Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czy zdążą przed turniejem?

SYP
OLKUSZ. Trwają prace przy budowie chodników po obu stronach ruchliwej drogi wojewódzkiej 783 przebiegającej przez Rabsztyn

Powstają chodniki w Rabsztynie. Fot.jacek Sypień

Czy uda się skończyć prace przed turniejem rycerskim, który odbędzie się 2 i 3 lipca?

Obecnie położono już chodnik po północnej, bliższej zamku stronie drogi. Po drugiej stronie jezdni zamontowano krawężniki i zrobiono podbudowę z tłucznia pod położenie kostki brukowej. Zgodnie z warunkami umowy, wykonawca ma zakończyć inwestycję do połowy czerwca. Jeśli nie będzie nieprzewidzianych trudności powinien dotrzymać tego terminu. O tę inwestycję mieszkańcy Rabsztyna zabiegali od wielu lat. Podobnie, jak o ustawienie znaków ograniczających prędkość, barier na zakrętach i wyznaczenie przejść dla pieszych. Na tym odcinku drogi wielokrotnie dochodziło do groźnych wypadków z udziałem pieszych. Jak wykazał, prowadzony w ubiegłym roku Generalny Pomiar Ruchu przez Rabsztyn przejeżdża każdej doby prawie 9 tys. pojazdów.

Przed dwoma laty zdesperowani mieszkańcy Rabsztyna na godzinę zablokowali drogę protestując przeciwko bezczynności władz, które nic nie robią dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Budowa chodników w Rabsztynie była planowana od wielu lat. Zlecony przez władze Olkusza projekt chodników miał być gotowy w 2005 roku. Ponieważ projektant nie wywiązał się z umowy, przed dwoma laty wykonanie projektu zlecono innej firmie. Pod koniec ub. roku rozstrzygnięto przetarg na samą inwestycję. Prace na zlecenie gminy wykonuje firma "Hanrem" z Płazy, która zaoferowała kwotę 639 tys. 453 zł. Kosztami podzielą się po połowie władze miasta i województwa. Najdroższa z dziewięciu ofert, jakie napłynęły na przetarg opiewała na 1 mln 117 tys. zł. Pierwotnie szacowano, że cała inwestycja, która poza budową chodnika po obu stronach drogi obejmuje przebudowę dwóch zatok autobusowych i budowę odwodnienia będzie kosztowała 1 mln 318 tys. zł. Chodniki z kostki brukowej rozpoczynają się przy skrzyżowaniu z drogą w stronę zamku, a kończą przy zdewastowanym parkingu leśnym, który jak planuje olkuskie Nadleśnictwo ma zostać wyremontowany w przyszłym roku. Teraz parking jest niedostępny, gdyż stanowi zaplecze budowy. Dlatego autokary z turystami, którzy chcą zwiedzić zamek mają problemy ze znalezieniem miejsca. Podobnie kierowcy aut osobowych. Po obu stronach drogi prowadzącej pod zamkowe wzgórze jest zakaz zatrzymywania. Zostają dwa niewielkie parkingi pod lokalami gastronomicznymi w Rabsztynie.

W tym roku ma się rozpocząć modernizacja drogi wojewódzkiej 783 od Olkusza do Wolbromia. Zgodnie z planami cała inwestycja ma się zakończyć w lipcu 2013 roku. Koszt inwestycji, to 26 mln 166 tys. zł, z czego dofinansowanie z MRPO ma pokryć 22 mln 241 tys. zł. Resztę, czyli 3 mln 925 tys. zł sfinansują samorządy. Niestety opóźnia się rozpoczęcie inwestycji, gdyż zaszła konieczność wykonania dodatkowych uzgodnień środowiskowych. Na kilkukilometrowym odcinku droga przebiega wzdłuż granic rezerwatu przyrody "Pazurek" i obszarów wpisanych do programu Natura 2000. Może w ramach tej inwestycji udałoby się pokryć asfaltem 1,5 m pobocze na kilkusetmetrowym odcinku od chodnika na Sikorce do powstającego chodnika w Rabsztynie. Tak powstały pas asfaltowego pobocza dla pieszych, oddzielony ciągłą linią od jezdni zwiększyłby bezpieczeństwo osób, które chodzą z Olkusza do Rabsztyna. Takie, znacznie tańsze od budowy chodników z kostki rozwiązanie zastosowano w kilku miejscach podczas ubiegłorocznej modernizacji dróg powiatowych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski