MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawne brzmienia w Dębnie

Redakcja
MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE. Wiekowe ściany kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie stoją - i cieszą oczy mieszkańców i licznych turystów z całego świata - dzięki zbójom. Dlaczego rabusie postawili kościół? Zapewne z powodu strachu przed gniewem Archanioła Michała, który ukazał im się we śnie.

Czy rzeczywiście tak było? Tego nikt nie wie. Legenda jest piękna, a kościół - i z zewnątrz, a jeszcze bardziej w środku - wspaniały. Obecny powstał - tak przynajmniej twierdzą historycy - w drugiej połowie XV stulecia. Strzelista wieża jest nieco młodsza, bowiem wzniesiono ją "dopiero" w 1601 r. Cała świątynia pobita jest gontem, a tylko izbica wieży oszalowana deskami. W środku odnajdziemy gotycki ołtarz, trzy portale z tego samego okresu, a także przepiękne polichromie z przełomu XV i XVI wieku. Jest również piękny orzeł jagielloński, a na belce tęczy rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z XIV stulecia. Nic więc dziwnego, że urokowi kościółka poddało się UNESCO, wpisując na Listę Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego.

I w takiej to scenerii w najbliższą niedzielę o godz. 19 w świątyni, którą od wieków opiekuje się św. Michał Archanioł, zabrzmią dawne instrumenty. Gospodarzami tego niezwykłego wieczoru będą Anna Śliwa (fidel, pochette, lira da braccio, viola d'amore) i Aleksander Tomczyk (flety, gemshorny, kornamuzy).

To już kolejna okazja do spotkanie z "Muzyką zaklętą w drewnie" na Szlaku Architektury Drewnianej melomanów, miłośników sztuki i... podróży. Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Zaprasza Województwo Małopolskie, które finansowo wspiera "Muzykę zaklętą w drewnie", Małopolska Organizacja Turystyczna i "Dziennik Polski", który nad "Muzyką..." sprawuje opiekę medialną.

Przed nami jeszcze koncerty w Łętowni, Gosprzydowej, Skawinkach, Binarowej i Dąbrowie Tarnowskiej. (DMA)

Program kolejnych koncertów

31 lipca, godz. 17

Łętownia, kościół św. św. Szymona i Judy Tadeusza

"Koncert muzyki sakralnej". Wystąpi chór żeński z sardyńskiego Portoscuso (prowincja Cagliari).

7 sierpnia, godz. 12

Gosprzydowa, kościół św. Urszuli

"Muzyczna podróż przez epoki". Koncert skrzypcowy w wykonaniu: Duetu Sonore - I. Nieciąg, K. Leksycki.

14 sierpnia, godz. 18

Skawinki, kościół św. Joachima

"Królowo róż...". Koncert pieśni maryjnych w wykonaniu artystów krakowskiego Loch Camelot.

21 sierpnia, godz. 18

Binarowa, kościół św. Michała Archanioła

"Muzyka włoska XVII i XVIII wieku". Wystąpią: K. Wiwer (sopran), J. Kwinta (klawesyn), K. Solecka (skrzypce barokowe), M. Nagawiecka (wiolonczela barokowa).

28 sierpnia, godz. 18

Dąbrowa Tarnowska, kościół Wszystkich Świętych

W. A. Mozart "Powinność pierwszego przykazania". Zaprezentuje się Krakowska Opera Kameralna. Kierownictwo muzyczne: Z. Graca. Inscenizacja, reżyseria: W. Jankowski. Scenografia, kostiumy: K. Mucha. Kompozycja ruchu scenicznego: J. Leśniak-Jankowska, M. Rucińska, A. Stolarczyk, A. Filimowska-Wolfinger (sopran), M. Gallas, P. Fundament (tenor) oraz Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski