Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daj książce drugie życie [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
„Drugie Życie Książki” pozwala nie tylko zyskać nowy tom, ale też porozmawiać z fanami literatury
„Drugie Życie Książki” pozwala nie tylko zyskać nowy tom, ale też porozmawiać z fanami literatury Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska
Wraca akcja wymiany książek przygotowywana corocznie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pierwsza tegoroczna odsłona przedsięwzięcia już w niedzielę

Zasady udziału w książkowych wymianach są bardzo proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek (jedna uwaga: tomy muszą być w dobrym stanie). Kto stawi się z wydawnictwami sprzed 1995 r., będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do roku 1995. Osoby, które przyniosą nowsze tomy, wybiorą sobie zamienniki już bez ograniczeń, jeśli chodzi o rok ukazania się na rynku, zarówno spośród nowszych, jak i starszych tytułów.

- Jako Miasto Literatury UNESCO chcieliśmy stworzyć projekt, który zmotywuje czytelników do spotkania, podzielenia się swoimi książkami, a przy okazji spostrzeżeniami na temat tego, co przeczytali. Stąd pomysł akcji „Drugie Życie Książki”. To przedsięwzięcie wciąż się rozwija. W minionym roku blisko 20 tysięcy krakowian wymieniło między sobą ponad 5 tysięcy książek - tłumaczył niedawno w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” Robert Piaskowski, wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które koordynuje program Miasta Literatury UNESCO.

Pierwsze tegoroczne spotkanie odbędzie się o godz. 15 w Pawilonie Powiśle 11. Ale to dopiero początek. W planach są kolejne, m.in. specjalne edycje, przygotowane z okazji festiwalu Off Camera (30 kwietnia), Nocy Bibliotek (3 czerwca) albo Festiwalu Literatury dla Dzieci (11 czerwca). Tradycyjnie samoobsługowe półki Drugiego Życia Książki pojawią się na literackich Festiwalach Miłosza i Conrada. Jak zaznaczają pomysłodawcy, korzystając z tych regałów stosujemy zasadę 1:1. Oznacza to, że za każdą książkę zabraną z regału, zostawiamy na półce jedną swoją.

Z kolei tomami wydanymi w języku angielskim będzie można się wymienić z okazji Europejskiego Dnia Języków w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (24 września).

Ponadto „Drugie Życie Książki” pojawi się także na Targach Vintage i Retro „Kogel-Mogel”, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w Księgarni Podróżniczej Bo-no-bo.

Co więcej, Drugie Życie Książki postanowiło zakotwiczy się na stałe w przestrzeni Krakowa. Stąd pomysł, by w dziesięciu wybranych krakowskich szpitalach umieszczone zostały regały akcji. Dzięki temu pacjenci także będą mogli wymieniać się książkami.

- Trzeba pamiętać, że książki nie tylko poszerzają wiedzę i naszą wyobraźnię, ale pełnią też funkcję terapeutyczną - dodaje Piaskowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski