Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym płacić?

MARIAN CHOLEWIŃSKI
FOT. INGIMAGE
FOT. INGIMAGE
Coraz częściej wyjeżdżamy na wakacje za granicę. Kierunki są różne, od standardowych (Egipt, Turcja, Tunezja, Grecja) do egzotycznych (np. Bali, Kambodża, Sumatra, Zimbabwe).

FOT. INGIMAGE

WYJAZDY ZAGRANICZNE. Będąc za granicą dobrze jest posiadać, oprócz kart bankowych, także nieco gotówki

Wyjeżdżając na takie wojaże, nawet w pełni opłacone przed wyjazdem, warto mieć ze sobą zarówno karty bankowe, jak i nieco gotówki.

Pieniądze

Przed wyjazdem należy koniecznie zapytać w biurze turystycznym o wszystkie koszty dodatkowe. Lecąc do Egiptu i Turcji już na lotnisku trzeba mieć przygotowane pieniądze na wizy. W Egipcie opłata wynosi 15 dolarów, natomiast w Turcji 15 euro lub 20 dolarów. Te pieniądze trzeba mieć przy sobie już na lotnisku docelowym, gdzie musimy zapłacić za wizę.

Niektóre biura podróży, przy wyjazdach do krajów arabskich, pobierają na miejscu pieniądze na "napiwki". Wiadomo bowiem, że w tych krajach bakszysz jest niejako obowiązkowy. Dla ludzi z Europy jest to rodzaj napiwku lub po prostu łapówka za załatwienie jakiejś sprawy. Jednak, tak naprawdę, jest to raczej coś w rodzaju jałmużny, związanej z religią islamu, nakazującą wiernym dzielenie się częścią swoich dochodów z biednymi.

- Zakupu egzotycznych walut, jak funt egipski, czy turecka lira, a nawet chorwacka kuna najlepiej jednak dokonać już na miejscu w kraju docelowym, bo ich kursy w Polsce są na tyle niekorzystne, że lepiej pojechać tam z euro lub dolarami - radzi Halina Kochalska z Open Finance.

Karty bankowe

Na zagranicznym wyjeździe zawsze powinniśmy posiadać karty bankowe. Najlepiej zabrać ze sobą dwie karty - kartę debetową do wypłat gotówki z bankomatów i niektórych płatności oraz kartę kredytową.

- Jeśli wyjazd w znacznym stopniu uzależniony jest od naszych płatności i wydatki w podróży będą zdarzały się często i mogą być spore, to warto nie zdawać się wyłącznie na jedną kartę, lecz wziąć ze sobą karty dwóch systemów płatniczych np.: Visy i MasterCard. Na wypadek gdyby jeden z systemów nie był honorowany, albo wyczerpałby się limit kredytowy jednej z kart - zaleca Halina Kochalska.

Rozliczenia kart

Karty dwóch największych światowych organizacji płatniczych (Visa i MasterCard) rozliczane są w euro, lub w dolarach. Dawniej zasady były przejrzyste, karty Visa rozliczane były w amerykańskich dolarach, natomiast MasterCard w euro. Obecnie jednak nie ma już żadnych reguł, a o walucie rozliczenia decyduje wyłącznie bank.

Jeżeli zakupy dokonywane będą w walucie innej niż rozliczeniowa, dana kwota zostaje przeliczona na euro lub dolary po kursie stosowanym przez konkretną organizację. Następnie kwota wyrażona w EUR lub w USD jest przeliczana na złote, lecz tym razem po kursie banku, który kartę wystawił.

Zawsze występuje zatem co najmniej jedno przeliczenie, po tzw. bankowym kursie sprzedaży. Banki stosują ustalane przez siebie tabele kursów walut, które zmieniają się w ciągu dnia, zgodnie ze zmianami na międzynarodowym rynku walutowym.

Wypłaty z bankomatu

Dość często się zdarza, że podczas wakacyjnych wojaży zabraknie nam pieniędzy na drobne wydatki. Wówczas zawsze można skorzystać z posiadanej karty bankowej. Należy jednak pamiętać, że pobieranie pieniędzy z bankomatu za granicą często wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji. Zapłacimy ją niezależnie od kosztów przeliczania walut. Koszt wypłaty z bankomatu za granicą, w obcych automatach, zależy zazwyczaj od wypłacanej kwoty. Opłata, w zależności od banku, zawiera się w granicach od 3 do 5 proc. pobieranej kwoty. Z reguły banki stosują też dolny limit opłaty. Minimum wynosi od 5 do 10 zł, w zależności od banku.
Jednak w niektórych, nielicznych niestety bankach, możemy tej opłaty uniknąć. Np. klienci Pekao za darmo wypłacają pieniądze poza granicami w bankomatach innych banków Grupy UniCredit. Ta sama zasada obowiązuje w bankach: Citi Handlowy i Deutsche Bank PBC.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski