MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest ZUS?

Redakcja
Dla emerytów i rencistów to najważniejsza instytucja. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych bywa często brany za inną jednostkę organizacyjną, niż jest w rzeczywistości. Błędnie przypisuje się mu zadania, które nie leżą w jego kompetencjach, a zapomina się o ustawowo przypisanych mu obowiązkach. Wyjaśnijmy więc, czym jest i do czego został powołany ZUS.

ZUS radzi

To zadanie najłatwiej wykonać, rozbierając na części nazwę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. "Zakład" to państwowa jednostka organizacyjna, a więc nie urząd, choć często pracowników ZUS mylnie nazywa się urzędnikami.
Państwowa jednostka pełni określone w prawie ważne funkcje w dziedzinie życia społecznego. Są to funkcje ubezpieczeniowe.
ZUS jest zakładem "ubezpieczeń", czyli usług finansowych mających na celu zabezpieczenie potrzeb finansowych w przypadku wystąpienia zdarzeń życiowych na ściśle określonych zasadach. Usługi te to np. emerytury, renty, zasiłki chorobowe lub macierzyńskie.
Ostatni człon nazwy to "społecznych", czyli świadczonych powszechnie obywatelom. W tym przypadku ubezpieczeniom społecznym podlega się obowiązkowo. Tak mówi prawo. Istotą ubezpieczeń, i to wszelkiego rodzaju, jest to, że ze świadczeń korzysta ten, kto regularnie opłacał składkę. W tej właśnie kolejności. Składka wpłacana jest po to, aby w razie zajścia okoliczności przewidzianych w ubezpieczeniu, można było wypłacić świadczenie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest więc państwową instytucją ubezpieczeniową. Zajmuje się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne obywateli oraz dystrybucją świadczeń w wysokości ustalonej przez parlament i rząd.
Doświadczenie w prowadzeniu działalności ubezpieczeniowej ZUS zbiera już od blisko 75 lat. Powstał 24. października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych.
Obecnie z usług ZUS korzysta około 20 mln klientów, co stawia zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce i w Europie.
Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią znaczną część zasobów pieniężnych państwa.
Zakład nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń (politykę w tym obszarze kształtuje parlament poprzez zapisy ustawowe).
EP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski