Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyta się! Archeologia rodzina? Proszę bardzo. O książce Andy Rottenberg

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Jak wpływa na nasze życie i wybory to, co przekazali nam przodkowie? Jak ważne są geny, rodzinne traumy i doświadczenia? Te pytania podejmuje autobiograficzna książka znanej historyczki sztuki, kuratorki, byłej dyrektorki Zachęty - Andy Rottenberg „Proszę bardzo”. Autorka z niezwykłą szczerością i odwagą opowiada o zmaganiach z depresją, poszukiwaniach rodzinnych korzeni i dramatycznej historii zaginionego syna. „To książka o trudnych relacjach, miłości, cierpieniu, poszukiwaniu tożsamości, oczekiwaniu, stracie, śmierci i pogodzeniu z losem. O upadkach i o podnoszeniu się” - zapowiada wydawnictwo. Tom miał premierę w 2009 r., wznowiony został kilka miesięcy temu przez wydawnictwo Marginesy.

Córka polskiego Żyda i Rosjanki, urodzona w 1944 roku w Nowosybirsku, okres szkolny spędziła w Legnicy, w 1971 roku ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, od tego czasu jej nazwisko pojawia się w najważniejszych instytucjach kultury. Od lat 70. związana z Państwową Galerią Sztuki Zachęta. W latach 90. dyrektorka Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Tyle najbardziej minimalistyczna notka jaką można przypisać do nazwiska Andy Rottenberg.

W autobiograficznej książce „Proszę bardzo” autorka dodaje do tych suchych faktów tkankę życia, bez upiększania i korekty, odważnie mierząc się z historią i teraźniejszością. Jak wspomniała Anda Rottenberg w jednym z wywiadów, książka wyrosła z poczucia znikomej wiedzy o przeszłości własnej rodziny.

„Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Babka ze strony ojca jako ortodoksyjna Żydówka nosiła perukę i przestrzegała restrykcyjnych zasad koszerności. Krewni po kądzieli byli pochodzenia rosyjskiego, a wszelkie uroczystości obchodzili w obrządku prawosławnym. Dlatego też autorka swoich korzeni szuka m.in. na nowosądeckim kirkucie i w Nowosybirsku”.

„Rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje. Nie przemilcza i tego, że wujek był pionierem i komsomolcem. Wspomina o skandalu obyczajowym, jaki wybuchł tuż po ślubie jednej z ciotek. Opowiada przy tym niezwykłą historię łagrową o znajomości swoich przyszłych rodziców. Z fragmentarycznych relacji, z dokumentów urzędowych usiłuje wydobyć informacje o konkretnych osobach, które zginęły w obozach koncentracyjnych i gułagach”.

Książka jest zapisem wielomiesięcznych poszukiwań, podróży, spotkań, szperania w rodzinnych archiwach. W trakcie tych poszukiwań tropów z przeszłości, autorka odkrywa także żyjących krewnych rozsianych po świecie, od Rosji po Kanadę.

"Proszę bardzo" powstawała w latach 2007 i 2008 – to wówczas ustalono tożsamość jej zmarłego 10 lat wcześniej syna. Poszukiwanie rodzinnych korzeni przeplata się z wątkiem dramatycznej historii syna, tworząc opowieść o rodzinie, traumie, bezsilności i zmaganiach z depresją, ale także o sile przyjaźni i miłości, pogodzeniu z losem.

To książka o trudnej i powikłanej historii własnej, poszukiwaniu tożsamości, odrębności i wspólnoty, ale także skomplikowanym odcinku historii, w którym przyszło żyć autorce i jego wpływie na życiowe wybory. To opowieść o docieraniu do własnej przeszłości, konfrontacja z rodzinną historią i teraźniejszością, która dzieje się na naszych oczach, ale na którą nie mamy wpływu.

Książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku oraz Nagrody Literackiej Gdynia w tym samym roku.

Anda Rottenberg
„Proszę bardzo”
Marginesy 2021

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czyta się! Archeologia rodzina? Proszę bardzo. O książce Andy Rottenberg - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski