Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym są gry .io?

materiał partnera

Gry io to szczególnego rodzaju gry przeznaczone przede wszystkim na przeglądarki internetowe oraz dostępne nierzadko także na urządzenia mobilne, jak na przykład smartfony czy tablety. Produkcje tego rodzaju cechuje przede wszystkim to, że przeznaczone są wyłącznie do internetowej rozgrywki wieloosobowej oraz to, iż często wykorzystują bardzo prosty mechanizm zabawy, który jednak zostaje zaserwowany w taki sposób, że gra wcale się nie nudzi i sprawia nieprzerwanie mnóstwo frajdy.

Cała seria io zawiera rozmaite produkcje o charakterze zręcznościowo – logicznym, które tak samo jak szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację i rywalizację z innymi „żywymi graczami” stawia również na planowanie swoich ruchów oraz obranie odpowiedniej strategii, najbardziej odpowiadającej umiejętnościom gracza. Nie należy się również przejmować szczególnie możliwością kontaktu dziecka z nieodpowiednimi osobami w grze – gracze nie mają w większości produkcji z tej serii możliwości komunikowania się ze sobą w żaden sposób. Warto również wspomnieć, że podczas gdy sporo gier io nie posiada żadnych ograniczeń wiekowych, jak na przykład Agar.io, to należy zwrócić uwagę czy na pewno wszystkie z nich są przeznaczone dla naszej pociechy, gdyż niektóre zawierają przemoc bądź treść, która może przestraszyć dziecko.

Gry z serii io dostępne są w ramach różnych serwisów z grami przeznaczonymi na przeglądarki internetowe lub samymi stronami będącymi jednocześnie aplikacją sieciową, w której możemy prowadzić rozgrywkę, jak na przykład Agar.io czy Slither.io. Przyjrzymy się jednej z pozycji a jednocześnie uda nam się zdobyć pewien ogólny ogląd na pozostałe – większość gier z serii opiera się na identycznych zasadach, które są jednak modyfikowane przez pewne dodatkowe rozwiązania i mechanizmy, przykładowo w Vanar.io zamiast wężem sterujemy statkiem kosmicznym, a co za tym idzie gracz musi liczyć się z oddziaływaniem fizyki związanym z przyśpieszaniem, oddziaływaniem na kierunek lotu i tak dalej – pozwala to dziecku zrozumieć pewne zjawiska lub oswoić się z nimi w bardzo przystępny sposób.

Grą, która jednak najlepiej prezentuje wszystkie cechy tego specyficznego gatunku jest Agar.io, która zresztą była pierwowzorem całej serii. W Agar.io wcielamy się w przypominające bakterię stworzenie i przemierzamy dwuwymiarową planszę w poszukiwaniu pożywienia w postaci porozsiewanych wszędzie, i pojawiających co jakiś czas na nowo, różnokolorowych elementów. Wchłaniając te obiekty nasza bakteria zwiększa swój rozmiar, a gracz otrzymuje punkty, co z kolei przekłada się na wyższa pozycję w rankingu. Ponadto większa bakteria pozwala nam rywalizować z innymi graczami, których również możemy po prostu pochłonąć, jeśli uda nam się odpowiednio przewidzieć ruchy przeciwnika i zapędzić go w „kozi róg”.

Twórcy przygotowali ponadto kilka trybów rozgrywki: dziecko może spróbować swoich sił w trybie każdy na każdego, gdzie każdy z graczy pracuje na swój własny rachunek, starając się zdobyć jak najlepszy wynik bądź też w trybie drużynowym, w którym gra przydziela nas do jednej z trzech losowych drużyn oznaczonych kolorami: czerwonym, niebieskim oraz zielonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski