Mateusz Pietras
Anglik Luke Humphries mistrzem świata
Anglik Luke Humphries mistrzem świata PAP/EPA/ANDY RAIN
Rozstawiony z numerem trzecim Anglik Luke Humhpries został mistrzem świata w darcie. W finale turnieju Paddy Power World Darts Championship pokonał rewelację 16-letniego rodaka i debiutanta Luke'a Littlera 7:4. Od stanu 4:2 Humphries wygrał cztery sety. Wyborna postawa zaowocowała pozycją lidera światowego rankingu.

Debiutant kontra jeden z najlepszych zawodników świata

W finale turnieju Paddy Power World Darts Championship spotkali się dwaj Anglicy Luke Humphries oraz Luke Littler. Do tego momentu obaj nie doznali porażki. Faworytem spotkania był rozstawiony z numerem trzecim Humphries. W tym roku 25-latek sięgnął po trzy prestiżowe trofea, które zdobył podczas World Grand Prix 2023, Grand Slam of Darts i Players Championship Finals. W drodze do finału pokonał, aż czterech rodaków. Z kolei Littler po raz pierwszy znalazł się w finale imprezy mistrzowskiej. Co ciekawe 16-latek w tym roku debiutował na MŚ PDC. Od początku mecze z udziałem niedoświadczonego zawodnika dostarczały sporo emocji. Wszystko z powodu efektownego i niekonwencjonalnego stylu gry podpartego bardzo młodym wiekiem. Do decydującego pojedynku nierozstawiony zawodnik wyeliminował m.in. Anglika Andrew Gildinga (nr 18), Holendra Raymonda van Barnevelda (nr 29), reprezentanta Irlandii Północnej Brendana Dolana czy mistrza świata z 2018 roku Anglika Roba Crossa. W każdym z tych pojedynków nie pozostawiał wątpliwości kto jest bardziej skuteczny i lepiej dysponowany.

Angielski finał pełen zwrotów akcji

Starszy z darterów lepiej zaczął mecz o tytuł. Wygrał pierwszego seta, a w drugim prowadził 2:0 w legach. Wtedy po raz pierwszy w tym finale swoje niebagatelne umiejętności pokazał młodszy z finalistów, który odwrócił losy seta. Kolejne partie były bardzo wyrównane, jednakże ze wskazaniem na turniejową ,,trójkę''. Po przerwie na wyższy poziom wszedł debiutant, który grał wyśmienicie rzucając maksy, wysoko kończąc legi oraz przełamując rywala. Po sześciu setach nastolatek miał dwie partie przewagi.

Jednakże ponownie w angielskim finale doszło do przebudzenia. Tym razem lepszy okres gry miał Humphries. Faworyzowany Anglik skrzętnie na tym skorzystał doprowadzając do remisu. Od stanu 4:4, 25-latek wygrał trzy kolejne sety pokonując rewelację turnieju.

Warto dodać, że Littler powinien prowadzić 5:2, jednak nie wykorzystał lotek setowych.

Tym samym Luke Humphries sięgnął po pierwszy mistrzowski tytuł PDC. Został również liderem światowego rankingu. Finalista awansował na 31. miejsce w rankingu. Polski zawodnik Krzysztof Ratajski zajmuje 24. miejsce.