Uczestnicy „Nocy Detektywów”. Fot. arch. PiMBP w Olkuszu
OLKUSZ
Przez cały tydzień, do południa fragmenty książki „Detektyw Pozytywka” autorstwa Grzegorza Kasdepke czytały znane osobistości lokalnej społeczności. Książkę czytali; Dariusz Rzepka**, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Anna Preiss, Radca Prawny magistratu, dr Włodzimierz Łysoń, wiceburmistrz**Olkusza, Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu, Bożena Serafin,**Prokurator Prokuratury Rejonowej
w Olkuszu, Łukasz Kmita,**Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz Beniamin Maciej Bujas, Przewodniczący Komisji Oświaty rady.
Zwycięzcy „Nocy Detektywów”
Na dzieci czekały także ciekawe multimedialne zagadki i konkursy m.in. związane ze znanymi baśniami oraz słodki poczęstunek. W piątek najbardziej aktywni najmłodsi czytelnicy olkuskiej Biblioteki wzięli udział w „Nocy Detektywów”**. **W imprezie wzięło udział 32 dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Na spotkaniu obecna była również Anita Kulig, Koordynator wojewódzki Fundacji ABCXXI, która jest organizatorem kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkanie w ramach „Nocy Detektywów” poprowadził Krzysztof Petek, autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, a także organizator wypraw i szkół przetrwania. Na dzieci czekały zagadki, szkolenia „detektywów”, a także krótki pokaz sztuk walki. Potem brały udział w Grze Nocnej, czyli szukaniu „skrzyni skarbów”. Aby ją znaleźć dzieciaki miały do rozwiązania zagadkę składającą się z 10 zadań. Były to zadania m.in. logiczne, rysunkowe i literackie. Zadaniem grup było również zastukanie do drzwi jednego z mieszkań, gdzie podając hasło, otrzymały „tajemniczą” przesyłkę. Grupa, która najszybciej rozwiązała wszystkie zadania, w nagrodę otrzymała mapę z miejscem ukrycia skrzyni skarbów ze „złotymi sztabami”. Dodatkową atrakcją dla dzieci było spotkanie z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu młodszym aspirantem Markiem Gorajem i aspirantem Robertem Szatanem, którzy mówili o pracy prawdziwych detektywów oraz o tym, jak zabezpiecza się ślady przestępstw. Po kolacji dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.
W poniedziałek odbyło spotkanie z Ewą Stadtmüller, autorką znakomitych książek dla dzieci i młodzieży oraz z Łukaszem Zabdyrem, grafikiem i ilustratorem. Pisarka opowiadała, jak powstaje książka oraz bawiła młodych czytelników barwnymi i ciekawymi opowieściami. Razem ze swymi literackimi bohaterami podróżowała po bajkowym świecie. Wyobraźnię dzieci wspomagały postacie książkowych bohaterów rysowane na arkuszach papieru przez Łukasza Zabdyra.
Uczestnicy spotkania odgrywali różne scenki z legend polskich, a także brali udział w konkursach. Na zakończenie dzieci mogły zakupić książkę pisarki z dedykacją, a poszczególne klasy otrzymały pamiątkowy rysunek Łukasza Zabdyra.
W spotkaniach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w ramach „Tygodnia Czytania Dzieciom” brali udział podopieczni olkuskich Przedszkoli nr 4 i 7, także uczniowie olkuskich szkół, czyli SP 1, 2, 3, 4, 5 i 10, a także podstawówek w Sienicznie, Żuradzie, Bydlinie oraz Witeradowie.
Imprezy w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbywały się również w filiach olkuskiej Biblioteki. W Filii w Kosmolowie zorganizowano zajęcia „Książka mój przyjaciel”, konkurs „Reklama książki” oraz „Wspólne czytanie”. W Gorenicach dzieci nie tylko słuchały bajek, ale także brały udział w warsztatach plastycznych oraz konkursie recytatorskim „Poezja Juliana Tuwima”. Z kolei w Braciejówce grupa przedszkolaków słuchała bajki „Franklin i dzidziuś”, a potem rysowała bajkowych bohaterów. W olkuskiej Filii Nr 3 dzieci z Przedszkola Nr 9 uczestniczyły w zajęciach pt., „Czego nie lubi książka?” oraz konkursie plastycznym „Moja ulubiona zabawka to …”.
W akcji czytania dzieciom wziął udział burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka
Takie akcje, jak „Tydzień Czytania Dzieciom” sprawiają, że rosną rzesze czytelników olkuskiej Biblioteki. Przez cały ubiegły rok ze zbiorów olkuskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki wraz z filiami skorzystało 17 tys. 514 czytelników, którzy wypożyczyli łącznie 286 tys. 945 pozycji. Jest to o 13 tys. więcej, niż w 2009 roku.
Podczas spotkania z Ewą Stadtmüller oraz Łukaszem Zabdyrem
W ostatnich latach olkuska biblioteka stała się ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta. We wszystkich imprezach kulturalnych i oświatowych, jakie odbyły się w ub. roku w bibliotece wzięło udział kilka tysięcy osób.
(SYP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?