Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dar Boga dla naszych czasów

G

Fot. Anna Kaczmarz

Dzisiaj, jak co roku w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Kościół katolicki obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. Szczególnie uroczyście obchodzone jest ono w Łagiewnikach – światowym centrum kultu Bożego miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi, którzy przyjadą do Łagiewnik, będą świętować podwójnie. 1 maja największy orędownik Bożego miłosierdzia – Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze.

Pierwsze kontakty Jana Pawła II z tym miejscem sięgają jeszcze czasów ostatniej wojny, gdy jako młody pracownik pobliskich zakładów "Solvay” przychodził na klasztorne wzgórze na cichą modlitwę do kaplicy. Bywał również na zakonnym cmentarzu, gdzie był grób siostry Faustyny Kowalskiej, o której już wtedy było coraz głośniej. Jak mówi kard. Franciszek Macharski "wraz z rozwojem nabożeństwa do miłosierdzia Bożego wzrastało Jego kapłańskie powołanie”.

Papież Polak był bardzo związany z Łagiewnikami. Mówił o tym 17 sierpnia 2002 r. podczas spotkania z wiernymi w czasie konsekracji łagiewnickiej bazyliki: "Pragnę powiedzieć, że wiele moich osobistych wspomnień wiąże się z tym miejscem. Przychodziłem tutaj zwłaszcza w czasie okupacji, gdy pracowałem w pobliskim Solvayu. Do dzisiaj pamiętam tę drogę, która prowadziła z Borku Fałęckiego na Dębniki, którą odbywałem codziennie, przychodząc na różne zmiany w pracy, przychodząc w drewnianych butach. Takie się wtedy nosiło. Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował Bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach”.

Kard. Franciszek Macharski podkreśla, że to właśnie Karolowi Wojtyle, ówczesnemu arcybiskupowi Krakowa, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zawdzięcza otwarcie procesu informacyjnego o życiu i cnotach siostry Faustyny i przeprowadzenie go na szczeblu diecezji, podjęcie badań teologicznych nad jej pismami, które przyczyniły się do szerzenia kultu miłosierdzia Bożego w formach przez nią przekazanych, a następnie do jej beatyfikacji i kanonizacji.

Będąc w Łagiewnikach w 1997 r. Jan Paweł II sam wyznał, że Orędzie o Bożym Miłosierdziu zawsze było mu "bliskie i drogie”. "Historia jakby wpisała je w tragiczne doświadczenie drugiej wojny światowej. W tych trudnych latach było ono szczególnym oparciem i niewyczerpanym źródłem nadziei nie tylko dla krakowian, ale dla całego narodu. Było to i moje osobiste doświadczenie, które zabrałem ze sobą na Stolicę Piotrową i które niejako kształtuje obraz tego pontyfikatu” – mówił papież.

17 sierpnia 2002 roku przybył jeszcze raz na łagiewnickie wzgórze, do miejsca, które sam nazwał stolicą kultu miłosierdzia Bożego i tu uroczyście zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Powiedział, że to miejsce będzie przyciągało ludzi z całego świata, bo tutaj złożony jest dla nich skarb – Orędzie o Bożym Miłosierdziu, które jest "darem Boga dla naszych czasów”.

Kard. Franciszek Macharski, który był następcą Karola Wojtyły na Stolicy św. Stanisława, i obecny metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, powtarzają zgodnie: "Nie byłoby Łagiewnik bez kardynała Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II”.

(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski