Dąbrowa Tarnowska. Szpital w stolicy Powiśla idzie do...

Dąbrowa Tarnowska. Szpital w stolicy Powiśla idzie do generalnego remontu

Zdjęcie autora materiału
Robert Gąsiorek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Szpital zamienił się w plac budowy. Pacjenci muszą się liczyć z utrudnieniami
1/4
przejdź do galerii

Szpital zamienił się w plac budowy. Pacjenci muszą się liczyć z utrudnieniami ©ZOZ Dąbrowa Tarnowska

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęły się prace remontowe na wielką skalę. Do „liftingu” idzie aż sześć oddziałów jednocześnie. Prace potrwają do kwietnia przyszłego roku i kosztować będą ponad 9 milionów złotych.
W najbliższych miesiącach intensywne roboty budowlane prowadzone będą na oddziałach: intensywnej terapii, wewnętrznym, ortopedii, chirurgii, rehabilitacji i pulmonologii.

W ramach inwestycji do placówki dobudowane zostanie nowe skrzydło o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Według planów, przeniesiony zostanie tam oddział zakaźny.

- Nie spełnia on obecnie najnowszych standardów. W nowym budynku pojawią się izolatki na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Zostaną tam również zainstalowane specjalne komunikatory do kontaktu z pacjentami przebywającymi w izolatkach - zaznacza Łukasz Węgrzyn, dyrektor szpitala.

W ramach inwestycji powiększony zostanie także oddział intensywnej terapii. Obecnie dysponuje czterema łóżkami, a po przebudowie pojawią się na nim dwa dodatkowe stanowiska.

- Będziemy mogli dzięki temu zapobiegać sytuacjom, gdy osoby z naszego terenu muszą być przewożone do innych szpitali, ponieważ u nas brakuje dla nich miejsc. Zwiększenie liczby łóżek pozwoli nam również zatrudniać rezydentów, aby mogli zrobić specjalizację - podkreśla Węgrzyn.

Prace remontowe w dąbrowskiej lecznicy kosztować będą 7,5 mln zł. 4,2 mln zł udało się pozyskać na ten cel z Unii Europejskiej.

Dodatkowo, za sumę 1,5 mln zł, do wyremontowanych oddziałów zostanie zakupione nowe wyposażenie. Będzie to kilkaset elektrycznie sterowanych łóżek, nowoczesne respiratory, aparaty USG czy też kardiomonitory. Cała modernizacja szpitala ma dobiec końca w kwietniu przyszłego roku.

Do września potrwa natomiast termomodernizacja budynku dąbrowskiej lecznicy. Trwające już od kilku miesięcy prace polegają na przebudowie istniejącej kotłowni parowej na kotłownię wyposażoną w nowoczesne pompy. Na dachu szpitala montowane są z kolei panele słoneczne.

- Dzięki tej inwestycji, pięćdziesiąt procent zapotrzebowania na energię, szpital powinien czerpać z fotowoltaiki. Będzie oszczędniej i ekologiczniej - podkreśla Tadeusz Kwiatkowski, starosta dąbrowski.

Termomodernizacja szpitala kosztuje 8,3 mln zł. Połowa wydatków pokryta zostanie dzięki dotacji unijnej.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Grzyby - jak odróżnić jadalne od trujących?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?