Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym żył Kraków

(PS)
Szerokie zainteresowanie rozwojem radiofonii

W numerze z 1 maja 1927 r. wychodzący w Krakowie dziennik "Nowa Reforma" pisał o trwającej właśnie i cieszącej się dużym powodzeniem I Wystawie Radiowej.

Wystawa zorganizowana została przez Syndykat Dziennikarzy Krakowskich w wielkiej sali teatralnej "Domu Żołnierza" przy ul. Lubicz (później budynek operetki) i z dnia na dzień przyciągała coraz większe rzesze publiczności. Zdaniem gazety wskazywało to na "niezwykle silne zainteresowanie bardzo szerokich sfer rozwojem radiofonii". Z kolei "silne obesłanie wystawy przez firmy miejscowe, krajowe i zagraniczne oraz wzorowe zorganizowanie innych działów jest chlubną pochwałą dla Komitetu wystawy, który w krótkim czasie zaledwie kilku tygodni potrafił ją przygotować".

Tak świetnie przygotowana wystawa obejmowała następujące działy: wojskowy (zajmujący osobny pawilon), radioamatorski, pocztowy, literatury fachowej oraz handlowy (największy), obejmujący kilkadziesiąt stoisk z eksponatami nadesłanymi przez wytwórnie krajowe i zagraniczne oraz firmy handlujące aparatami i sprzętem radiowym.

Dział wojskowy mieścił się w osobnym pawilonie i obejmował dwie sekcje: szkolnictwa wojskowego oraz modeli. Sekcja szkolnictwa zawierała aparaty, modele i przyrządy służące do szkolenia szeregowców w radiotelegrafii, a mianowicie zaznajamiania ich z budową, częściami składowymi i działaniem poszczególnych aparatów radiotelefonicznych i radiotelegraficznych. Z kolei sekcja modeli przedstawiała rozwój radiotechniki od pierwszego aparatu Hertza aż do "doskonałej stacji lampowej radiofonicznej, dalej odbiorniki detektorowe rozmaitego typu aż do odbiornika wielolampowego". Prócz tego eksponowano tam zespoły spalinowo-elektryczne, akumulatory, baterie anodowe, maszty, izolatory itd.

Uzupełnieniem i uatrakcyjnieniem wystawy były odbywające się na placu naprzeciwko budynku wystawowego ćwiczenia oddziałów wojskowych. Obejmowały one rozwijanie i zwijanie stacji radiotelegraficznej o maszcie wysokości 20 m w zaprzęgu konnym oraz stacji o maszcie wysokości 27 m w zestawie automobilowym złożonej z dwóch samochodów. "Ćwiczenia te, które ściągają tłumnie publiczność, dają możność podziwiania sprawności naszych oddziałów radiotelegraficznych i uzupełniają całość działu wystawowego" - konstatowała "Nowa Reforma".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski