Czyżyny: już czas na rewolucję w komunikacji

Czyżyny: już czas na rewolucję w komunikacji

Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przy skrzyżowaniu ul. Orlińskiego i ul. Stella-Sawickiego do 2019 roku ma się pojawić przystanek autobusowy
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Andrzej Banaś

Mieszkańcy os. Dywizjonu 303 oraz nowych bloków na os. Avia i przy ul. Orlińskiego potrzebują połączeń autobusowych oraz rozwiązań, które pozwolą uniknąć paraliżu komunikacyjnego
Przystanek autobusowy przy skrzyżowaniu ul. Stella-Sawickiego i Orlińskiego oraz kładka dla pieszych może poprawić komfort życia mieszkańców w tej części Czyżyn, która już teraz jest mocno zabudowana. O to apeluje do prezydenta miejski Wojciech Krzysztonek, radny z dzielnicy XIV.

O tym, jak ważne jest dobre zaplanowanie komunikacji miejskiej, zadbanie o parkingi, nowe drogi i chodniki pisaliśmy już w styczniu.
Wtedy miejscy radni poprosili prezydenta by dokonał analizy infrastruktury i sytuacji komunikacyjnej właśnie m.in. rejonie pasa startowego w Czyżynach. Z przeprowadzonej przez urzędników analizy wynika, że nowe os. Avia (na którym tylko część mieszkań jest zamieszkała) i fragment os. Dywizionu 303 ma bardzo słaby dostęp do komunikacji miejskiej. O tym mieszkańcy i radni alarmowali już dawno, a problemy będą tylko narastać wraz z kolejnymi mieszkańcami.

- Moim zdaniem już na etapie wydawania zezwoleń na budowę doszło do zaniechań, bo urzędnicy powinni byli już wtedy pomyśleć o odpowiednim skomunikowaniu tego rejonu - zaznacza Wojciech Krzysztonek, miejski radny, który chce złożyć uchwałę kierunkową do prezydenta by wybudować przystanek i kładkę dla pieszych. - Urzędnicy muszą teraz zrobić wszystko by nie tylko nie dopuścić do paraliżu komunikacyjnego. Należy też zwiększyć atrakcyjność publicznego transportu i zachęcić do przesiadania się do autobusów.

Teraz mieszkańcy muszą chodzić na przystanek w kierunku ul. Wiślickiej i Bora-Komorowskiego lub w drugą stronę w kierunku ul. Medweckiego. W obie strony odległości są większe niż akceptowalne 500 metrów. Zwłaszcza, że po drugiej stronie ul. Stella-Sawickiego też są planowane nowe inwestycje i te rozwiązania będą też korzystne dla przyszłych mieszkańców. Zapytaliśmy w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu czy rozważa postawienie przystanku autobusowego dla połączenia nowych osiedli, w których docelowo ma zamieszkać nawet 10 tys. osób. - Planujemy nowy przystanek przy ul. Orlińskiego. Miałby on obsługiwać linie zatrzymujące się na przystanku „Stella-Sawickiego” - mówi Piotr Hamarnik z ZIKiT. Urzędnicy nie wykluczają też wzmocnień. - Żeby uruchomić przystanki musi powstać przejście dla pieszych z sygnalizacją. Koszt przebudowy szacujemy na około milion złotych - dodaje Hamarnik.

ZIKiT chce zabezpieczyć fundusze na to w przyszłym roku, tak by przystanek był gotowy do 2019. Natomiast kładki dla pieszych nad ruchliwą ulicą, która pozwoliłaby zapewnić bezpieczeństwo okolicznym mieszkańcom, na razie urzędnicy nie planują. Wstępnie taką inwestycję wyceniają na ok. 10 mln zł. - Jednak docelowo na ul. Stella-Sawickiego ma pojawić się tramwaj, który przejmie obsługę komunikacyjną tego rejonu. Linia połączy rondo Dywizjonu 308 z Mistrzejowicami - tłumaczy Hamarnik. Inwestycja ma być gotowa do 2026 roku.

Radny Krzysztonek uważa, że linia tramwajowa to bardzo daleka perspektywa: - A kładka potrzebna jest tu i teraz. Zresztą nawet prezydent zaleca jej budowę - zaznacza.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jaki hejt :O

Ba_run (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

miasto przespalo sprawe z organizacja komunikacji, to bez watpienia. pewnie beda musieli szybko nadrobic zaleglosci, ale dlaczego obrywa sie przyszlym mieszkancom osiedla? czy to ich wina, ze chca...rozwiń całość

miasto przespalo sprawe z organizacja komunikacji, to bez watpienia. pewnie beda musieli szybko nadrobic zaleglosci, ale dlaczego obrywa sie przyszlym mieszkancom osiedla? czy to ich wina, ze chca zyc i pracowac w Krakowie? na osiedlu powstala mozliwosc do dobrego startu dla wielu z nich i staraja sie to wykorzystywac. miasto zrobilo dobry deal zyskujac wielu nowych podatnikow, wiec niech dadza teraz cos w zamian ;)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kładka!!!

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

Kładka powinna być a nie przejście z sygnalizacją, ponieważ zebra z sygnalizacją powoduje to, że autobusy dostają "przed nosem" czerwone światło i zamiast jeździć - hamują i ruszają co krok....rozwiń całość

Kładka powinna być a nie przejście z sygnalizacją, ponieważ zebra z sygnalizacją powoduje to, że autobusy dostają "przed nosem" czerwone światło i zamiast jeździć - hamują i ruszają co krok. Czerwone światło niech zrobia ... tramwajowm. A linii tramwajowych jest w Krakowie naprawdę za dużo. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Skandal

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

Milion? Jak prawem wydano pozwolenie na wybudowanie tego getta na 10 tys. ludzi i nie obarczono developera kosztami dostosowania układu komunikacyjnego?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
żadnego przejscia i skrzyżowania ze światłami na ul. Stelli !!!

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

żadnego przejscia, skrzyżowania ze światłami na ul. Stelli !!!
To jest typowe. Najpierw ludzie wprowadzają się do slamsów na tysiące osób, a potem jęczą że nie ma ją tego tamtego i owego....rozwiń całość

żadnego przejscia, skrzyżowania ze światłami na ul. Stelli !!!
To jest typowe. Najpierw ludzie wprowadzają się do slamsów na tysiące osób, a potem jęczą że nie ma ją tego tamtego i owego.

Ostatnia ul w N-Hucie którą w miarę szybko da się przemieszczać ma zostać pocięta skrzyżowaniami i oczywiście światłami. A to nie widzieli gdzie kupują mieszkania ?
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu