Czy za cztery lata opuszczony fort Krępak ożyje?

Redakcja
Fort Krępak jest dziś w złym stanie technicznym Fot. Archiwum Przemysława Jaskółowskiego
Fort Krępak jest dziś w złym stanie technicznym Fot. Archiwum Przemysława Jaskółowskiego
Przemysław Jaskółowski, założyciel i szef działającego w Krakowie Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2, wystąpił do wojewody małopolskiego z wnioskiem o wydzierżawienie fortu Krępak przy ul. Księcia Józefa 132. Po wyremontowaniu obiektu chce w nim urządzić ekspozycję związaną z dziejami fortu, Twierdzy Kraków i armii austro-węgierskiej, a także w nim zamieszkać.

Fort Krępak jest dziś w złym stanie technicznym Fot. Archiwum Przemysława Jaskółowskiego

INICJATYWA. Pojawił się ciekawy pomysł zagospodarowania jednego z obiektów Twierdzy Kraków

- W części ekspozycyjnej znalazła by się sala wykładowa na 60 osób, wystawa mundurów armii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX w., kolekcja austro-węgierskiej amunicji artyleryjskiej uzupełniona o fotogramy dział, do których była stosowana, zbiór reliktów Twierdzy Kraków oraz makieta fortu Krępak w skali 1:72 - wyjaśnia pomysłodawca. Obok koszar pojawiłby się pawilon wystawowy, w którym prezentowana byłaby replika austriackiego działa polowego wz. 1905/08 używanego dziś przez Oddział podczas inscenizacji wojennych. Na uporządkowanym i zagospodarowanym terenie fortu wytoczone zostałyby dwie ścieżki dydaktyczne obejmujące m.in. pokaz filmu, prelekcję, zwiedzenie wspomnianych ekspozycji oraz wyjścia do elementów fortu - tzw. przelotni, okopów i tradytora. Ścieżki będzie można przejść z przewodnikiem ubranym w historyczny mundur lub samemu, posługując się opracowanym w tym celu przewodnikiem w kilku wersjach językowych. W ten oto sposób - w intencji pomysłodawcy - Krępak zacząłby pełnić funkcję Muzeum Twierdzy Kraków, którego nasze miasto do dziś się nie doczekało.

Przemysław Jaskółowski planuje również zamieszkanie w odnowionym forcie. - Opiekując się obiektem, oprowadzając po ekspozycji niejako pracowałbym w domu. Miejsce zamieszkania stałoby się miejscem pracy. Fort cały czas byłby pod nadzorem, a poza tym powiedzmy sobie szczerze - inaczej podchodzi się do obiektu wykorzystywanego wyłącznie komercyjnie, a inaczej do takiego, w którym samemu się mieszka - mówi pan Przemysław.

Gdyby wniosek o dzierżawę został pozytywnie rozpatrzony naszego rozmówcę czekać będzie sporo pracy i sporo wydatków. Krępak jest bowiem w złym stanie technicznym. Przygotowany przez Jaskółowskiego projekt zakłada kompleksową renowację zdewastowanego budynku koszarowego, doprowadzenie bieżącej wody, kanalizacji oraz założenie instalacji elektrycznej i gazowej. Konieczny jest remont przeciekającego dachu, uprzątnięcie i wysuszenie pomieszczeń, położenie podłóg, udrożnienie szamb itp. Przemysław Jaskółowski deklaruje, że remont przeprowadzi z własnych środków. - Chciałbym, aby na rok 2014, tj. na setną rocznicę bitwy o Kraków, fort był gotowy na przyjęcie zwiedzających. Mam zatem cztery lata na remont, adaptację i przygotowanie ekspozycji - mówi Jaskółowski. Pomoc w pracach już teraz zadeklarowali członkowie oddziałów historycznych, z którymi współpracuje jego Regiment. - Wstępne porządkowanie terenu moglibyśmy rozpocząć już w czerwcu tego roku podczas organizowanych przez nas w Krakowie manewrów fortecznych. Koledzy ze Słowacji, Czech, Węgier i Austrii powiedzieli, że chętnie pomogą - uśmiecha się pan Przemysław.

(PS)

pstachni@dziennik.krakow.pl

Z 1914 roku

Fort Krępak (Bielany) był tzw. fortem rozproszonym nowego typu. Powstał w latach 1912-14 jako jeden z ostatnich obiektów twierdzy. Jego zadaniem było blokowanie traktu praskiego i doliny Wisły. Do dziś pozostały z niego m.in.: punkt oporu ze schronem głównym z pancerną kopułą obserwacyjną, schron bojowy z resztkami kopuły pancernej i blok koszar z kaponierą. Zarządza nim Zarząd Budynków Komunalnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie