Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w centrum Świt w Nowej Hucie powróci kino studyjne? Długim opóźnieniom winna pandemia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Stylowy neon wrócił na dawne kino Świt w 2013 roku.
Stylowy neon wrócił na dawne kino Świt w 2013 roku. Piotr Płachta
Przyszłość kin studyjnych coraz bardziej niepewna. Prezes spółki Apollo Film, Miłosz Horodyski tłumaczy, że opóźnienia związane z reaktywacją dawnego Kina Świt na osiedlu Teatralnym w Nowej Hucie są spowodowane pandemią. W centrum Świt oprócz kina docelowo ma powstać też inna działalność kulturalna, która będzie miała za zadanie wesprzeć finansowo reaktywowane Kino Świt. - Kino jest przedsięwzięciem, które w kształcie studyjnym nie przynosi przychodów, które mogłyby pokryć koszty sporej inwestycji opartej jeszcze o zalecenia konserwatorskie - mówi Horodyski.

Pandemia zweryfikowała plany dotyczące Kina Świt

Jak tłumaczy nam Miłosz Horodyski, prezes spółki Apollo Film: - Gdyby nie pandemia, w dawnym Kinie Świt już moglibyśmy oglądać filmy i cieszyć się nową przestrzenią. Trzeba pamiętać, że zarówno kina jak i restauracje przez długi czas nie działały. Właśnie to przełożyło się na naszą sytuację finansową.

Na początku 2021r. spółka Apollo Film wypowiedziała umowy najmu przedsiębiorcom działającym na pierwszym piętrze w dawnym Kinie Świt na osiedlu Teatralnym. Wówczas zniknęła z tego miejsca kawiarnia, siłownia, biuro podróży, czy też sklep muzyczny. Najemcy zostali zobligowani do opuszczenia budynku do końca lutego 2021r. Nie obeszło się to bez echa, że spółka podjęła taką decyzję właśnie w czasie pandemii.

Już wówczas spółka zarządzająca centrum Świt zapewniała, że chce tam otworzyć kino studyjne. Spółka Apollo Film uzyskała także dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na reaktywację kina.

- Mieliśmy już zakupione fotele, plan zagospodarowania obiektu. Niestety nie udało się zrealizować kompleksowego zagospodarowania przestrzeni, od którego uzależnione było otwarcie kina. Od tamtego czasu, po wycofaniu się inwestora, postanowiliśmy ciężar zagospodarowania obiektu wziąć na siebie - tłumaczy Horodyski.

Aktualnie zarządca centrum od ponad roku pracuje nad nową koncepcją, która zakłada co najmniej dwa alternatywne scenariusze wykorzystania tej przestrzeni. Zarówno w jednym, jak i w drugim, kino jest częścią koncepcji.

- Pamiętajmy, że pandemia mocno zmieniła tez obraz przestrzeni rozrywkowej w Nowej Hucie. Zniknęła Plaza - zespół handlowo-rozrywkowy. To są czynniki, które mocno oddziałują na programowanie naszych działań. Kino jest przedsięwzięciem, które w kształcie studyjnym nie przynosi przychodów, które mogłyby pokryć koszty sporej inwestycji opartej jeszcze o zalecenia konserwatorskie - mówi prezes spółki Apollo Film.

Horodyski tłumaczy, że otwarcie wyłącznie kina w centrum Świt nie jest możliwe, ponieważ koszt inwestycji nie dałby gwarancji nawet długoterminowego zwrotu zainwestowanych pieniędzy.

Zmiany o których mowa dotyczą jednak jedynie pomieszczeń znajdujących się na piętrze centrum. Parter z kolei jest zajmowany przez sklep wielkopowierzchniowy, który nadal prowadzi tam swoją działalność.

Niepewna przyszłość kinematografii?

- Nie da się przewidzieć rozwoju kinematografii zwłaszcza wobec gwałtownego skoku technologicznego i zmiany sposobu konsumpcji rozrywki - mówi Miłosz Horodyski.

Dlatego też działalność kina w centrum Świt będzie powiązana z działalnością kulturalną, która da gwarancję spółce prawa handlowego przychodów, aby nie narazić jej na zarzut niegospodarności.

Dzisiaj prezes Apollo Film nie mówi jeszcze o dokładnych kosztach, czy też ostatecznym kształcie inwestycji.

- Większość z poprzedników, patrząc na rachunek strat i zysków, nie brał na serio możliwości przywrócenia kina w tym miejscu. Apollo Film konsekwentnie od 2 lat działa na rzecz otwarcia kina w danym budynku zabytkowego kina Świt. Jako spółka prawa handlowego podjęła się tego zadania rozumiejąc go przede wszystkim jako misję, nie zaś li tylko i wyłącznie jako przedmiot biznes planu - dodaje Horodyski.

Spółka Apollo Film w ostatnich latach podjęła się także próby otwarcia nowej sali w Okrąglaku na Kazimierzu.

Kilkadziesiąt lat historii Kina Świt

Na os. Teatralnym w Nowej Hucie Kino Świt rozpoczęło swoją działalność w 1953r. Sam budynek zaprojektował arch. Andrzej Uniejewski, natomiast jego wnętrza Marian Sigmund. Blisko 70 lat temu Kino Świt miało dwie sale, dużą i małą. Działalność kina zakończyła się po 49 lat w 2002 roku. Budynek wówczas stał się handlową przestrzenią. W 2012r. z kolei budynek centrum przeszedł gruntowy remont o łącznej wartości 7 mln zł. Po roku na jego fasadzie pojawiła się kopia słynnego neonu "ŚWIT".

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy w centrum Świt w Nowej Hucie powróci kino studyjne? Długim opóźnieniom winna pandemia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski