Daninę solidarnościową zapłacą firmy rodzinne

Daninę solidarnościową zapłacą firmy rodzinne

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Daninę solidarnościową zapłacą firmy rodzinne

©fot. Marek Szawdyn

Kontrowersje. Kto się zrzuci na niepełnosprawnych? Premier obiecywał, że „milionerzy”. Prawda jest jednak smutna dla setek tysięcy polskich firm rodzinnych.
Daninę solidarnościową zapłacą firmy rodzinne

©fot. Marek Szawdyn

Organizacje gospodarcze coraz silniej oponują przeciwko daninie solidarnościowej. Wedle Mateusza Morawieckiego, nowy 4-procentowy podatek mieli zapłacić tylko ludzie zarabiający ponad 1 mln zł rocznie.

Pracodawcy RP alarmują, że obejmie on przede wszystkim przedsiębiorców prowadzących firmy rodzinne średniej wielkości oraz przedstawicieli wolnych zawodów. W praktyce burzy to system podatku liniowego i ryczałtowych składek ZUS, na którym opiera się pół miliona firm.


Przedsiębiorcy zapłacą dodatkowo ekstrapodatek od wynagrodzeń swoich najlepszych specjalistów. Utrudni im to kumulowanie kapitału i rozwój oraz konkurencję z firmami z Zachodu, gromadzącymi majątek od pokoleń.

Dr Wojciech Nagel, ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych i pracy, podkreśla, że finansowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych jest absolutnie konieczne.

- To najsłabsza grupa społeczna w kraju, bez finansowej pomocy państwa sobie nie poradzi. Ale pieniądze te już są w budżecie lub w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Trzeba jedynie je właściwie rozdzielić i odpowiednio zaadresować - uważa dr Nagel. W jego opinii nie należy w tym celu wprowadzać nowych rozwiązań rozregulowujących obecny system podatkowy, a taka będzie właśnie „danina solidarnościowa”.

Dr Wojciech Warski, wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, zwraca uwagę, że polski system podatkowy już teraz ma charakter solidarnościowy. - PIT jest dla dużej grupy podatników progresywny: osoby z niskimi dochodami nie płacą tego podatku, a ze średnimi - korzystają z kwoty wolnej od podatku, która dla większości podatników maleje wraz ze wzrostem dochodów - opisuje.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PRL bis to nie Polska!

podatnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Tak zachowywali się , przedsiębiorcy, kupcy, fabrykanci w okresie zaborów, budowli uniwersytety, domy pomocy, szpitale,etc. Dzisiejsi, ci od sprywatyzowania PRL'u budują posiadłości z wysokim murem...rozwiń całość

Tak zachowywali się , przedsiębiorcy, kupcy, fabrykanci w okresie zaborów, budowli uniwersytety, domy pomocy, szpitale,etc. Dzisiejsi, ci od sprywatyzowania PRL'u budują posiadłości z wysokim murem lub posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu? Boję się, że pojęcia "solidaryzm społeczny" nie znają?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

krakow (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

I bardzo dobrze.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
durnieuwladzy

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

napisali, objaśnili, ale pisowski faszysta i tak napisze "i bardzo dobrze"
jak zaczną strzelać do ludzi, to pewnie też tak napisze
proponuję wprowadzić gospodarkę planową i tyle - lud smoleński...rozwiń całość

napisali, objaśnili, ale pisowski faszysta i tak napisze "i bardzo dobrze"
jak zaczną strzelać do ludzi, to pewnie też tak napisze
proponuję wprowadzić gospodarkę planową i tyle - lud smoleński się ucieszyzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo