Czy warto iść do szkoły policealnej?

Materiał informacyjny GoWork
Ukończenie szkoły średniej nie zawsze gwarantuje znalezienie dobrej pracy. Zwłaszcza absolwenci liceum zdają sobie sprawę, że czas na naukę konkretnego zawodu dopiero przed nimi. Mogą się oni zastanawiać: czy szkoła policealna to umożliwi? Jeśli należysz do grona osób targanych takimi wątpliwościami, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Szkoła policealna: co daje?

Szkoła policealna pozwala w stosunkowo krótkim czasie nabyć umiejętności oraz kwalifikacji umożliwiających znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Warto przypomnieć, że wciąż brakuje wielu specjalistów na rynku pracy, a tytuł technika jest doceniany przez pracodawców. Tak naprawdę obecny rynek pracy nie jest już tak nastawiony na absolwentów szkół wyższych, którzy nierzadko mogą pochwalić się wyłącznie dyplomem.

Co jeszcze daje szkoła policealna? Absolwenci i uczniowie cenią sobie niezależność, której nie mieliby, obierając np. studia dzienne. Lekcje bowiem odbywają się najczęściej co drugi weekend, więc większość uczestników podejmuje się jednocześnie pracy zarobkowej. Korzystają przy tym ze wszystkich przywilejów, jakie daje im status ucznia, a więc zniżek na przejazdy czy wejścia do klubów, muzeów i innych atrakcji.

Szkoła policealna: wykształcenie a realia rynku

Jak wspomnieliśmy już wyżej, minął czas, kiedy podczas rekrutacji na dane stanowisko liczył się przede wszystkim papier, czyli najczęściej dyplom ukończenia jakichkolwiek studiów. Z perspektywy lat takie podejście okazało się nietrafione, dostrzeżono natomiast, że nie każde studia gwarantują znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy.

Obecnie dużo bardziej liczy się zdobycie poszukiwanego na rynku zawodu. Nic więc dziwnego, że szkoły policealne cieszą się taką popularnością wśród różnych grup wiekowych! Z opcji tej chętnie korzystają osoby, które w krótkim czasie chcą nabyć nowych umiejętności i znacząco zwiększyć swoje szanse na ciekawą pracę.

Również z perspektywy pracodawców tytuł technika zdobyty w szkole policealnej ma wysoką wartość. Osoby mogące pochwalić się takim wykształceniem są odbierane jako zaradne, ambitne i dobrze radzące sobie z codziennymi problemami, a to niewątpliwy atut punktowany w trakcie rekrutacji.

Szkoła policealna a matura i studia

Wybierając szkołę policealną, odchodzi nam również sporo stresów. Pamiętajmy, że aby dostać się na wymarzone studia, musimy zdać maturę na bardzo wysokim poziomie. Ponadto niektóre najlepsze uczelnie odsiewają kandydatów podczas procesu rekrutacji, w którym brane są pod uwagę wyłącznie wyniki egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Powoli więc wracamy do czasu, gdy studia wybierają te osoby, którym marzy się przede wszystkim kariera naukowa oraz ci, którzy do tej pory osiągali wysokie wyniki w nauce.

A co z całą resztą? Maturzystom czy absolwentom szkoły średniej, którym zależy na szybkim usamodzielnieniu się oraz znalezieniu dobrze płatnego zajęcia polecana się właśnie szkołę policealną! Nie oznacza to jednak, że nie jest ona dostępna dla studentów. Mogą się oni w niej uczyć, jeśli tylko plan zajęć szkoły nie koliduje z zajęciami na uczelni. Co ciekawe także wiele osób posiadających już tytuł licencjata czy magistra uzupełnia swoje wykształcenie właśnie w szkołach policealnych.

Czy opłaca się iść do szkoły policealnej?

Przyjrzyjmy się teraz innym zaletom szkoły policealnej. Przede wszystkim, aby się do niej zapisać, nie musimy mieć zdanej matury. Wystarczy tylko potwierdzić swoją pełnoletność oraz uzyskane średnie wykształcenie.

Do kolejnych atutów takiej szkoły należy zaoczny tryb nauki. To właśnie to udogodnienie sprawia, że tak często jest pierwszym wyborem dla osób chcących podnieść swoje kwalifikacje. Nauka zajmuje bowiem jedynie dwa weekendy w miesiącu, co pozwala pogodzić ją z obowiązkami rodzinnymi czy pracą zawodową. Jednym słowem nie musimy rezygnować z całego swojego dotychczasowego życia, by rozwijać swoją karierę zawodową.

Trzecią niewątpliwą zaletą szkoły policealnej jest jej długość – uzyskanie dyplomu trwa najczęściej dwa lub cztery semestry. Po tym czasie uczeń podchodzi do egzaminu potwierdzającego poziom zdobytej wiedzy i praktycznych kompetencji. Pozytywny wynik testu jest doceniany i respektowany przez zdecydowaną większość pracodawców poszukujących wykwalifikowanych pracowników.

Dodajmy do tego fakt, że szkoła policealna „opłaca się” również pod względem finansowym. Publiczne placówki lub szkoły z uprawnieniami szkół publicznych otrzymują dotację z Ministerstwa Edukacji i Nauki, co oznacza, że część kierunków jest bezpłatnych, a pozostałe oferują stosunkowo niskie czesne.

Szkoła policealna: dla kogo to dobry wybór?

Podkreślmy sobie to jeszcze raz, wybór szkoły policealnej może być strzałem w dziesiątkę bez względu na to, z jakiego życiowego pułapu startujemy. Praktyczne kierunki pozwalają łatwo wejść na rynek pracy zarówno świeżo upieczonym maturzystom czy absolwentom szkół średnich, jak i doświadczonym pracownikom innych branż. Poszerzanie kwalifikacji czy całkowite przebranżowienie jest możliwe praktycznie dla każdego, kto stawia na rozwój zawodowy!

Którą szkołę policealną wybrać?

Do wyboru mamy wiele różnych placówek, ale w tym artykule chcielibyśmy szczególnie polecić szkoły policealne GoWork.pl. Dlaczego?

Wymieńmy sobie niektóre jej istotne cechy:

  • oddziały szkoły znajdziemy w największych polskich miastach, takich jak Lublin, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań czy Białystok;
  • szkoła może pochwalić się profesjonalnie wyposażonymi salami, tokiem nauczania nastawionym na praktykę oraz 98% poziomem zdawalności egzaminów;
  • absolwenci zdają egzaminy wewnętrzne organizowane przez OKE, co daje gwarancję ich solidności i wysokich kwalifikacji.

Szkoła policealna GoWork.pl oferuje też jeden z największych wyborów kierunków, wśród których warto wymienić:

  • Masaż z rehabilitacją
  • Asystentkę stomatologiczną z ortodoncją,
  • Kosmetologię z liftingiem rzęs,
  • Technika farmaceutycznego,
  • Opiekuna medycznego,
  • Technika administracji,
  • Fryzjera,
  • Logistyka,
  • Księgową,
  • Architekta krajobrazu,
  • Handlowca,
  • Windykatora,
  • Inspektora budowlanego,
  • Administratora stron internetowych
  • i wiele innych opcji – łącznie 112 kierunków!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski