Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa komunikacja miejska dla krakowskich uczniów [WIDEO]

Agnieszka Maj
Krakowscy uczniowie przestaną kasować bilety w tramwajach i autobusach
Krakowscy uczniowie przestaną kasować bilety w tramwajach i autobusach fot. piotr krzyżanowski
Ulgi. Najpierw bez biletu będą mogły jeździć dzieci ze szkół podstawowych, a już od września przyszłego roku - pozostali uczniowie.

Przez trzy ostatnie miesiące tego roku dzieci ze szkół podstawowych będą mogły podróżować komunikacją miejską za darmo. To efekt kuluarowych uzgodnień w Radzie Miasta Krakowa. Trzy kluby - PO, PiS i Przyjazny Kraków - porozumiały się w tej sprawie w czasie spotkania u prezydenta Jacka Majchrowskiego.


Radny Wojciech Wojtowicz z PO

Autor: Agnieszka Maj

- Ustaliliśmy, że darmowe bilety będą funkcjonowały w ramach pilotażu przez trzy ostatnie miesiące tego roku. Jeśli ten program się sprawdzi, to zostanie wdrożony w życie od września 2016 roku, już nie w formie pilotażu, ale na stałe - mówi Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS, który jest pomysłodawcą tej inicjatywy.

Jak się dowiedzieliśmy, na spotkaniu szefów klubów z prezydentem Krakowa przedstawiciel PiS chciał wprowadzić darmowe bilety dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów już od stycznia. Potem jednak radni dali się przekonać prezydentowi, żeby te przywileje przysługiwały uczniom od 1 września przyszłego roku.

Za takim rozwiązaniem opowiedział się także klub prezydencki Przyjazny Kraków. - Najpierw jednak chcemy dowiedzieć się, ile to będzie kosztowało. Taką analizę ma przygotować Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu - mówi Rafał Komarewicz, szef klubu Przyjazny Kraków.

Głosowanie w sprawie przyjęcia pilotażowego programu zaplanowane zostało na następną sesję Rady Miasta, która odbędzie się za dwa tygodnie.

Radni szacują, że darmowe bilety tylko dla uczniów szkół podstawowych będą kosztować ok. 500 tys. zł miesięcznie. - To tyle, ile właśnie dopłaciliśmy do Teatru Variete. Miasto więc powinno być na to stać, zwłaszcza, że to realna pomoc dla rodzin - podkreśla Adam Kalita z klubu PiS.

Darmowe bilety dla uczniów mają m.in. spowodować mniejsze korki na ulicach. Jednak skorzystać będą z nich mogły tylko te rodziny, które płacą podatki na terenie Krakowa.

Swoją uchwałę w sprawie darmowych biletów przygotował także klub PO. Radni zobowiązują w niej prezydenta Krakowa do przygotowania Krakowskiej Karty Rodzinnej 2+.

Rodziny mające dwójkę lub więcej dzieci będą miały prawo do darmowych biletów. Skorzystają z nich dzieci i młodzież do 18 lat lub do 24 lat, jeśli uczą się w szkole wyższej. Natomiast dzieciom niepełnosprawnym będzie przysługiwała ta ulga bez ograniczeń wiekowych.

Karta uprawniałaby również do zniżek na basenach, w kinach, teatrach, restauracjach. Warunkiem skorzystania z darmowego biletu jest to, aby rodzice płacili podatki na terenie Krakowa. - Wprowadzenie Krakowskiej Karty Rodzinnej 2+ spowoduje, że Kraków będzie jednym z miast z najlepiej rozwijającym się systemem prorodzinnym - argumentuje Wojciech Wojtowicz z PO.

Rodzice uważają, że takie ulgi powinny zostać wprowadzone już dawno. - W Warszawie dzieci z przedszkoli mogą jeździć komunikacją miejską za darmo, a u nas tylko do 4. roku życia - podaje przykład Małgorzata Koźlarz, matka dwójki dzieci.

Dodaje, że darmowe bilety najbardziej przydadzą się gimnazjalistom i licealistom, ponieważ oni najczęściej dojeżdżają do odległych szkół. Natomiast uczniowie podstawówek zazwyczaj zapisywani są do rejonowych, czyli najbliższych placówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski