Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowy podręcznik najpierw w I klasach, później dla innych

Grzegorz Skowron
Pierwsza część „Naszego elementarza” już się drukuje
Pierwsza część „Naszego elementarza” już się drukuje FOT. ARCHIWUM
Edukacja. W 2017 roku z bezpłatnych książek do nauki w szkole mają korzystać wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów. Do tego czasu najbiedniejsi będą dostawać wyprawki.

To już pewne – do polskiego systemu edukacyjnego wejdą bezpłatne podręczniki. Na początku do klas pierwszych szkół podstawowych – i to już od 1 września tego roku.

W następnych latach mają być wprowadzane także w kolejnych klasach szkół podstawowych i gimnazjalnych. W 2017 r. za książki do nauki nie będą płacić rodzice wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ciągu 10 lat państwo wyda na ten cel ponad 3,8 mld zł.

Sejm uchwalił wczoraj zmiany w ustawach oświatowych, dzięki którym rodzice mniej wydadzą na naukę swoich pociech. Posłowie PiS chcieli nawet, by bezpłatne podręczniki dostawali także wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ale taka poprawka nie uzyskała akceptacji. Jak tłumaczyła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, największe koszty zakupów ponoszą rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, dlatego tylko ich dotyczą nowe propozycje rządu.

Do tej pory pomoc państwa, tzw. szkolna wyprawka, polegała na dofinansowaniu podręczników. Ta forma zostanie zresztą utrzymana aż do czasu objęcia akcją darmowych książek wszystkich uczących się w podstawówkach i gim­naz­jach.

W najbliższym roku szkolnym z wyprawki będzie można skorzystać przy zakupie książek m.in. dla uczniów klas II, III lub VI w podstawówce, klas II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klas III szkół ponadgimnazjalnych.

Programem pomocy finansowej zostaną objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, sła­bosłyszący, z nie­pełnospraw­nością ruchową i upośledzeniem umysłowym. W sumie będzie to ok. pół miliona uczniów, ale tylko z najbiedniejszych rodzin. Wyprawka szkolna wyniesie najczęściej 225-325 zł.

W tej grupie nie będzie już ok. 80 tys. dzieci, które pierwszy raz pójdą do szkoły, bo im państwo zapewni darmowe pod­ręczniki. Druk pierwszej z czterech części „Naszego elementarza” resort edukacji zlecił w połowie maja. Kolejne książki są przygotowywane. Ale i dla pierwszaków przewidziano dofinansowanie do zakupu zestawu do nauki języka angielskiego i zeszytów do ćwiczeń, bo tych nie obejmuje rządowy program bezpłatnych pod­ręczników.

O wyborze podręczników nie będzie – jak dotąd – decydował jeden nauczyciel, ale zespół osób uczących danego przedmiotu w szkole, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. Szkoła może zdecydować się na inny zestaw niż „Nasz elementarz”, lecz wtedy na pokrycie wszystkich kosztów zakupu musi się zgodzić gmina. Ani ona, ani szkoła nie mogą domagać się od rodziców pieniędzy na ten cel.

KIEDY I DLA KOGO DARMOWE PODRĘCZNIKI

ROK SZKOLNY 2014/2015

Na początek tylko uczniowie klas I we wszystkich szkołach podstawowych.

2015/2016

Uczniowie klas II i IV szkoły podstawowej oraz klas I gimnazjum.

2016/2017

Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum.

2017/2018

Uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski