Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czycz odnaleziony po latach znów trafia na półki księgarń

Łukasz Gazur
Korporacja Ha!art dotarła do trzech odautorskich egzemplarzy „Nie wierz nikomu. Baza”
Korporacja Ha!art dotarła do trzech odautorskich egzemplarzy „Nie wierz nikomu. Baza” fot. archiwum
Literatura. Wydawnictwo Korporacja Ha!art wytropiło nieocenzurowaną, autorską wersję książki Stanisława Czycza. To opowieść o życiu młodego robotnika, osadzona w czasach PRL-u.

„Nie wierz nikomu. Baza” to jedna z najważniejszych książek w dorobku Stanisława Czycza, powieść podsumowująca okres PRL-u. - To utwór bardzo krytyczny i co ciekawe zdający relację z okresu stalinizmu z perspektywy robotników. Czycz wykorzystał schemat produkcyjniaka i właściwie rozłożył wszystkie składowe tego gatunku. To idealny utwór dla dzisiejszego pokolenia prekariatu i dyskusji o pracy - zaznacza Piotr Marecki, prezes zarządu Korporacji Ha!art, która od lat próbuje przywracać twórczości Czycza należne miejsce na kartach historii literatury.

Autor zasłynął w latach 50. głośnym debiutem poetyckim na łamach „Życia Literackiego”, a później opowiadaniami, jak „And” o jego przyjacielu Andrzeju Bursie, i eksperymentalnym, zamówionym przez Andrzeja Wajdę scenariuszem opowiadającym o życiu Andrzeja Wróblewskiego pt. „Arw”.

W „Bazie” Czycz pokazuje obawy ówczesnych młodych ludzi, którzy po skończeniu edukacji otrzymywali obowiązkowy nakaz pracy. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1987 roku, pod sam koniec PRL-u. Krytyka literacka zajęta witaniem nowych transformacyjnych zjawisk w literaturze, w zasadzie jej nie zauważyła, w przeciwieństwie do nadal aktywnej cenzury, która zdążyła jeszcze pokiereszować książkę i usunąć rzekomo antyradzieckie fragmenty.

Autor na przekór cenzorom przerabiał własnoręcznie niektóre egzemplarze, dopisując do nich usunięte wcześniej elementy. I takie właśnie „wypuszczał” między ludzi. Nie wiadomo dokładnie, ile było takich egzemplarzy. Natomiast po tym, jak Ha!art ogłosił latem w mediach, że szuka takich właśnie odautorskich wersji książek, zgłosili się ich posiadacze. Dzięki temu na półki księgarń trafia właśnie nieocenzurowana wersja „Nie wierz nikomu. Baza”.

- Odnaleźliśmy 3 takie egzemplarze - mówi Piotr Marecki.

Jednocześnie w tomie, który do rąk czytelników trafi 5 grudnia, znajdą się fragmenty „Nadbudowy”, czyli nigdy nie publikowanej kontynuacji książki Czycza. - To tylko fragmenty. My nawet nie mamy pewności, czy „Nadbudowa” powstała jako zwarta całość czy tylko we fragmentach. Są tacy, którzy twierdzą, że niektóre z nich były przez pisarza czytane na spotkaniach pisma mówionego „NaGłos” - zaznacza Marecki.

Te kilkadziesiąt stronic drugiego tomu pochodzi z brulionów odnalezionych w domowym archiwum pisarza.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski