Daniel Obajtek o decyzji sądu ws. Polska Press: Nie ma podstaw prawnych do ograniczania praw Orlenu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Daniel Obajtek o decyzji sądu ws. Polska Press: Nie ma odstaw prawnych do ograniczania praw Orlenu
Daniel Obajtek o decyzji sądu ws. Polska Press: Nie ma odstaw prawnych do ograniczania praw Orlenu Przemyslaw Swiderski
Prezes Orlenu Daniel Obajtek stwierdził, że nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania spółki w wykonywaniu praw z nabytych udziałów Polska Press Grupy. - Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK – przekonuje w mediach społecznościowych. 8 kwietnia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK, który zezwolił na kupno Polska Press przez Orlen. - Obecnie analizujemy dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu - poinformował prezes UOKiK.

- Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN ORLEN w wykonywaniu praw z nabytych udziałów. Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK - podkreślił we wtorek na Twitterze prezes Orlenu. Daniel Obajtek skomentował w ten sposób wyrok sądu w sprawie wstrzymania przejęcia Polska Press przez Orlen.

- Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał kilka godzin później we wtorek prezes Orlenu.

- Postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku - podkreślił Daniel Obajtek.

Uwzględniony wniosek RPO

„Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji – przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press" – poinformowało w poniedziałek biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w komunikacie na stronie internetowej RPO.

W oświadczeniu dodano, że „taką informację RPO uzyskał telefonicznie 12 kwietnia w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów”.

We wtorek sąd potwierdził, że wyrok w tej sprawie zapadł 8 kwietnia.

"Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. (...) wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen S.A. w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie. Powyższe postanowienie jest niezaskarżalne" - poinformowano w oświadczeniu.

Prezes UOKiK krytykuje wyrok sądu

W wydanym we wtorek oświadczeniu prezes UOKiK Tomasz Chróstny krytycznie ocenił decyzję sądu.

- Obecnie analizujemy dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu. Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji - czytamy w oświadczeniu.

Tomasz Chróstny zwrócił uwagę, że stanowisko i akta sprawy przekazał do sądu 7 kwietnia. - Chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydając przedmiotowe postanowienie, mógł nie zapoznać się ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz z aktami sprawy zgromadzonymi w toku postępowania administracyjnego - podkreślił.

- Automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, gdy wątpliwości co do zasadności decyzji nie znajdują solidnych podstaw, jest niepokojącym precedensem, który niewątpliwie może godzić w prawa przedsiębiorców - uznał prezes UOKiK.

Jego zdaniem, "zaskakuje wydanie środka tymczasowego tak dalece ingerującego w prawa przedsiębiorców bez nawet pobieżnej analizy prawnej tego zagadnienia".

Decyzja sądu dotyczy wniosku RPO o wstrzymanie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. Oddzielnie toczy się postępowanie w sprawie wniosku RPO o odwołaniu się od decyzji prezesa UOKiK, który wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen.

Rzecznik odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 lutego 2021 r. w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Polska Press sp. z o.o. - poinformował RPO.

„Zgodnie z obowiązującymi regulacjami samo odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK. Prezes UOKiK ma 3 miesiące na przesłanie odwołania do sądu (chyba że w trybie autokontroli zmieni swą decyzję o zgodzie na koncentrację). Obecnie Rzecznik wciąż oczekuje na przekazanie przez UOKiK odwołania do sądu, który je rozpozna” - czytamy w oświadczeniu.

„Jednocześnie RPO skierował - już bezpośrednio do sądu - wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji (w tym zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press). To właśnie ten wniosek został przez sąd uwzględniony” - poinformowało biuro RPO.

Uzasadnienie wstrzymania przejęcia Polska Press przez Orlen

Na stronie RPO we wtorek ukazała się informacja o tym, w jaki sposób Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzasadnił wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wynika z niego, że sąd chciał powstrzymać dokonywanie zmian przez Orlen w Polska Press w trakcie rozpatrywania wniosku RPO o cofniecie zgody prezesa UOKiK na transakcję.

"Dokonanie koncentracji już teraz mogłoby udaremnić ewentualne wykonanie wyroku, jaki zapadnie w całej sprawie" - czytamy na stronie RPO.

"Przedsiębiorca powinien powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów" - podkreślono.

"Podejmowanie wszelkich czynności wobec zawieszenia wykonania decyzji UOKiK może nieść negatywne skutki wynikające z ich nieważności" - czytamy na stronie RPO.

"Tylko całkowite powstrzymanie prowadzi do zapewnienia stronie (w tym przypadku - RPO) efektywnej realizacji prawa do sądu oraz egzekwowania praw ochrony konkurencji. Pozwoli też na ocenę prawidłowości decyzji UOKiK przez niezawisły sąd" - podsumowano.

Kupno Polska Press przez Orlen

W grudniu ub.r. PKN Orlen poinformował, że kupuje wydawnictwo Polska Press. 5 lutego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wyraził na to zgodę. 1 marca Orlen formalnie stał się właścicielem Polska Press.

Z kolei 5 marca rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że wniósł do sądu o uchylenie zgody na przejęcie Polska Press. Tłumaczył to m.in. ryzykiem ograniczenia wolności prasy.

„Media, na które w sposób właścicielski oddziałuje Skarb Państwa (w praktyce - politycy), nie zapewniają dostarczania obiektywnych informacji obywatelom. Wprost przeciwnie, będąc przyjazne aktualnie rządzącej większości politycznej, przedstawiają one jednostronny, korzystny dla nich obraz świata, przyczyniając się w ten sposób do rezultatu procesów wyborczych w Polsce” - tłumaczył swój wtedy RPO w oświadczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Bilans polskiej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Turcji.

Materiał oryginalny: Daniel Obajtek o decyzji sądu ws. Polska Press: Nie ma podstaw prawnych do ograniczania praw Orlenu - Portal i.pl

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 kwietnia, 15:27, Ha ha ha:

Bodnar i szajka - pocałujta w doopę wójta !

tego z PCIMIA??

H
Ha ha ha

Bodnar i szajka - pocałujta w doopę wójta !

G
Gość
13 kwietnia, 12:40, anonim:

Panie Bodnar,

Merytorycznie, nie masz Pan szans na udowodnienie tezy, że zmiana statusu właścicielskiego w oczywisty sposób wpłynie na tzw. "wolność mediów" w Posce.

Najpierw definicja "wolności mediów" i jakie są atrybuty tej wolności

Potem czy status właścicielski automatycznie oznacza jakość "wolności"

Potem czy koncentracja właścicielska w konkretnej grupie (koncern, grupa koncernów, grupa koncernów o okreslonej narodowości) jest "dobra" a która jest "zła" w statusie "wolności"

Ad rem:

wynika z tego, ze Pan Bodnar swoimi działaniami uprawdopodabnia jedną z hipotez roboczo sformułowanych ad hoc na potrzeby tej dywagacji:

-tzw. pożyteczny idiota

-wyrachowany polityk

-niekompetentny prawnik

Miłego dnia

13 kwietnia, 15:10, Gość:

Bodnar to lewackie antypolskie bydlę !

Co wy z tymi lewakami macie. Wszędzie tylko lewak i lewak. Takie pseudo pato katole z Was jak widać :)

G
Gość
13 kwietnia, 12:40, anonim:

Panie Bodnar,

Merytorycznie, nie masz Pan szans na udowodnienie tezy, że zmiana statusu właścicielskiego w oczywisty sposób wpłynie na tzw. "wolność mediów" w Posce.

Najpierw definicja "wolności mediów" i jakie są atrybuty tej wolności

Potem czy status właścicielski automatycznie oznacza jakość "wolności"

Potem czy koncentracja właścicielska w konkretnej grupie (koncern, grupa koncernów, grupa koncernów o okreslonej narodowości) jest "dobra" a która jest "zła" w statusie "wolności"

Ad rem:

wynika z tego, ze Pan Bodnar swoimi działaniami uprawdopodabnia jedną z hipotez roboczo sformułowanych ad hoc na potrzeby tej dywagacji:

-tzw. pożyteczny idiota

-wyrachowany polityk

-niekompetentny prawnik

Miłego dnia

Bodnar to lewackie antypolskie bydlę !

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

13 kwietnia, 13:32, Gość:

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

13 kwietnia, 13:50, Gość:

Już nie jesteś Antoni Adam trolu ?

13 kwietnia, 13:56, Gość:

Antoni Adam jest PISowskim trolem -opłacanym z Nowogrodzkiej.

Znany w Całym Niemodlinie - takie lokalne pośmiewissko

13 kwietnia, 14:45, Gość:

Ty śmierdzący tchórzu , nie podszywaj się pod innych , squrwysynu !

Obrazisz mnie takim słowem prosto w oczy? Obrazisz moją mamę?

Odważysz się?

Czy uciekniesz jak to PISowskie lemingi potrafią robić

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

13 kwietnia, 13:32, Gość:

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

13 kwietnia, 13:50, Gość:

Już nie jesteś Antoni Adam trolu ?

13 kwietnia, 13:56, Gość:

Antoni Adam jest PISowskim trolem -opłacanym z Nowogrodzkiej.

Znany w Całym Niemodlinie - takie lokalne pośmiewissko

Ty śmierdzący tchórzu , nie podszywaj się pod innych , squrwysynu !

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

13 kwietnia, 13:32, Gość:

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

13 kwietnia, 13:50, Gość:

Już nie jesteś Antoni Adam trolu ?

Antoni Adam jest PISowskim trolem -opłacanym z Nowogrodzkiej.

Znany w Całym Niemodlinie - takie lokalne pośmiewissko

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

13 kwietnia, 13:32, Gość:

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

Już nie jesteś Antoni Adam trolu ?

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

13 kwietnia, 13:32, Gość:

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

13 kwietnia, 13:43, Marta:

WYPIERDDALAJ !

OOO zabolało.

Czyli jednak.

Dziecko resortowe, w dodatku PISowski matoł :)

A że tak dopytam komuszy syn czy córeczka?

M
Marta
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

13 kwietnia, 13:32, Gość:

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

WYPIERDDALAJ !

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

13 kwietnia, 13:27, Gość:

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

Odawżny zza ekranu PISowski matoł :)

Czy kolejne resortowe dziecko?

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

13 kwietnia, 13:00, Gość:

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

Ty squrwysynu mącicielu per.dolony !

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

13 kwietnia, 12:55, Gość:

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

Grozisz śmieciu?

PS znowu ją obrażasz...

G
Gość
13 kwietnia, 12:23, Gość:

Redaktorzy gadzinówek - żaden bodnar was nie uratuje , pakować się i wypiier.dalać !

13 kwietnia, 12:34, Antoni Adam:

Taaak. Zastąpimy ich naszymi amebami umysłowymi które będą ślepo wypełniać rolę wodza z Nowogrodzkiej.

Tego chcemy

Za ciebie też się weźmiemy squrwysynu !

a
anonim

Panie Bodnar,

Merytorycznie, nie masz Pan szans na udowodnienie tezy, że zmiana statusu właścicielskiego w oczywisty sposób wpłynie na tzw. "wolność mediów" w Posce.

Najpierw definicja "wolności mediów" i jakie są atrybuty tej wolności

Potem czy status właścicielski automatycznie oznacza jakość "wolności"

Potem czy koncentracja właścicielska w konkretnej grupie (koncern, grupa koncernów, grupa koncernów o okreslonej narodowości) jest "dobra" a która jest "zła" w statusie "wolności"

Ad rem:

wynika z tego, ze Pan Bodnar swoimi działaniami uprawdopodabnia jedną z hipotez roboczo sformułowanych ad hoc na potrzeby tej dywagacji:

-tzw. pożyteczny idiota

-wyrachowany polityk

-niekompetentny prawnik

Miłego dnia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie