniu placówki w niepubliczną podejmie Zarząd Miasta. Przed podjęcią decyzji konsultować się będziemy z dyrekcją i rodzicami. Przedszkole prowadzone byłoby przez dotychczas zatrudniony personel. Program potraktowany zostanie jako pilotażowy i jeżeli się uda, na terenie miasta powstawać będą kolejne przedszkola niepubliczne. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń dotacja gminy do przedszkoli niepublicznych jest o 50 procent niższa - _dodaje burmistrz Pacura.
Dzisiaj po południu w Przedszkolu nr 1 odbędzie się zebranie rodziców, dyrekcji i przedstawicieli władz miasta, na którym zapadną prawdopodobnie konkretne decyzje dotyczące najstarszej w Brzesku placówki wychowania przedszkolnego. (ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie