Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dajemy chorym siłę do walki z rakiem

Redakcja
Fot. archiwum
Fot. archiwum
W siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Onkologii "Unicorn" rozpoczęło swoją działalność Centrum Psychoonkologii. To pierwsza tego typu inicjatywa w Małopolsce, skierowana do chorych na nowotwory i ich bliskich. "Unicorn" zabiegał o uruchomienie centrum od dawna, co ostatecznie stało się możliwe dzięki funduszom z Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Krakowa. Dlaczego pomoc psychoonkologa jest tak ważna?

Fot. archiwum

ROZMOWA. Z Iwoną Nawarą, psychoonkologiem, prezesem Stowarzyszenia Wspierania Onkologii "Unicorn", o leczeniu chorób nowotworowych

- Jest istotnym uzupełnieniem leczenia medycznego. Pozwala obalić schematy myślenia o samej chorobie, a także pomaga przeciwdziałać długotrwałemu stresowi, który w procesie leczenia choroby nowotworowej jest niezwykle destruktywny. Pozwala uwierzyć w efekty leczenia, tym samym daje siłę, niezbędną do uzyskania sukcesu w procesie częstokroć uciążliwej terapii.
Czego będziecie uczyć?
- Wielu rzeczy, przede wszystkim większego zaangażowania w samo leczenie, czemu - naszym zdaniem - sprzyja dobra kondycja psychiczna. Będziemy uczyć umiejętności, które wspierają dobre przystosowanie do choroby i jej konsekwencji w różnych obszarach życia. Będziemy pomagać zarówno chorym, jak ich bliskim. Mamy nadzieję na poprawienie jakości ich życia.
Kiedy chorzy i ich bliscy powinni skorzystać z pomocy psychoonkologa?
- Dobrze jest, kiedy zgłaszają się do nas na samym początku choroby. Wówczas tzw. profilaktyka antystresowa ma największy sens. Wtedy uczymy, jak rozmawiać o tej chorobie, jak porozumiewać się z chorym, jak sobie radzić w najtrudniejszych sytuacjach życiowych i emocjonalnych. Umiejętność rozmowy jest niezwykle istotna. Korzystanie z psychoonkologii od pierwszych etapów chorowania ma znaczący wpływ na przebieg procesu leczenia.
Ale ludzie bardzo często szukają wsparcia w ostatnim etapie choroby, kiedy śmierć okazuje się nieuchronna...
- Wtedy pomoc jest bardzo specyficzna, ale również możliwa. Jej celem jest poprawa komfortu umierania; pokazujemy, jak rozmawiać o tematach, których na co dzień nie podejmujemy, jak radzić sobie w tak skrajnej sytuacji.
Proponujecie m.in. terapię grupową, opracowaną według programu Simontona. O co w niej chodzi?
- Jest to program psychoterapii, stworzonej w szczególności dla osób chorych na nowotwory oraz ich bliskich. Jak wykazują badania, program pozwala na integrację emocji i ciała, zwiększając emocjonalny komfort życia pacjenta w chorobie i mimo choroby. Podkreśla rolę emocji, nastawienia i przekonań w procesie zdrowienia. Pokazuje, że warto, by osobie z rozpoznaniem onkologicznym towarzyszyła w zmaganiach z chorobą osoba wspierająca. Pomaganie nie jest łatwe. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak być skutecznie pomocnym i samemu lepiej radzić sobie w obliczu poczucia bezsilności, lepiej zarządzać własnymi emocjami, będąc blisko, a jednocześnie utrzymując pewien dystans.
Na zajęcia zapraszacie do siedziby Stowarzyszenia "Unicorn", przy ul.Kopernika 19e w Krakowie. Ale nie każdy chory może tam przyjść. Czy przewidujecie wizyty w domach pacjentów?
- Tak, ale w ograniczonym zakresie, zawężonym tylko do koniecznych przypadków.
Rozmawiała Dorota Stec-Fus
[email protected]
Bezpłatna pomoc Centrum Psychoonkologii jest skierowana do każdego mieszkańca Małopolski, który został dotknięty chorobą nowotworową, a także do jego najbliższych.
Centrum oferuje indywidualne wsparcie, psychoterapię grupową, treningi umiejętności psychologicznych, a także konsultacje ze specjalistami (onkolog, dietetyk, pracownik socjalny, rzecznik praw pacjenta) oraz zajęcia ruchowe i relaksacyjne.
Informacje i zapisy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 pod numerem telefonu 012 432 61 00 oraz w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Kopernika 19e w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski