Czy zakopiańskie dzieci skorzystają z dodatkowych zajęć za środki pozyskane z Unii?

Redakcja
EDUKACJA. Miasto Zakopane idzie w ślady gminy Poronin i stara się o dofinansowanie zajęć edukacyjnych dla najmłodszych ze środków unijnych.

W piątek Agnieszka Sługocka, kierownik Biura ds. Współpracy Europejskiej zakopiańskiego Urzędu Miasta, złożyła wniosek o dofinansowanie projektu edukacyjnego w ramach programu Kapitał Ludzki. Polegać on ma głównie na organizacji pozalekcyjnych zajęć edukacyjnych dla dzieci - uczniów szkół podstawowych. Projekt opiewa na 700 tys. zł. Co ważne dla beneficjenta, czyli dla gminy Zakopane - dofinansowanie wynieść ma aż 100 procent wartości projektu. Oznacza to, ze gmina nie będzie musiała do niego nic dopłacać. Za te środki uczniowie trzech zakopiańskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, SP nr 4 oraz SP nr 5 przez dwa lata będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach oraz korzystać z zakupionego w ramach projektu sprzętu, głównie komputerów i oprogramowania. - Projektem objętych ma zostać 600 uczniów - podaje Agnieszka Sługocka. Planuje się zakup także sprzętu dla uczniów niepełnosprawnych - m.in. specjalnych komputerów oraz oprogramowania. Szkoły mają zostać również wyposażone w specjalne wejścia i podjazdy dla niepełnosprawnych dzieci.

Niestety, aż ok. 45 dni trzeba będzie poczekać na wyniki weryfikacji wniosku.

- Postanowiliśmy pójść w ślady gminy Poronin, która pozyskała duże środki na realizację tego programu i realizuje go z powodzeniem już od jakiegoś czasu - mówi Agnieszka Sługocka.

Gmina Poronin dzięki realizacji dwóch projektów edukacyjnych, dofinansowanych w ramach programu "Kapitał Ludzki", zyskała w sumie aż ponad 1 mln zł.

Pierwszy z projektów to "Aktywny gimnazjalista". Wniosek, złożony w pierwszym naborze w 2008 roku, przeszedł jako jedyny z terenu dwóch powiatów - tatrzańskiego i nowotarskiego. Drugi projekt - "Szkoła na 5+" - wówczas nie zakwalifikował się do dofinansowania, ale został pozytywnie zweryfikowany w późniejszym naborze i również otrzymał dofinansowanie.

W ramach projektu "Aktywny gimnazjalista" gmina otrzymała 502 tys. zł. Jest on z powodzeniem realizowany od sierpnia 2008 roku i potrwa do sierpnia tego roku. W przedsięwzięciu bierze udział 300 uczniów ze wszystkich 4 gminnych gimnazjów: w Poroninie, Zębie, Murzasichlu oraz Nowem Bystrem. Uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach pozalekcyjnych: rozwojowych i wyrównawczych. Uczą się m.in. języków obcych, mają zajęcia przyrodniczo-matematycze, a także podstawy przedsiębiorczości. Ponadto prowadzone są konsultacje psychologiczno-pedagogiczne oraz doradztwo zawodowe i edukacyjne. Zakupiono również laptopy.

Drugi edukacyjny wniosek - "Szkoła na 5+", również złożony w ramach programu operacyjnego "Kapitał Ludzki" - został dofinansowany kwotą 607 tys. zł. Projekt zakłada udział w zajęciach rozwojowych i wyrównawczych 710 dzieci ze wszystkich szkół podstawowych gminy Poronin. Przewidziano zakup specjalistycznych programów informatycznych, komputerów, projektorów, książek oraz innych pomocy naukowych. Program rozpoczął się we wrześniu. Realizowany będzie - podobnie jak w przypadku planowanego projektu przez gminę Zakopane - przez 2 lata. Zaletą projektu są małe, 10-osobowe grupy, co gwarantuje dużą efektywność zajęć i wysoką jakość.

Agnieszka Szymaszek

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie