Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czynsz przed sądem

GEG
(INF. WŁ.) Podwyżkę czynszu o 10 procent właściciel kamienicy będzie mógł wprowadzić z miesięcznym wyprzedzeniem. O większej podwyżce lokatorzy mają być informowani na 3 miesiące przed jej wprowadzeniem, a - co ważniejsze - właściciel będzie musiał przedstawić pisemną kalkulację, uzasadniającą tak duży wzrost stawki czynszowej.

Projekt nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów

   To najnowsza wersja projektu zasad ustalania czynszu płaconego przez lokatorów mieszkań komunalnych oraz lokatorów z kwaterunku w prywatnych kamienicach. Taki projekt nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów został zaakceptowany przez trzy sejmowe komisje: Infrastruktury, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Do końca roku nowelizacja musi stać się obowiązującym prawem, bo wtedy stracą ważność dotychczasowe przepisy.
   Obecnie czynsz nie może być wyższy niż 3 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Z końcem roku to ograniczenie przestanie obowiązywać. Projekt nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów - zaproponowany przez rząd i zaakceptowany przez sejmowe komisje - zakłada, że podwyżkę o 10 proc. ponad dotychczasowy maksymalny czynsz będzie można wprowadzić po miesięcznym wypowiedzeniu starej stawki. Większa podwyżka będzie wymagała 3-miesięcznego wypowiedzenia dotychczasowych opłat i pisemnego uzasadnienia z kalkulacją kosztów. Jeżeli lokator uzna, że podwyżka nie jest uzasadniona, będzie mógł oddać sprawę do sądu.
   Decyzja komisji nie oznacza, że takie przepisy zostaną wprowadzone. Sejm już kilka razy przymierzał się do uwolnienia czynszów, ale zawsze w ostatniej chwili wprowadzano restrykcyjne ograniczenia w podwyżkach czynszu.
   Sejmowe komisje zgodziły się też na to, by gminy, firmy państwowe i uczelnie mogły obniżać czynsz lokatorom o niskich dochodach. Takie rozwiązanie paradoksalnie ułatwi samorządom podnoszenie czynszów, czego do tej pory unikały, motywując to ochroną najbiedniejszej części społeczeństwa. Jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta, gminy będą mogły ustalić czynsze np. na poziomie 3 proc. wartości odtworzeniowej, a wprowadzić niższe stawki dla rodzin z niskimi dochodami.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski