Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym zaskoczą studenci AGH w 2023 roku? Ponad 1,3 mln zł na projekty kół naukowych

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
SpaceTeam AGH zajęło II miejsce na zawodach w Colorado
SpaceTeam AGH zajęło II miejsce na zawodach w Colorado materiały prasowe AGH
Kompozytowe podwozie samochodu elektrycznego zasilane energią słoneczną, szklarnia z podłożem odpadowym zasilana odnawialnymi źródłami energii czy opracowanie kapsuły badawczej do wynoszenia eksperymentów astrobiologicznych i testowanie ich w stratosferze – to tylko niektóre projekty z blisko stu, które będą realizowane przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Granty rektora zostały przyznane.

Komisja konkursowa wyłoniła projekty kół studenckich AGH, które otrzymają dofinansowanie z konkursu „Grant Rektora”. Jedenastu wnioskom, spośród 92 złożonych, przyznano status strategicznych i tym samym najwyższe dofinansowanie. Projekty strategiczne to takie, których efekty będą widoczne w długim horyzoncie czasowym. Jednymi z najwyżej dofinansowanych są projekty udoskonalane przez studentów już od kilku lat. Są to m.in. rozwój motocykla wyścigowego, nad którym pracuje koło naukowe E-Moto oraz wprowadzenie systemu telemetrycznego i rozwój solarnej łodzi wyścigowej, nad czym pracuje koło naukowe AGH Solar Boat. Na dalszy rozwój i możliwość startu w zawodach międzynarodowych studenci z tych kół otrzymają po ponad 100 tys. zł.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się sztandarowe konstrukcje studenckie AGH, które od wielu lat są rozwijane i z powodzeniem reprezentują tę krakowską uczelnię oraz Polskę na arenie międzynarodowej. Są wśród nich m.in.: łazik Kalman, rakieta kosmiczna, samolot solarny, turbina wiatrowa czy bolid wyścigowy. Jak co roku pojawiły się również zupełnie nowe, interdyscyplinarne projekty, np. zasilany energią słoneczną samochód elektryczny „Perła”.

Realizowane projekty w tym roku związane będą z branżą inżynierii kosmicznej, IT, robotyką czy odnawialnymi źródłami energii. Są to na przykład:

  • szklarnia z podłożem odpadowym zasilana odnawialnymi źródłami energii (Studenckie Koło Naukowe Ekospirit),
  • opracowanie kapsuły badawczej do wynoszenia eksperymentów astrobiologicznych i testowanie w środowisku near space w stratosferze (Studenckie Koło Naukowe AstroBio),
  • opracowanie technologii wzmacniania szkieł cienkich do produkcji ekranów wyświetlaczy (Studenckie Koło Naukowe Ceramit),
  • riksza H2 – platforma badawcza nieemisyjnego transportu elektrycznego zawierająca wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe (Studenckie Koło Naukowe FENEC),
  • konstrukcja urządzenia przetwarzającego tworzywo PET uzyskane z recyklingu butelek na filament do druku 3D (Studenckie Koło Naukowe Promat).

Część projektów dotyczy wsparcia osób niepełnosprawnych, sektora medycznego, a także poprawy jakości życia człowieka czy pomocy dla zwierząt. Wśród nich można wymienić:

  • opracowanie prototypu ultralekkiego drona do transportu krwi i produktów medycznych (AGH Drone Engineering),
  • zastosowanie bezzałogowych samolotów solarnych do wsparcia działań humanitarnych (AGH Solar Plane),
  • projekt i budowę prototypu schronienia dla psa o podwyższonej izolacyjności akustycznej (SKN Akustyki Architektonicznej).

Warto przypomnieć, że pomysłowość i pasje studentów AGH były doceniane już wielokrotnie w poprzednich latach. Przykładowo w zeszłym roku przyznane zostały granty w programach „Najlepsi z najlepszych 4.0” czy „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Studenckie projekty z AGH triumfowały w konkursach EKOinnowatorzy, KoKoN, StRuNa czy KoKoS. Zespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach European Rover Challenge. W finale drużyna z AGH pokonała 18 zespołów z całego świata, a łazik Kalman zdeklasował konkurencję. Rakieta skonstruowana przez AGH Space Systems zajęła trzecie miejsce na zawodach Spaceport America Cup 2022 w kategorii rakiet hybrydowych o pułapie lotu 3 tys. metrów.

Studenckie Koło Naukowe SpaceTeam AGH, jako jedyny reprezentant z Polski, zajęło drugie miejsce w konkursie Over the Dusty Moon Challenge zorganizowanym przez Colorado School of Mines w USA. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musiało być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu – jak brak atmosfery, sześciokrotnie mniejsza grawitacja niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności duża pylność materiału, jakim jest regolit.

Studenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, opracowało spersonalizowaną stopę protezową przeznaczoną do wspinaczki ściankowej. Rozwiązanie było odpowiedzią na potrzeby studenta AGH, który w wyniku amputacji stopy posługuje się odpowiednio dobraną protezą, która jednak w pełni nie pozwalała mu uprawiać ulubiona dyscyplinę sportową – wspinaczkę ściankową.

Czytaj także: Warto skorzystać z oferty edukacyjnej uczelni technicznych. Właśnie prowadzą one rekrutację na studia II stopnia

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski