Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawna Wieliczka. Takie było miasto w latach 1974-1976 [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Osiedle Sienkiewicza. Jego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Pierwsze bloki oddano w latach 1969-1970
Osiedle Sienkiewicza. Jego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Pierwsze bloki oddano w latach 1969-1970 zdjęcia ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Od czasu, kiedy wykonano te zdjęcia minęło blisko pół wieku. Wieliczka wypiękniała, przybyły nowe budynki, a część miejsc pełni dziś zupełnie inną funkcję niż w połowie lat 70. XX wieku. Zaś niektóre obiekty można oglądać już tylko na archiwalnych fotografiach.

Pomnik wzniesiony w 1945 roku ku chwale żołnierzy Armii Czerwonej na plantach przy budynku magistratu, rozebrano decyzją Rady Miasta w 1991 r.

Żelbetonowy komin dawnej warzelni i chłodnie kominowe Kopalni Soli, królujące latami w rejonie ulic Dembowskiego i Matejki, zniknęły z wielickiego krajobrazu w pierwszej dekadzie XXI wieku (w pierwszej kolejności, w 2005 r., wysoki na 100 m komin).

Zamek Żupny odrestaurowano w latach 1976-1992. Zabytek, który został zbombardowany w 1945 roku, przez wiele lat po zakończeniu II wojny był użytkowany przez przychodnię lekarską oraz przedszkole (części północna i południowa zamku, ocalałe po bombardowaniu).

Osiedle Sienkiewicza jest dziś jednym z największych w Wieliczce. „(...) Spółdzielnia rozpoczęła budowę dużego os. Sienkiewicza. W grudniu 1969 r. 120 członków otrzymało pierwsze mieszkania na tym osiedlu, a w pierwszym kwartale roku następnego wprowadziło się do trzech bloków kolejnych 150 członków Spółdzielni. W latach następnych zasoby wzrosły o dalsze 200 mieszkań (...)” - tak opisano początki „Sienkiewicza” na portalu wielickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dawny plac PKS przy ulicy Dembowskiego to dziś miejski parking i centrum komunikacyjne; wkrótce ma powstać tam nowoczesny budynek - dworzec autobusowy.

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Wszystkie fotografie zostały wykonane w Wieliczce w latach 1974-1976.

FLESZ - 10 matek, które zmieniły świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski