Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyszczenie pralki octem, sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym i domestosem. Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Dariusz Penar
Czyszczenie pralki octem, sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym i domestosem. Domowe sposoby na czyszczenie pralki
Czyszczenie pralki octem, sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym i domestosem. Domowe sposoby na czyszczenie pralki Piotr Warczak
Pranie w wysokich temperaturach kiedy nasza woda jest twarda, sprzyja powstawaniu kamienia. Jak sobie z tym poradzić? Czyszczenie pralki octem, sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym czy domestosem to dobry i skuteczny sposób na oszczędność. Związki wapnia i magnezu tworzą osad wapienny, który jest niebezpieczny dla każdej pralki. Nalot osadza się na grzałce, bębnie i filtrze. Może to doprowadzić do uszkodzenia pralki i narazić nas na wysokie koszty naprawy. Często wyjmując pranie do wysuszenia, zauważamy, że jest ono poszarzałe. A to może być oznaka zalegającego kamienia. W łatwy sposób możemy temu zaradzić. Nie trzeba wydawać pieniędzy na drogą chemię. Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie pralki.

Czyszczenie pralki octem: Ocet niszczy kamień

Pierwszy domowy sposób na czyszczenie pralki to ocet. Może i ma ostry, charakterystyczny zapach, ale jest znakomitym odkamieniaczem i dodatkowo pogromcą grzybów, które mogą rozwijać się w naszej pralce. Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się, że zapomniał wyjąć i rozwiesić prania, które wilgotne pozostawało przez wiele godzin w bębnie. Pewnie też nie raz odruchowo zatrzasnęliśmy drzwiczki pralki zaraz po praniu.

A taka wilgoć, to idealna pożywka dla grzybów. Najpierw pojawiają się małe, czarne plamki na kołnierzu bębna a później rozwijają się w większe skupiska. I wtedy pomocny jest ocet. Czyszczenie pralki octem - jak to zrobić?Szklankę należy wlać do pojemnika na proszek i puścić puste pranie, nastawiając temperaturę na 90 stopni. Takie „octowe pranie” usunie kamień, grzyb, wszelkie inne zabrudzenia i zarazki. Jedynym minusem jest mocny zapach. Żeby szybciej się go pozbyć, można puścić kolejne, puste pranie. Tylko z wodą, która wszystko wypłuka.

Czyszczenie pralki: Soda oczyszczona kontra przykry zapach

Kolejny domowy sposób na czyszczenie pralki to wykorzystanie sody oczyszczonej. Warto to zrobić, kiedy przy każdym wkładaniu i wyciąganiu prania czujemy nieprzyjemny zapach zatęchłej wilgoci. Czyszczenie pralki sodą to skuteczny sposób jeżeli zapach pozostaje nawet po porządnym osuszeniu pralki, warto wsypać niepełną szklankę sody oczyszczonej do zbiornika na proszek i puścić standardowe pranie, ustawiając temperaturę na 90 stopni. Po takim czyszczącym praniu praktycznie zniknie przykra woń a wnętrze pralki będzie odświeżone.

Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na filtr. Zbierają się na nim kawałki włókien, nici, czy chusteczek jednorazowych, które zapomnieliśmy wyjąć przed praniem z kieszeni. Wszystko to oblepia się resztkami niewypłukanego proszku i tworzy nieprzyjemną, wilgotną maź, która również jest przyczyną przykrego odoru. Co należy zrobić?

  • Warto co jakiś czas wykręcić filtr i wypłukać go pod wodą
  • ważne jest zadbanie o czystość szufladki na detergenty
  • woda, która wlewa się do pralki, nie zawsze wszystko wyczyści i z czasem tworzy się tam warstwa proszkowego osadu. Łatwo można ją usunąć dokładnie przemywając pod bieżącą wodą.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym - oczyszczanie i przyjemny zapach

Czyszczenie pralki octem i sodą to nie jedyne sposoby na utrzymanie naszego sprzętu w czystości. Bardzo skuteczny w walce z kamieniem i przykrym zapachem jest też kwasek cytrynowy. Sprzedawany jest w różnej wielkości opakowaniach. Najczęściej po 20 gramów. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym do sprawdzony domowy sposób aby skutecznie zawalczyć o czystość naszej pralki. Trzeba kupić sześć takich opakowań. 120 gramów kwasku wsypujemy tak jak sodę do zbiornika na proszek i puszczamy standardowe pranie w 90 stopniach. Taka kwaśna kąpiel oczyści naszą pralkę z kamienia i pozostawi świeży zapach.

Przy silniejszym zabrudzeniu i zakamienieniu warto połączyć siłę kwasku i sody. Ich działania uzupełniają się i wzmacniają siłę czyszczenia.

Czyszczenie pralki domestosem - chemia gospodarcza dla niedowiarków

Jeżeli ktoś nie wierzy w skuteczność naturalnych, domowych sposobów na czyszczenie pralki, może sięgnąć po chemię. W celu oczyszczenia pralki z kamienia i przykrych zapachów stosowany jest domestos. Jednak nie dodaje się go do pojemnika na detergenty, ale bezpośrednio do bębna pralki wlewamy nakrętkę płynu. Wcześniej trzeba tam włożyć jakieś stare ubrania. W zależności od stopnia zabrudzenia pralki ustawiamy odpowiednią temperaturę prania. Przy mocnym zabrudzeniu – 90 stopni, przy mniejszym temperatura może być niższa, jednak nie mniej niż 50-60 stopni.

Po takim czyszczeniu warto puścić jeszcze jedno puste pranie, żeby dobrze wypłukać domestos.

Czyszczenie pralki automatycznej: Ważna jest regularność

Niezależnie od tego, którego sposobu użyjemy do wyczyszczenie pralki, efekt końcowy będzie zadowalający. Tak więc musimy zdecydować czy natura, czy chemia w służbie człowieka. Najważniejsze, że każdy z tych domowych sposobów na czyszczenie pralki jest nie tylko polecany, ale wręcz wskazany. Jeżeli będziemy robić to regularnie – raz na dwa, trzy miesiące zdecydowanie przedłużymy żywotność naszej pralki. i nie będziemy skazani na nieprzyjemne zapachy podczas prania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski