Czym są wodorowe miasta? Idee omawiane podczas trzeciego Kongresu 3W

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Kongres 3W to największe w Polsce i Europie Środkowej spotkanie ekspertów, którzy zajmują się technologiami dotyczącymi wody, wodoru i węgla. Jest także realizacją idei 3W. Zgodnie z nią w przyszłości, jako całe społeczeństwo, będziemy odpowiedzialnie zarządzali zasobami, którymi dysponujemy. Jednocześnie będziemy w stanie utrzymać i podnosić jakość naszego życia, zużywając mniej energii i mniej nieodnawialnych zasobów.

Czym jest kongres 3W?

W trakcie kongresu przedstawiciele nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, sektora publicznego i finansów dyskutują o tym, jak rozwija się sektor 3W. Zastanawiają się, jakie stoją przed nim wyzwania oraz jakie trendy technologiczne związane są z wodą, wodorem i węglem, czyli filarami „zielonej” przyszłości.

Jak wiesz, woda jest źródłem życia, jednym z najważniejszych zasobów naszej planety. Choć pokrywa aż 70% powierzchni Ziemi, to zaledwie 1% wody nadaje się do wykorzystania przez ludzi. Zmiany klimatu powodują, że w wielu miejscach jest coraz trudniej dostępna, dlatego tak ważne jest, żeby mądrze gospodarować jej zasobami.

Węgiel to natomiast materiał przyszłości. Mowa oczywiście nie o węglu energetycznym, bo jak mówią naukowcy: wykorzystywanie go do wytwarzania energii jest marnotrawstwem. Węgiel pierwiastkowy dzięki swoim niezwykłym właściwościom pozwala tworzyć lekkie i trwałe materiały inżynieryjne. Grafen, nanorurki i węgiel aktywny są stosowane w budownictwie, obronności, medycynie, farmakologii oraz w przemyśle kosmicznym.

Wodór to z kolei paliwo przyszłości. Technologie wodorowe ewoluują w kierunku produkcji czystego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu staje się on czystym i wygodnym w użyciu magazynem energii. Daje szansę, żeby zmniejszyć emisyjność całej gospodarki.

Wielkopolska Dolina Wodorowa

Podczas trzeciego Kongresu 3W rozmawiano między innymi o Smart City i wodorowych miastach przyszłości. Te idee udaje się realnie wprowadzać w Wielkopolsce, która, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, podjęła działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego.

Już od kilku lat angażuje się w promocję i rozwój technologii opartych na wodorze. W 2021 roku powołano Wielkopolską Dolinę Wodorową, jeden z kilkunastu specjalnych rejonów w Polsce. Jej misją jest stworzenie warunków, w których wiele zastosowań wodoru łączy się w jeden zintegrowany ekosystem. Obejmuje on produkcję, przechowywanie, dystrybucję oraz końcowe wykorzystanie wodoru.

Pierwszym celem powołania doliny wodorowej jest rozwój niskoemisyjnego transportu, ochrony środowiska i zaawansowanego technologiczne przemysłu. Drugim – integracja podmiotów z różnych sektorów, wokół których powstanie sieć powiązań gospodarczych z dostawcami, podwykonawcami i kooperantami. Należą do nich: uczelnie, instytuty badawcze, start-upy, firmy wdrożeniowe, samorządy oraz spółki Skarbu Państwa.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził także Regionalną Strategię Innowacji dla Wielkopolski 2030, której najważniejszym celem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.

Dużym krokiem, w kierunku rozwoju nowych technologii w Polsce, będzie pierwsze osiedle zasilane energią z wodoru, które powstanie w wielkopolskim Śremie. Właśnie podpisano umowę na dokumentację projektową.

O przykładach i wdrażaniu w życie idei miast wodorowych opowiada Jacek Bogusławski członek zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Czym są wodorowe miasta? Idee omawiane podczas trzeciego Kongresu 3W - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski