Czy zawód dziennikarza ma przyszłość?...

Czy zawód dziennikarza ma przyszłość?

.

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Czy zawód dziennikarza ma przyszłość?
1/3
przejdź do galerii
Bardzo często w dzisiejszych czasach można natrafić na krzywdzące opinie, że zawody, w których wykorzystujemy umiejętności humanistyczne, nie dadzą stabilnej pozycji na rynku pracy. Studenci wydziałów dziennikarskich skazywani są powszechnie na pożarcie i muszą codziennie stykać się z wieloma przykrymi stereotypami. Prawdą jest, że obecnie łatwiej pracę znaleźć absolwentom kierunków ścisłych, takich jak informatyka. Nie można jednak popadać w skrajności. Dobrzy dziennikarze poradzą sobie w życiu, ponieważ na ten zawód, podobnie jak na każdy, jest zapotrzebowanie. Czy będzie to praca przyszłościowa, zależy więc już od samych osób, które chcą ją wykonywać. Ci, którzy naprawdę się do tego nadają - mogą osiągnąć pełne zawodowe spełnienie.
Kto ma szanse na sukces?

Dziennikarz powinien być przede wszystkim dociekliwy i konsekwentny w zadaniu, które przed sobą postawił. Długofalowa praca nad danym zagadnieniem to podstawa skutecznego przygotowania rzetelnego reportażu czy innego typu artykułu. Osoba, która pracuje w tym zawodzie, powinna również mieć wyczulone wszystkie zmysły, a także posiadać doskonale rozwiniętą sztukę obserwacji. Często odpowiedzi na nurtujące pytania wymagają logicznego myślenia i umiejętnego, bystrego łączenia ze sobą dwóch, pozornie różnych faktów.
Nie można zapominać o wielkim znaczeniu umiejętności poprawnego nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Dobry dziennikarz musi potrafić rozmawiać z drugim człowiekiem, wzbudzać zaufanie oraz często, czytać między wierszami, aby domyślać się faktów, których nikt słownie nie wyartykułował. Przedstawiciele tej grupy zawodowej muszą, co oczywiste, potrafić pisać w ten sposób, aby zaciekawić drugiego człowieka. Lekkie pióro i solidnie wypracowany styl pisania, który czasami staje się wizytówką dziennikarza, to duża część jego ewentualnego sukcesu. Człowiek obdarzony takimi umiejętnościami ma szanse utrzymać się z wykonywania zawodu, a także zarabiać znacznie więcej pieniędzy niż pensja minimalna. W pracy dziennikarza występuje pojęcie naturalnej selekcji. Nie każdy będzie mógł osiągnąć największe zawodowe laury, ale dla osób utalentowanych i otwartych ta praca to duże możliwości zabłyśnięcia

Polacy cały czas czytają prasę

Wiele osób nie może wyobrazić sobie współczesnego świata bez otwarcia swojej ulubionej gazety przy kubku kawy. Inni pobierają odpowiednią aplikację na swoje smartfony i w trakcie czasu wolnego z lubością surfują po tematach, które ich interesują. Wbrew ponurym zapewnieniom niektórych ekspertów, popularność czasopism w Polsce wcale nie spada i cały czas jest popyt na dobrej jakości artykuły. Różnica jest taka, że ukazują się one aktualnie częściej na stronach internetowych niż w wersji papierowej. Przejście do świata wirtualnego nie spowoduje jednak, że dziennikarze stracą pracę, a jedynie ich teksty będą docierać do odbiorców inną drogą. Oczywiście jednak publikacja materiałów w Internecie pociąga za sobą dodatkowe umiejętności, które musi posiadać dzisiejszy dziennikarz. Powinien być on obeznany ze skutecznymi metodami promocji artykułu, do których należy chociaż pozycjonowanie poprzez używanie słów kluczowych. Zapewnią one lepsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych takich jak najpopularniejsza Google. Jest to niezwykle ważne w tym fachu, ponieważ od liczby kliknięć zależy najczęściej zysk z umieszczonych na danej stronie reklam. Liczba odsłon, jakie zaliczyła witryna, pozytywnie wpływa również na prestiż dziennikarza. Czy czytelnika zainteresuje dana treść do tego stopnia, że zdecyduje się on później powrócić na stronę? To już zależy od umiejętności samego twórcy artykułu.

Coraz częściej w Internecie... płacimy

Powiedzieliśmy już więc, że bardzo często praca dziennikarza przenosi się do świata wirtualnego. Najpopularniejsze strony internetowe, które prezentują raczej mało specjalistyczną treść, dostępne są dla czytelnika za darmo i utrzymują się głównie z reklam. Co jednak z czasopismami, które przeznaczone są dla wąskiej grupy odbiorców, bo dotyczą spraw, które interesują naprawdę nielicznych? Tego typu pisma najczęściej decydują się na stworzenie systemu odpłatnych prenumerat, a fachowcy spekulują, że system ten będzie coraz popularniejszy. Statystycznie, Polacy z roku na rok się bogacą i są skłonni wydawać pieniądze na dodatkowe treści w Internecie, które odpowiadają ich niecodziennym zainteresowaniom. Dziennikarze zatrudnieni w tego typu firmach mają oczywiście gwarancję stałego zarobku, ale jednocześnie świadomość, że ich czytelnicy płacą za czytanie ich artykułów, więc oczekują również pewnego poziomu. Dla dziennikarza jest to szansa stałego rozwoju swoich umiejętności, jednak należy mieć świadomość, że przyjęcie do redakcji prestiżowego czasopisma jest zadaniem niezwykle trudnym.

Dziennikarz a rozwój mediów społecznościowych

Kolejnym teoretycznym problemem dzisiejszego dziennikarstwa jest fakt, że rozwój dzisiejszych mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy nawet Snapchat spowodował, że ludzie mają możliwość nabrania bezpośrednich informacji "u źródła". Gwiazdy, politycy czy inne osoby publiczne same przekazują szczegóły ze swojego życia prywatnego czy też eksponują poglądy na temat funkcjonowania świata. Dziennikarze muszą więc opanować umiejętność sortowania informacji spośród tysięcy postów czy tweetów oraz nauczyć się krytycznego myślenia i trafnego komentowania. Wszakże ciężko wyobrazić sobie świetlaną przyszłość osobie, która tylko cytuje znaną osobistość - to już każdy z nas może sprawdzić sobie sam wchodzą na profil danej osoby. Dziennikarz przyciągnie uwagę, jeśli omawianą wypowiedź odpowiednio skomentuje, przedstawi jej tło, ewentualnie wyartykułuje pewne nieścisłości. Działalność typowo odtwórcza w czasach wielkiej konkurencji i mediów społecznościowych raczej nie przyniesie spodziewanego sukcesu zawodowego czy kariery w liczących się agencjach prasowych. Jak wielką rolę pełni internet w dzisiejszych mediach, pokazują jego dzisiejsze problemy. Chodzi m.in. o fake newsy, których odróżnienie od informacji prawdziwych, to wbrew pozorom, niezwykle ciężkie zadanie.

Reportaże - wielkie możliwości?

Osoby zajmujące się zawodowo przygotowaniem reportaży to w pewnym sensie odrębny gatunek dziennikarzy. Skoncentrowani są nie tylko na najnowszych newsach czy nowinkach ze świata gwiazd i polityki. Zajmują się wąskim tematem, często bardzo niszowym, a ich zadaniem jest popularyzacja czy nagłośnienie sprawy, o której powinni usłyszeć inni. Często odkrycie przez dziennikarza nieprawidłowości w funkcjonowaniu administracji państwowej, służb mundurowych czy innych tego typu instytucji jest motorem do społecznych zmian i piętnowania wadliwych zachowań. Tego typu sprawami zajmować się mogą osoby obdarzone szczególnym rodzajem empatii oraz z natury dociekliwe, a jednak konsekwentne i wyposażone w silny charakter. Reportaże mogą być szansą na godziwą przyszłość, a jednocześnie na realne zrobienie czegoś dobrego dla świata.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo