Davos znów pechowe

NARCIARSTWO. W zawodach o Puchar Świata w Davos Justyna Kowalczyk była piąta na 15 km st. dowolnym i ósma w sprincie "łyżwą".

Liderką PŚ jest nadal Norweżka Marit Bjoergen, która w sobotę wygrała po raz piąty w tym sezonie, ale w niedzielę, podobnie jak Polka, nie znalazła się w finale.

Justyna Kowalczyk nie przepada za startami w Davos. Wprawdzie zdobyła tutaj swoje pierwsze pucharowe punkty na dystansach, ale potem złamała w Szwajcarii rękę, a przed rokiem została zdyskwalifikowana w sprincie.

Polka przyjechała do Davos wprost z obozu treningowego w Santa Catarina. I widać, że jej forma jest lepsza, w biegu na 15 km "łyżwą" przegrała tylko z czterema Norweżkami.

Na trasie królowała znowu Bjoergen, która prowadziła od startu do mety. Trzecia Therese Johaug stwierdziła, że to były mistrzostwa Norwegii. - Na początku biegu rywalki były jednak silne i w pewnym momencie oczekiwałam, że Kowalczyk i Kalla wejdą w drugiej części biegu do gry. Jestem trochę zaskoczona, że tak się nie stało - powiedziała. - Jeszcze nigdy nie widziałem tak silnej Bjoergen - dodał b. mistrz olimpijski Thomas Aalsgard.

W niedzielnych sprintach Kowalczyk dobrze pobiegła w kwalifikacji, gdy była szósta. Wygrała specjalistka na tym dystansie Kikkan Randall (USA), sensacją było odpadnięcie Szwedki Charlotte Kalli.

Bieg ćwierćfinałowy Kowalczyk napawał optymizmem, bo nasza biegaczka pewnie go wygrała. W biegu półfinałowym Kowalczyk prowadziła z przewagą kilku metrów nad rywalkami, za nią z tyłu o kilkanaście metrów biegła Bjoergen. Ale wtedy Polka straciła rytm biegu, bo Kanadyjka Chandra Crawford najechała nartą na jej kijek i rywalki ją dogoniły.

Na finiszu Polka nie dała rady Rosjance Natalii Matwiejewej i Szwedce Hannie Brodin, dała się jeszcze wyprzedzić Bjoergen. Obie jednak zostały wyeliminowane.

Kobiety, 15 km st. dow.: 1. Bjoergen (Norwegia) 35.59,5; 2. Skofterud (Norwegia) strata 41,8; 3. Johaug (Norwegia) 42,2; 4. Kristoffersen (Norwegia) 1.19,9; 5. Kowalczyk 1.26,4; 6. Steira (Norwegia) 1.33,8... Maciuszek 5.21,4; 61. Jaśkowiec 5.43,9. Sprint st. dow.: 1. Randall (USA); 2. Matwiejewa (Rosja); 3. Falla (Norwegia); 4. Brodin (Szwecja); 5. Van der Graaff (Szwajcaria); 6. Weng (Norwegia); 7. Bjoergen, 8. Kowalczyk... 67. Marcisz.

Klasyfikacja PŚ: 1. Bjoergen 582; 2. Skofterud 411; 3. Randall 393; 4. Johaug 376; 5. Kalla 320; 6. Kowalczyk 278.

Mężczyźni, 30 km st. dow.: 1. Northug (Norwegia) 1:07.43,8; 2. Manificat (Francja) strata 51,4 s; 3. Bauer (Czechy) 59,5... 63. Michałek 6.54,3. Sprint st. dow.: 1. Pietuchow (Rosja); 2. Peterson (Szwecja); 3. Joensson (Szwecja)... 42. Kreczmer; 45. Staręga. Klasyfikacja PŚ: 1. Northug 500; 2. Cologna (Szwajcaria) 322; 3. Olsson (Szwecja) 259.