Darmowa komunikacja w Krakowie wreszcie na podstawie prognoz...

Darmowa komunikacja w Krakowie wreszcie na podstawie prognoz smogu

Zdjęcie autora materiału
Arkadiusz Maciejowski

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Darmowa komunikacja w Krakowie wreszcie na podstawie prognoz smogu

©Andrzej Banas

Miasto nareszcie zaczęło stosować prognozy smogu. Gdyby tego nie zrobiło, we wtorek nie obowiązywałaby darmowa komunikacja.
Darmowa komunikacja w Krakowie wreszcie na podstawie prognoz smogu

©Andrzej Banas

Ze względu na duży smog we wtorek 2 stycznia po raz pierwszy na nowych zasadach wprowadzona została w Krakowie darmowa komunikacja miejska. Ogłaszając ją, urzędnicy miejscy w końcu oparli się na prognozach zanieczyszczeń powietrza. I choć nie do końca się one sprawdziły - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadał większe stężenia pyłów niż były w rzeczywistości - to i tak nowa metoda wydaje się skuteczniejsza i rozsądniejsza niż stosowana dotychczas. Co podkreślają również eksperci od ekologii.

Mieszkańcy do północy, za darmo jeździć tramwajami i autobusami w dniu, w którym faktycznie jest smog. A nie wtedy... gdy już go nie ma. Co regularnie zdarzało się w poprzednich latach.

- Stosowane modele prognozowania smogu nie są idealne, ale dają wystarczająco wiarygodne dane. Prognozy na wtorek sprawdziły się w tym stopniu, że faktycznie mieliśmy przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza. I darmowa komunikacja została ogłoszona w odpowiednim czasie, czyli dzień wcześniej - mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Przypomnijmy, że przez ostatnie dwa lata, ogłaszając darmową komunikację, urzędnicy opierali się na tzw. „wstecznych danych”. Jeśli w danym dniu średni poziom stężenia pyłu PM10 na stacjach pomiarowych w Krakowie przekraczał 150 mikrogramów na m sześc., to... dopiero następnego dnia można było za darmo jeździć tramwajami i autobusami.

Taka zasada prowadziła do paradoksów. Regularnie okazywało się bowiem, że... darmowa komunikacja obowiązywała w dniu, w którym smogu już nie było. Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS) sarkastycznie stwierdzał nawet, że jest to „nagroda za przetrwanie gigantycznego smogu dzień wcześniej”.W grudniu ubiegłego roku prezydent Majchrowski w końcu zaproponował rozwiązania, które powinny zostać wprowadzone już kilka lat temu. Zgodnie z nimi teraz darmowa komunikacja wprowadzana jest na podstawie prognoz, dostarczanych do magistratu przez ekspertów z IMGiW. W magistracie przyjęto dość skomplikowane zasady. Doba dzielona jest na trzy odcinki - od północy do godz. 8, od 8 do 16 i od 16 do 24. By ogłoszone zostały bezpłatne przejazdy pojazdami MPK, przynajmniej w jednym z tych odcinków czasowych, na ponad połowie obszaru Krakowa, prognozowane zanieczyszczenie powietrza musi przekraczać 150 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. A w jednym z dwóch kolejnych musi natomiast przekraczać 100 mikrogramów na m sześc. I tak - zgodnie z prognozami - miało być właśnie wczoraj. - W poniedziałek otrzymaliśmy dane, że we wtorek od północy do godz. 8, na ponad 90 proc. powierzchni miasta poziom pyłu PM10 ma przekroczyć 150 mikrogramów na metr sześc. - mówi Ścigalski.

Prognoza nie do końca się sprawdziła, bo średnie stężenie w Krakowie w tym czasie wyniosło 85 mikrogramów, ale i tak przekroczyło dopuszczalną normę (wynosi ona 50 jednostek).

Co ciekawe, gdyby urzędnicy wciąż stosowali stare zasady, darmowej komunikacji ani dziś, ani jutro by nie było. Czyli na nowych zasadach skorzystali mieszkańcy. - To dobrze, że zmienione zostały zasady i bezpłatna komunikacja jest ogłaszana na podstawie prognoz, bo obowiązuje w dniu, w którym faktycznie normy są przekroczone - podkreśla Ewa Lutomska z KAS. Jej zdaniem powtarzać należy jednak to, że bezpłatna komunikacja może mieć przede wszystkim walor edukacyjny, bo realnie nie wpłynie na poprawę jakości powietrza w Krakowie. - Dlatego w KAS uważamy, że jednocześnie miasto powinno wprowadzać większe ograniczenia w ruchu dla aut, a przede wszystkim wzmocnić przekaz dotyczący np. szkodliwości palenia w kominkach. Bo właśnie ograniczając spalanie węgla czy drewna można realnie zmniejszać smog w Krakowie - dodaje Ewa Lutomska.

Wśród mieszkańców wciąż kontrowersje wzbudza jednak fakt, że z darmowych przejazdów tramwajami i autobusami podczas smogu korzystać mogą tylko posiadacze dowodu rejestracyjnego auta oraz towarzyszące im osoby. - Tak więc to wciąż „nagroda” dla tych, którzy jeżdżą na co dzień autami i zatruwają powietrze - mówi Krystyna Witek, mieszkanka Krakowa. Paweł Ścigalski stwierdził, że zasady te nie będą na razie zmieniane.

Krakowscy urzędnicy we wtorek nie mieli jeszcze danych, ile osób skorzystało z darmowej komunikacji.Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog

janka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

od 3 dni smog....mpk płatne

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No dobra

Gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Ale gdzie znalezc informacje o darmowej komunikacji? Na powietrze.krakow(...)pl nie ma takich informacji... Dojezdzam samochodem i komunikacja miejska i mozna powiedziec ze o wtorku dowiedzialam...rozwiń całość

Ale gdzie znalezc informacje o darmowej komunikacji? Na powietrze.krakow(...)pl nie ma takich informacji... Dojezdzam samochodem i komunikacja miejska i mozna powiedziec ze o wtorku dowiedzialam sie po fakcie, z paska w tramwaju ( ktory caly czas sie zmienia)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smok

misie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Skoro miało byc duze stezenie, a wprowadzono darmową komunikacje to ja np pojechałem autobusem a nie autem, jesli zrobiło tak iles osob to jasne jest ze prognozowane stezenie było mniejsze bo czesc...rozwiń całość

Skoro miało byc duze stezenie, a wprowadzono darmową komunikacje to ja np pojechałem autobusem a nie autem, jesli zrobiło tak iles osob to jasne jest ze prognozowane stezenie było mniejsze bo czesc ludzi przesiadła się na komunikacje. Oczywiscie wiem ze raczej tych osob było za mało zeby wpłynac na smog ale powinni brać tę poprawkę pod uwage. Smog w krakowie jest tez z powodu palenia papierosów, myslicie ze jak znikna auta i piece w domach to zniknie smog??? Przestancie palic papierosy!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zmienić prezydenta

Rosa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

Nieudacznicy! Będą zabetonowywać Kraków, wycinać zieleń, ze smogiem nic nie zrobią a ludzie i tak och wybierają. O co tu chodzi????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog

Akuku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Za nieustająco wysoki poziom smogu w Krakowie odpowiada prezydent i jego urzędnicy. Trzeba to sobie uswiadomic, bo ostatnio magistrat robi wiele żeby odwracać kota ogonem w tej kwestii

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czas na zmianę w krk

Ekolog (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

Panu Majchrowskiemu już dziękujemy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A może?

DociekliwySkrwsn (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

A może to właśnie dlatego stężenia były niższe niż prognozowano, bo ludzie skorzystali z darmowej komunikacji miejskiej zamiast samochodów?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ekipa Majchrowskiego

yulek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

Ekipa Majchrowskiego w kwestii smogu jak zwykle spóźniona i jak zwykle nieskuteczna. Byle do wyborów

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ja wczoraj ...

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

A ja wczoraj zostawiłem samochód w domu i skorzystałem z MPK.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu