Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowskie zabytki i ciekawostki

Redakcja
Okolice Dąbrowy Tarnowskiej nie są szczególnie popularne jako atrakcyjne turystycznie. Można tu jednak znaleźć miejsca interesujące, zarówno zabytki architektoniczne, jak i malownicze krajobrazy.

Atrakcje turystyczne niedaleko stolicy Powiśla

   Na północ od Dąbrowy Tarnowskiej, w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie, można odwiedzić kilka ciekawych miejsc. Jednym z najbardziej znanych zabytków na Powiślu Dąbrowskim jest zespół dworsko - ogrodowy w miejscowości Breń - Podborze, około 8 km na północ od miasta. Z zabudowań pałacowych do dzisiaj zachowała się murowana brama wjazdowa na granicy parku oraz nieliczne, mocno przekształcone już budynki oficyny i budynku przybramnego.
   Do dzisiaj zachwyca park dworski, mimo że mocno zaniedbany, zachował jeszcze wiele z dawnej świetności. To założony w połowie XVIII wieku, jeden z unikalnych w Polsce ogrodów francuskich, w których roślinność uformowana była w sposób geometryczny. Krzewy przycinano, nadając im rozmaite kształty. Powstawały w ten sposób ściany z niszami, a w nich umieszczano mitologiczne postacie. W centrum mieściła się sadzawka w kształcie podkowy, z mostkiem, który łączył park z dworem.
   Park w Brniu łączy się około 2 km aleją lipową z "Owczarnią" - dworem usytuowanym na granicy wsi Olesno. Okazały dwór, wybudowany w XIX w., na początku XX w. został znacznie rozbudowany. Otrzymał wtedy masywny portyk, wsparty na czterech kolumnach, ozdobiono otwory okienne. Przebudowane zostało również wnętrze budynku.
   Po wojnie nastąpiły dalsze zmiany, dwór połączony został z oficyną poprzez wybudowanie piętrowego skrzydła. "Owczarnię" otacza zaniedbany obecnie park, o kształcie zbliżonym do kwadratu. Podkreśla go aleja kasztanowa, biegnąca równolegle do ogrodzenia.
   Około 1 km na północny-zachód od dworu, znajduje się zagadkowa fortyfikacja nazywana "okopami szwedzkimi". To regularny pięciobok z bastionami na załamaniem boków. W jednej z baszt zachowały się pozostałaści kazamat. Dzisiaj porośnięte są krzakami i drzewami. Ich powierzchnia obejmuje 3,5 ha, wnętrze ma 0,8 ha, jest to obecnie pole uprawne. Do "okopów" prowadzi droga nazywana "zamkową".
   Przypuszenia, dotyczące pochodzenia fortyfikacji, są różne. Dokumenty mówią o istnieniu tu kiedyś zamku obronnego, wybudowanego w XIV w. Z XVIII i XIX w. pochodzą dokumenty informujące, że był to folwark. Nazwa "okopy szwedzkie" nie znajduje potwierdzenia w historii. Walki ze Szwedami podczas "potopu" były na tym terenie prowadzone, ale była to wojna błyskawiczna. Umocnień w tej sytuacji nie budowano. (tekst i fot. baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski