Czym jest i jak przebiega dogoterapia? Jaki wpływ na...

Czym jest i jak przebiega dogoterapia? Jaki wpływ na pacjenta ma pies?

Ewa Łukomska

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Czym jest i jak przebiega dogoterapia? Jaki wpływ na pacjenta ma pies?

©pixabay

Skuteczny zespół - terapeuta i pies - pomaga dzieciom i dorosłym. O dogoterapii opowiada Aleksandra Bąk, dogoterapeutka z Fundacji Dogadanka.
Czym jest i jak przebiega dogoterapia? Jaki wpływ na pacjenta ma pies?

©pixabay

Czym jest dogoterapia?

Zamiennie używamy też nazwy kynoterapia. Jest to jedna z form wspomagających proces rehabilitacji osób dorosłych i dzieci. Polega na terapeutycznym działaniu odpowiednio wyszkolonego psa. W ten sposób możemy starać się o przywrócenie utraconych zdolności i funkcji lub wykształcać nowe. Zespół tworzą człowiek i pies, którzy wymagają wcześniejszego, właściwego przygotowania - nie mogą to być przypadkowe osoby i zwierzęta.


Jak przebiegają spotkania?

Nie ma tu jednego szablonu czy wzoru. Jeżeli spotykamy się z dziećmi z deficytami rozwojowymi, wcześniej musimy zaplanować, jakie efekty chcemy osiągnąć. Pies podczas takich spotkań jest motywatorem - wnosi dobry nastrój, wzbudza zainteresowanie i pomaga „przemycić” działania terapeutyczne. Pracując z osobami dorosłymi, bazujemy na podobnych emocjach. Inaczej wygląda terapia osób niepełnosprawnych ruchowo - wtedy staramy się poprawić sprawność fizyczną - motorykę małą i dużą. W przypadku osób z zanikami pamięci prowadzimy zajęcia, które pomogą rozwinąć je w sferze społecznej, podnieść koncentrację i poprawić pamięć.

Dla kogo jest przeznaczona dogoterapia?

Może być stosowana u wszystkich, oczywiście oprócz osób z przeciwwskazaniami. Do nich należą alergia, otwarte rany czy fobia - strach przed psami. W przypadku fobii praca z psem powinna być poprzedzona terapią u psychologa. To metoda dla osób otwartych, lubiących zwierzęta - sytuacja musi być dla nich komfortowa, a wtedy przyniesie im radość i skutki terapeutyczne. Należy pamiętać, że główną rolę odgrywa jednak terapeuta - jego umiejętności, wiedza. Pies pozwala wzmocnić ten efekt, ale sam nie ma właściwości leczniczych. Niektórym wydaje się, że już kupno psa zapewni im terapię, ale tak nie jest - będą za to mieli towarzysza życia.

Jak często należy poddawać się terapii?

Nie można generalizować, ponieważ każdy człowiek jest inny. Najczęściej - w przeciwieństwie do innych terapii - ta metoda wiąże się z wielkim zadowoleniem. Ludzie czują się wzmocnieni, a terapii nie chcą przerywać. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest organizować spotkania 2 razy w tygodniu. Liczy się też regularność, a gdy uzyskamy oczekiwany efekt, ważna jest komunikacja - należy omówić osiągnięcia i polecić dalsze działania, które poprawią efektywność terapii.


ZOBACZ: Jak przebiega dogoterapia

(Źródło:gk24.pl
Dostawca: TVN)


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dogoterapia

ogidogi (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Polecam dogoterapię dla wzystkich. Mój dziadek ma zaniki pamięci i jest bardzo chory ma 97 lat . Psycholog z tego portalu nam to polecił https://ranking.abczdrowie.pl/. Na początku się śmiałam ....rozwiń całość

Polecam dogoterapię dla wzystkich. Mój dziadek ma zaniki pamięci i jest bardzo chory ma 97 lat . Psycholog z tego portalu nam to polecił https://ranking.abczdrowie.pl/. Na początku się śmiałam . Teraz wiem ,ze to była najlepsza decyzja ostatnich miesięcy. Mój dziadek poprostu odzyskał radość ,życia, poprawiła mu się pamięć i po kilku sesjach poprosił o swojego psa:)))zwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »