Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darli pierze na scenie teatru

Magdalena Uchto
Koło Teatralne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach wystawiło w krakowskiej "Grotesce" sztukę "Szkice z dzieciństwa moich pradziadków". Zostali docenieni
Koło Teatralne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach wystawiło w krakowskiej "Grotesce" sztukę "Szkice z dzieciństwa moich pradziadków". Zostali docenieni Archiwum
Sukces. Gimnazjaliści z Radziemic dostali nagrodę specjalną na Festiwalu Teatralnym Polski Południowej

Pytali dziadków o ich codzienność, odnajdywali na strychach zakurzone przedmioty sprzed lat. Wszystko po to, by stworzyć sztukę o realiach polskiej wsi XX wieku.

"Szkice z dzieciństwa moich pradziadków" Koło Teatralne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach wystawiło na deskach teatru "Groteska" w Krakowie. Przedstawienie powstało pod kierunkiem Katarzyny Duch w ramach ogólnopolskiego projektu "Kulthurra!".

Co ciekawe scenariusz napisały uczennice klasy pierwszej radziemickiego gimnazjum: Izabella Rolek i Julia Wilk.
Oglądając spektakl można zobaczyć jeden typowy dzień naszych przodków. Bohaterowie to małżeństwo i ich czwórka dzieci, a także sąsiedzi i znajomi.

W ich role wcielili się: Karolina Płaszewska (gospodyni), Olaf Tasak (gospodarz), Katarzyna Kocioł (Maryśka, córka), Paweł Pabiańczyk (Jóźko, syn), Natalia Pachoł (Baśka, córka), Magdalena Całek (Kaśka, córka), Klaudia Nowak (Bronka, sąsiadka), Piotr Kutela (Janek), Anna Wawrzeń (narrator).

Występujący ubrani są w ludowe stroje i posługują się mową charakterystyczną dla mieszkańców wsi w XX wieku. Wyjątkowa jest także scenografia. To pomieszczenie domu średnio zamożnych gospodarzy, gdzie śpią rodzice i dzieci, a także gdzie mieści się kuchnia. W przedstawieniu można zobaczyć mało już dziś znane zwyczaje, m.in. wspólne darcie pierza przez sąsiadki oraz tzw. "potańcówkę".

Sztuka ma przypomnieć widzom o historii, zainteresować go życiem przodków i polską kulturą.

W "Grotesce" przedstawienie zostało wystawione w ramach II Festiwalu Teatralnego Polski Południowej im. Felicjana Dulskiego organizowanego przez Dom Kultury "Podgórze" - Centrum Sztuki Współczesnej "Solway".

Festiwal pokazuje jak można w ciekawy sposób wykorzystać teatr do edukacji dzieci i młodzieży.

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach otrzymali na tym festiwalu nagrodę specjalną za promowanie wartości regionalnych i historycznych. Okazuje się, że opowieści dziadków i "znaleziska" ze strychu pomogły uczniom w osiągnięciu sukcesu.

Młodzi aktorzy mogli zaprezentować w krakowskim teatrze "Grotesce" nie tylko efekty ciężkiej pracy, ale również poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Mieli także możliwość podzielenia się z innymi uczestnikami festiwalu doświadczeniami teatralnymi.

Jak mówią występ w krakowskim teatrze był dla nich wielkim przeżyciem. Zapewniają, że nadal chcą doskonalić swoje umiejętności aktorskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski