Czym żyliśmy w Krakowie w mijającym 2013 roku

Redakcja
Rodzice i nauczyciele protestowali przeciwko likwidacji szkół FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Rodzice i nauczyciele protestowali przeciwko likwidacji szkół FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Udostępnij:
Styczeń

Rodzice i nauczyciele protestowali przeciwko likwidacji szkół FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI

* Protesty w sprawie likwidacji szkół. Przez cały styczeń rodzice i nauczyciele organizowali akcje protestacyjne przeciwko planom zamknięcia 11 szkół w Krakowie. Radni PO i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ulegli w końcu ich argumentom i w rezultacie tylko dwie szkoły przestały działać we wrześniu 2013 r.

Efektem styczniowych wydarzeń było odejście z funkcji wiceprezydent ds. edukacji Anny Okońskiej-Walkowicz. Radni PO wymusili jej rezygnację w czerwcu, a jednym z głównych powodów była - ich zdaniem - przygotowana próba zamknięcia szkół.

* rękopis Wisławy Szymborskiej trafił do antykwariatu. Niepublikowany dramat o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle z 1944 roku został sprzedany na aukcji za ponad 14 tys. zł.

* Prezydent Krakowa chce zakazu dla Węgla. Profesor Jacek Majchrowski przesłał do Marka Sowy, marszałka województwa małopolskiego list, w którym postuluje wprowadzenie zakazu palenia węglem w Krakowie.

Luty

* Zmiana Planów w sprawie hotelu Cracovia. Firma Echo Investment poinformowała, że chce wyburzyć hotel Cracovia i postawić nowy budynek, w którym mają znaleźć się sklepy, restauracje, przestrzenie wystawiennicze.

Nie zgodziła się na to Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta. Inwestor zapowiedział, że w takim razie budynek będzie niszczał przez następne lata. Potem powstał plan zagospodarowania, który wyklucza wybudowanie w miejscu hotelu galerii handlowej.

* Powstają Apartamenty pod Wawelem. Kontrowersje wzbudza inwestycja Angel Wawel. Mieszkańcom nie podoba się wielkość zabudowy i wygląd nowych budynków. Inwestycja jednak rozpoczyna się w połowie tego roku.

* Odbierają dzieci Bajkowskim. Do mieszkania państwa Bajkowskich w Krakowie wkracza policja, aby odebrać im dzieci za stosowanie przemocy. Rodzice nie zgadzają się z tą decyzją, piszą odwołanie. W grudniu sąd oczyszcza Bajkowskich ze wszystkich zarzutów.

Marzec

* Rada Miasta Uchwala opłaty za śmieci. Uchwalono nowe stawki opłat za wywóz śmieci, które obowiązują od 1 lipca tego roku. Radnym PO udało się przegłosować ich propozycję, która była niższa od kwot proponowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Radni wprowadzili jednak dwa sposoby naliczania stawek dla mieszkańców bloków: podzielili je na takie, w których są lokale usługowe i na takie, w których ich nie ma . W grudniu jednak taka metoda została uznana za niezgodną z prawem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

* Protest przeciwko budowie laboratorium wirusowego na Ruczaju. W Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego powstaje jedno z pierwszych w Polsce laboratoriów, pozwalających na badania nad silnie zakaźnymi szczepami wirusów i bakterii. Pracownicy uniwersytetu obawiają się jednak, że laboratorium może stanowić zagrożenie dla nich, a także dla mieszkańców.

* Wielkanocny atak zimy. W Wielkanocny Poniedziałek w ciągu kilku godzin na ulice miasta spadło 15 centymetrów śniegu.

Kwiecień

* Strefa parkowania powiększona. Radni Krakowa zdecydowali, że strefa płatnego parkowania będzie prawie dwa razy większa. Obejmie Stare Podgórze, cześć Grzegórzek, Krowodrzy oraz Zwierzyniec. Nowe przepisy wejdą w życie od lutego 2014 roku.

Wszędzie za parkowanie zapłacimy tyle samo - 3 zł za pierwszą godzinę postoju, 3,5 zł za drugą, 4,1 zł za trzecią i po 3 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę. Nowe obszary strefy mają przynosić zysk, a nie tylko zarabiać na utrzymanie rozstawionych parkomatów.

* Święto 3 Maja bez pochodu. Wojewoda Jerzy Miller zadecydował, że święto 3 Maja będzie od tego roku odbywać się bez tradycyjnego pochodu. Ta decyzja wzbudza protesty prawicowych środowisk.

* Huczna impreza na zakrzówku. 22 tys. osób imprezowało jednej nocy na Zakrzówku. Skrzyknęli się na Facebooku. Anna K., która założyła to wydarzenie na FB usłyszała zarzut zorganizowania nielegalnej masowej imprezy i w listopadzie stanęła przed sądem.

Maj

* Zielony Dół bez umowy. Wojewoda Jerzy Miller wypowiada umowę społecznej firmie, która wynajmowała obiekty hotelowo-konferencyjne w ośrodku Zielony Dół na Woli Justowskiej. W efekcie muszą się stamtąd wyprowadzić chorzy psychicznie, dla których praca w tym miejscu jest szansą na powrót do normalnego życia.

Protesty, w które włączają się m.in. politycy i artyści, nie przekonują wojewody do zmiany decyzji.

* Zmiany w ZIKIT. Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu odchodzi ze stanowiska po publikacjach ,,Dziennika Polskiego" o projekcie reorganizacji ZIKiT, który kosztował 400 tysięcy złotych.

* Komornik u Adama Gesslera. Do restauracji "Gessler" w Hotelu Francuskim przyjechał komornik, aby zarekwirować sprzęt - za długi. Adam Gessler już od kilku lat boryka się z różnymi problemami finansowymi. W 2012 r. władze Warszawy alarmowały np., że jest im winien prawie 23 mln.

Czerwiec

* Zalany Prądnik Czerwony. Po nocnych ulewach pod wodą znalazło się kilka ulic na Prądniku Czerwonym. Wylał potok Sudół, który spiętrzył się z powodu zbyt wąskiego przepustu. Zalane zostały samochody, chodniki, boiska i piwnice. Mieszkańcy nie byli w stanie przejść przez ulice. Trzy lata temu w tym miejscu także doszło do powodzi. Od tego czasu nie wykonano żadnych zabezpieczeń. Spust ma zostać przebudowany dopiero w przyszłym roku.

* Matusz za Okońską. Zmiana na stanowisku wiceprezydenta ds. edukacji. Annę Okońską-Walkowicz, która podała się do dymisji zastępuje Tadeusz Matusz. Zdaniem radnych PO z byłą wiceprezydent nie dało się współpracować z powodu jej apodyktycznego charakteru, zarzucali jej także błędy w przygotowaniach do likwidacji szkół.

* Głodówka Nauczycielek. Trzy nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 85 na os. Złotego Wieku przez tydzień głodują. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko zwolnieniu z pracy dwóch swoich koleżanek.
Agnieszka Maj

Lipiec

* Rada miasta krakowa uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym stoi "szkieletor". To kluczowa decyzja. Dzięki niej inwestor mógł złożyć wniosek o pozwolenie na dokończenie budowy. Spółka TreiMorfa od dwóch lat ma gotowy projekt przebudowy "szkieletora".

W dolnych kondygnacjach mają się znaleźć powierzchnie o funkcji usługowej, w tym handlowej. Na dwóch ostatnich piętrach powstaną: ogólnodostępny taras oraz kawiarnia i część wystawowa. Pod "szkieletorem" zaplanowano parking na ok. 300 miejsc. Nocą wieżowiec ma być delikatnie podświetlony.

* Rozszerzona została strefa "a" przy Rynku Głównym. W związku z tą decyzją w strefie "A" znalazła się ul. Grodzka (od ul. Poselskiej do ul. Podzamcze), ul. Krupnicza (od ul. Loretańskiej do teatru Bagatela) oraz ul. Pijarska (od ul. Jana do ul. Floriańskiej). Po tych odcinkach poruszać można się tylko pieszo lub rowerem.

* Weszły w życie nowe zasady wywozu śmieci.

Sierpień

* Władze miasta podjĘły decyzję o zamknięciu dla meleksów kolejnych ulic. Wiceprezydent Magdalena Sroka niespodziewanie i bez konsultacji z przedsiębiorcami podjęła decyzję, że wózki elektryczne nie mogą wjeżdżać na ulice Kanoniczą i Senacką. Wcześniej zamknięto dla nich ul. Grodzką.

* Jerzy Marcinko, nowy dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił, że linia tramwajowa numer 8 wróci na swoją starą trasę do bronowic. Po długich miesiącach protestów, zbierania podpisów i wysyłania petycji mieszkańcy Bronowic odzyskali więc swoje połączenie tramwajowe.

* Urzędnicy miejscy ogłosili, że chcą zmienić nazwy ponad 70 przystanków tramwajowych i Autobusowych. Plany te wywołały wielkie oburzenie mieszkańców, którzy przyzwyczaili się do takich nazw, jak np. Hala Targowa, Kabel czy Jubilat. Ostatecznie pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej iTransportu wycofali się z kontrowersyjnego pomysłu.

Wrzesień

* Miejsce dla matejki na plantach. Po niemal czterech latach od rozstrzygnięcia konkursu na pomnik Jana Matejki znalazły się w końcu pieniądze na budowę monumentu wielkiego malarza. Pomnik Jana Matejki miał być pierwotnie odsłonięty już pięć lat temu. To właśnie w 2008 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o upamiętnieniu wielkiego malarza w formie monumentu. Okazją miała być przypadająca wówczas 170. rocznica urodzin, a także 115. rocznica śmierci malarza. Wtedy jednak nie udało się znaleźć pieniędzy na tę inwestycję. Dopiero 2013 r. przyniósł przełom. Pomnik stanął już na Plantach.

* Precedens, czyli strefa na dwóch ulicach. Mieszkańcy ulic Zamkowej i Sandomierskiej na Dębnikach zwrócili się o wprowadzenie na tych drogach strefy płatnego parkowania. Poparli ich radni miasta.

* Ogródki ochronione. Władze posłuchały działkowców i tych, którzy ich poparli, walcząc o zieleń w mieście. W nowym studium zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa żaden rodzinny ogród działkowy nie będzie przeznaczony pod zabudowę.

Październik

* Ruszyła budowa nowej linii tramwajowej lipska-wielicka. Inwestycja ma potrwać około dwóch lat, czyli do września 2015 r. Urzędnicy podkreślają jednak, iż jest szansa, że pierwsze tramwaje po nowym torowisku i estakadzie łączącej ulice Wielicką i Lipską pojadą nawet kilka miesięcy wcześniej.

Na nową trasę (koszt budowy to ok. 150 mln zł) ma być skierowana głównie linia nr 50 kursująca z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki. Jako że tramwaje nie będą już zatrzymywane (przez światła i blokujące torowisko auta) na skrzyżowaniach, m.in. w rejonie ul. Starowiślnej, czas podróży na całej trasie ma się skrócić o kilka minut.

* W krakowskim zoo uroczyście otworzono Żyrafiarnię. Na żyrafy krakowianie czekali aż 84 lata! Teraz trzy młode samce: Malik, Malman i Denar są jedną z największych atrakcji ogrodu. W pierwszy weekend od otwarcia ich pawilonu zoo odwiedziło 12 tys. gości.

* Władze Krakowa wycofały się z pomysłu wprowadzenia ruchu Jednokierunkowego wokół plant.

Listopad

* Kraków odzyskał szansę na organizację meczów reprezentacji polski podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce. Aby "biało-czerwoni" mogli zagrać w hali w Czyżynach, zmieniono zasady rozgrywek. Polacy zagrają pod Wawelem, jeśli znajdą się wśród sześciu najlepszych zespołów globu. Dzięki temu udało się uniknąć kompletnego blamażu.

Nasze miasto przegrało wcześniej już walkę o organizowanie meczów podczas Euro 2012. Gdyby historia powtórzyła się, to ból byłby tym większy, że miasto wyda na nowoczesną halę ponad 350 mln zł.

* Urząd miasta po raz pierwszy od siedmiu lat wznowił przyjmowanie wniosków chętnych na najem tzw. TBS-ów. Chodzi o mieszkania, które są własnością Towarzystw Budownictwa Społecznego, ale wybudowane zostały przy udziale finansowym gminy Kraków.

* przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego oficjalnie zgłosili Kraków jako kandydata ubiegającego się o przyznanie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku.

Grudzień

* Kino na dworcu PKP. Kolejarze przyznali, że chcą, aby w zabytkowym budynku Dworca Gł. PKP w Krakowie pojawiły się... sale kinowe. Dobiega bowiem końca budowa nowego dworca podziemnego, który będzie znajdował się dokładnie pod peronami stacji. Tam też przeniesiona zostanie cała obsługa podróżnych. Ze starego budynku znikną więc m.in. kasy i poczekalnia. Kolejarze wymyślili więc, że w ich miejsce może zacząć działać kino. Jeśli pracownikom PKP uda się dojść do porozumienia z konkretnym operatorem, to pierwszy film na dworcu będzie można obejrzeć na początku 2015 roku.

* Radni miejscy uchwalili budżet miasta na 2014 r. Znalazło się w nim więcej pieniędzy niż w poprzednich latach, m.in. na sadzenie kwiatków i pielęgnację trawników. Prezydent Jacek Majchrowski chce bowiem upiększyć miasto przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

* Balon widokowy nad wisłą będzie ostrzegał przed smogiem. Balon będzie zmieniał kolory w zależności od stanu powietrza.

Arkadiusz Maciejowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie