Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zdążą z tablicami na rocznicę Sierpnia?

Redakcja
OLKUSZ. Od pięciu lat betonowy postument, nad którym wznosi się wysoki metalowy krzyż obok olkuskiej Emalierni, pozostaje bezimienny...

Czy uda się naprawić "bezimienny" od 5 lat pomnik? Fot. Jacek Sypień

Zieją w nim puste miejsca po trzech mosiężnych tablicach pamiątkowych skradzionych przez złomiarzy.

Pierwsza upamiętniała Edwarda Majcherka, robotnika Emalierni, który zginął podczas strajku w 1930 roku, na drugiej był cytat z Mickiewicza "Tylko pod tym krzyżem...", a na trzeciej napis "9 X 1981 I rocznica założenia NSZZ "Solidarność" w OFNE.". Krzyż i tablice poświecił 17 października 1981 roku biskup kielecki Stanisław Szymecki. Za miesiąc będzie obchodzona 30 rocznica Porozumień Sierpniowych. Czy działacze olkuskiej "Solidarności" zdążą do tego czasu zamontować kopie skradzionych tablic i przywrócić pamięć o tych wydarzeniach?

- Zamawiamy kopie skradzionych tablic. Będą wykonanie z piaskowca, a nie z brązu, żeby nie stały się znowu łupem złomiarzy. Liczymy, że uda nam się zamontować tablice przed obchodami rocznicy Sierpnia, a jeśli nie, to na pewno przed październikowymi obchodami rocznicy poświęcenia krzyża - deklaruje Leszek Rusek, przewodniczący "Solidarności" w Olkuszu. Wykonanie i montaż tablic będzie kosztowało około 4 tys. zł. Miały być zamontowane wcześniej, ale wycofał się sponsor, który deklarował pokrycie kosztów ich wykonania.

Teraz działacze "Solidarności" mają pełne ręce roboty w związku z przygotowaniami 30 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność. W Olkuszu główne uroczystości zaplanowano na 11 i 12 września. - Dokładnie w rocznicę podpisania porozumień na Wybrzeżu, czyli 30 i 31 sierpnia są organizowane uroczystości ogólnopolskie, a tydzień potem małopolskie. Data naszych uroczystości nie jest przypadkowa, przecież 11 września 1980 roku zostały podpisane porozumienia w Hucie Katowice - mówi Leszek Rusek.

Olkuskie uroczystości rozpoczną się od sobotniej, "solidarnościowej" wystawy w Domu Kultury. Z kolei w niedzielę 12 września po mszy w olkuskiej Bazylice i złożeniu kwiatów pod krzyżem Solidarności na placu kościelnym, na kamienicy przy ul. Mickiewicza zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. W tym budynku w 1980 roku była siedziba Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność, a w 1990 roku - Komitetu Obywatelskiego. - Tę tablicę upamiętniającą powstanie "Solidarności" i Komitetu Obywatelskiego wykonamy z brązu. Jej autorem jest artysta plastyk Wiesław Nadymus - mówi Leszek Rusek. W programie uroczystości nie przewidziano składania kwiatów pod krzyżem przy OFNE.

Skradzione tablice spod krzyża, to niestety nie jedyny przykład dewastacji pamięci. Przed czterema laty skradziono pamiątkową mosiężną tablicę spod olkuskiego kopca Kościuszki, który został usypany przez społeczeństwo Olkusza w 1861 roku dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Naczelnika. Ponieważ kopiec został zrównany z ziemią po powstaniu styczniowym, w 1917 roku mieszkańcy Olkusza usypali go ponownie. Kamienna replika skradzionej tablicy z brązu znajduje się od 9 lat na obelisku upamiętniającym "Krwawą Środę" przy Skwerku.

Jacek Sypień

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski